Локализирана (фокална) (парциална) симптоматична епилепсия и епилептични синдроми с обикновени парциални припадъци МКБ G40.1
В рубриката локализирана (фокална) (парциална) симптоматична епилепсия и епилептични синдроми с обикновени парциални припадъци са разгледани:
пристъпи без промяна в съзнанието
обикновени парциални пристъпи, преминаващи във вторично генерализирани припадъци
Симптоматичните епилепсии и епилептични синдроми са свързани с различни етиологични фактори, като спред класификацията на епилепсиите те могат да се разделят на:
- тумори на мозъка
- хипокампална склероза
- малформации на кортикалното развитие - фокални кортикални дисплазии, малформации на кортикалното развитие с невуси, хемимегаленцефалия, кортикални дисплазии, хетеротопии, шизенцефалия, лисенцефалия, холопрозенцефалия и други
- мозъчно-съдови малформации - кавернозни ангиоми, синдром на Sturge-Weber, артерио-венозни малформации
- инфекции на централната нервна система - абсцеси, менингити, енцефалити
- имуномедиирани възпаления на централната нервна система - васкулити, енцефалит на Rasmussen
- хипоксично-исхемични - мозъчни кръвоизливи, инфаркти, перивентрикулна левкомалация, венозни тромбози
- травми
- вродени състояния - туберозна склероза, метаболитни синдроми, митохондриални болести, прогресивни миоклонични епилепсии
По топографска локализация симптоматичните епилепсии биват:
- темпоралнодялова
- фронталнодялова
- париеталнодялова
- окципиталнодялова
В патогенезата присъства нарушен баланс между възбудните и инхибиторни процеси в главния мозък. Налице е област или области на повишена активност и електролитен дисбаланс в невроните.
Темпоралнодялова епилепсия
Етиологията на този вид епилепсия най-често показва туморен процес в главния мозък, енцефалити, травми и други.
Началото на клиниката е още в детска възраст. Честа е анамнезата за фебрилни гърчове.
Клиниката е на прости или комплексни парциални с или без вторична генерализация пристъпи и постиктална обърканост. Налице е предхождаща аура от епигастрални (в областта на корема) усещания, автономна дисфункция (дисфункция на вегетативната нервна система), психосензорни усещания - дежа ву, зрителни феномени, мирисни и вкусови халюцинации, двигателни орофациални автоматизми. При локализация в неокортекса има сензорна афазия, повръщане и слухови симптоми.
Фронталнодялова епилепсия
Клинично се представя с прости или комплексни парциални и вторично генерализирани тонично-клонични припадъци, главно по време на сън. Фронталните пристъпи са кратки с бърза вторична генерализация и изразени моторни симптоми, мимически автоматизми, при двустранни разряди може да има и нарушаване на позата с падане. Може да има постиктални парези на Todd, асиметрични движения в крайниците, таза, раменете, адверзия на главата, спиране на речта, ритмични стереотипии на крайниците.
Париеталнодялова епилепсия
Клинично се представя с прости парциални сетивни пристъпи на болка или парестезии или моторни пристъпи със или без вторична генерализация, парези на Todd.
Окципиталнодялова епилепсия
Налице е процес в окципиталния дял на мозъка. Честа причина са тумори в окципиталния дял, кортикални дисплазии, исхемична енцефалопатия, съдови малформации, глутенова ентеропатия.
Клинично се наблюдават прости парциални пристъпи със зрителни симптоми - халюцинации, иктална (по време на пристъп) слепота, хемианопсия, вторично генерализирани тонично-клонични пристъпи, примигване, контралатерална адверзия на погледа и нистагъм, главоболие.
Диагнозата на локализирана (фокална) (парциална) симптоматична епилепсия и епилептични синдроми с обикновени парциални припадъци се поставя след екзактно снета анамнеза за вида на пристъпа, началото му, наличието на провокиращи фактори. За диагнозата е необходим преглед от невролог, а често и от друг специалист - очен лекар. ЕЕГ дава важна информация за локализацията и типа на процеса, но от решаващо значение са другите образни методики като компютърна томография, магнитен резонанс. За улесняване на диагнозата може да се използва контраст или лумбална пункция за определяне характера на ликвора.
Лечението се състои в овладяване на епилептичния синдром с антиепилептични медикаменти и терапия на основното заболяване.
Прогнозата като цяло не е добра поради спецификата на първопричината за епилептичния синдром.
Симптоми и признаци при Локализирана (фокална) (парциална) симптоматична епилепсия и епилептични синдроми с обикновени парциални припадъци МКБ G40.1
- Гадене
- Усещане за отпадналост
- Гърчове
- Промени в зрението
- Скованост и нарушена кожна чувствителност
- Загуба на съзнание
Коментари към Локализирана (фокална) (парциална) симптоматична епилепсия и епилептични синдроми с обикновени парциални припадъци МКБ G40.1