Мукопурулентен конюнктивит МКБ H10.0
Мукопурулентен конюнктивит представлява възпалително заболяване на конюнктивите на очите, което се характеризира с наличие на гнойна колекция и по-тежко протичане.
Гонореен конюнктивит е един от най-типичните представители на гнойните конюнктивити. Заболяването се причинява от гонококът на Neisser.
Клинично се различават:
-гонореен конюнктивит при новородени (conjunctivitis gonorrhoica neonatorum)- заразяването става по време на раждането от родовите пътища на болната майка. Първите симптоми се проявяват 2-3 дни след раждането. Клепачите на новороденото са оточни и зачервени. Конюнктивите са силно зачервени и се отделя в началото серозно-кръвенист секрет, който много бързо става гноен. Възможно е инфекцията да проникне в очната ябълка и да предизвика ендофталмит или панофталмит.
-гонореен конюнктивит при деца (conjunctivitis gonorrhoica infantum)- от него заболяват по-често момиченца, които се заразяват от майките си чрез използване на едни и същи тоалетни принадлежности, кърпи, вани и др. Конюнктивитът най-често е едностранен. Протича по-леко от този при възрастните, но по-тежко от гонороичния конюнктивит на новородените.
-гонороеен конюнктивит при възрастни (conjunctivitis gonorrhoica adultorum)- заболяването може да настъпи чрез пренасяне на заразен материал от урогениталната система (екзогенна форма), или при болни с хроничен трипер по метастатичен път (метастатична форма). Процесът е обикновено едностранен.
Екзогенната форма на заболяването при възрастните се появява 1-2 дни след замърсяване на окото. Заболяването може да протече като катарален, псевдомембранозен или гноен процес. Най-честа форма е гнойният конюнктивит. Общото състояние е влошено и темературата на болния се повишава. От болното око се отделя обилен, гъст жълто-зеленикав секрет. Ако заболяването не се лекува, след 3 седмици от началото, обикновено острите възпалителни явления стихват и процесът хронифицира.
Метастатичната форма на заболяването е развива на базата на съществуващ трипер. При такива болни, освен локалните промени в окото се наблюдават и промени в ставите.
Профилактика на гонорейния конюнктивит при новородените се извършава още в женската консултация, когато на бременните жени трябва да се направят профилактични прегледи за генитални гонороични инфекции и лекуване на същите. При новородените се прави т.нар профилактика по Crede: накапване в конюнктивния сак няколко минути след раждането на 1 % разтвор на сребърен нитрат или с антибиотични разтвори (2-5 %) или сулфонамидни разтвори (30 %).
Лечението на мукопурулентен конюнктивит трябва да започне навреме. Задължително е да се прави непрекъснато отмиване на гнойния секрет от конюнктивния сак чрез промивки с разтвори на калиев хиперманганат или хибитан глюконат. Лечението се осъществява чрез локално накапване, а при по-тежки състояния и приемане на антибиотици и сулфонамиди през устата. Локално се прилагат антибиотици от групата на пеницилини под формата на капки.
Коментари към Мукопурулентен конюнктивит МКБ H10.0