Неорганична енуреза МКБ F98.0
Към неорганична енуреза спадат енуреза (първична) (вторична) с неорганичен произход, функционална енуреза, психогенна енуреза, незадържане на урина от неорганичен произход.
Енурезата представлява неволно изпускане на урина извън моментите на волева микция. Енурезата бива първична, вторична, дневна и нощна. В детска възраст най-честа разновидност е нощната енуреза - енурезис ноктурна – незадържане на урина по време на сън. Вторична енуреза е емоционално разстройство при деца, които могат да контролират вече дейността на пикучния си мехур. Енурезата е сериозен проблем, тъй като може да определи развитието на различни психически нарушения – чувство за вина и малоценност, асоциалност, включително и неблагоприятни промени върху характера на индивида и др.
Неорганична енуреза се среща при 10% от децата до 10 годишна възраст. Открита е интересна зависимост да се появява енуреза при деца, чиито родители се готвят да се развеждат или след раждане на братче или сестричка.
Причините за развитие на енуреза могат да бъдат от различно естество. Най-често енуреза се развива след прекарана психотравма, емоционален стрес. В някои случаи причината опира до възпитание и регресивно поведение на детето.
Основният симптом на енурезата е напикаването. То най-често е по време на сън, след силни емоции – страх, смях, при ниски атмосферни температури. За енуреза трябва да се мисли, когато напикаването се повтори няколко дена или през ден при деца над 4 години.
Лечението на неорганична енуреза е комплексно. Основните моменти са:
- регулиране на храненето и пиенето на течности;
- укрепване и стимулиране на основния рефлекс на уриниране чрез възпитание и приучаване детето да задържи повече време урината в пикучния си мехур и да се удължава интервала между отделните ходения по голяма нужда;
- в някои крайни случаи се назначават антидепресанти – амитриптилин, психифорин и хормони – адиуретин, който намалява диурезата;
- поведенческа терапия;
- психотерапия.
Коментари към Неорганична енуреза МКБ F98.0