Външен отит при вирусни болести, класифицирани другаде МКБ H62.1
Към външен отит при вирусни болести, класифицирани другаде, спадат външни отити при инфекции, причинени от херпесни вируси - херпес симплекс (herpes simplex) и херпес зостер (herpes zoster).
Двата вируса причиняват болезнени обриви по кожата, лигавиците на устата, устните и гениталиите, с образуване на воднисти мехури. Характерното за тези вируси и особено за herpes zoster е, че са невротропни - обривът се развива по хода на нервите (като лента) и е силно болезнен.
Най-ранните симптоми на инфекцията от херпес зостер са главоболие, повишена температура и общо неразположение. Тези симптоми са често последвани от усещания на пареща болка, сърбеж и свръхчувствителност на кожата - изтръпване, бодежи с карфици и игли.
Болката може да бъде лека до много силна в засегнатата кожна зона, инервирана от засегнатия нерв. По-късно се формират малки мехурчета, пълни със серозна течности, като повишената температура и общото неразположение продължават. Течността в болезнените мехурчета става мътна, тъй като те се изпълват с кръв в рамките на седем до десет дни. Отитът, причинен от херпес зостер се проявява със силна болка в ухото и с кожен обрив с мехурчета по външния слухов канал и ушната мида. Когато се прибави и лицева парализа, инфекцията се нарича синдром на Ramsay Hunt.
Лечението на външен отит при вирусни болести, класифицирани другаде, се осъществява с антивирусни медикаменти - ацикловир и кортикостероиди. След лечението често се усеща от пациентите болка на мястото на инфекцията - посттерапевтична невралгия. Заболеваемостта на външен отит при вирусни болести, класифицирани другаде се увеличава значително при пациенти на възраст над 60 години.
Коментари към Външен отит при вирусни болести, класифицирани другаде МКБ H62.1