Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Болести на ендокринната система, разстройства на храненето и на обмяната на веществата Разстройства на обмяната на веществата Амилоидоза Наследствена фамилна амилоидоза с невропатия

Наследствена фамилна амилоидоза с невропатия МКБ E85.1

от 26 авг 2013г., обновено на 08 дек 2022г.
Автор: д-р Теодора Тотева-Петкова
Наследствена фамилна амилоидоза с невропатия МКБ E85.1 - изображение
  • Инфо
  • Симптоми
  • Библиография
  • Коментари
Инфо
Инфо
Симптоми
Библиография
Коментари

›Въведение

›Епидемиология

›Етиология

›Клинична картина

›Диагноза

›Лечение

Въведение

Амилоидозата е хетерогенна група заболявания, характеризиращи се с фибриларни протеинови отлагания, наречени амилоиди в един орган или множество органи. Амилоидозата се проявява в спорадични и семейни форми, но данните за честотата или разпространението до голяма степен липсват за всички форми на заболяването. Най-честата и широко разпространена форма на наследствена амилоидоза с невропатия е фамилната амилоидозна полиневропатия, която се причинява от трансстиретинови мутации, водещи до натрупване на амилоид в критични органи и тъкани, като периферни нерви, храносмилателния тракт, сърцето и бъбреците.

Епидемиология

Разпространението на тази доминиращо наследствена амилоидоза е най-висока в Португалия, Швеция и Япония. Броят на случаите показва големи регионални различия и проникването варира в зависимост от типа мутация и географията.

Фамилната амилоидозна полиневропатия е често срещано явление в Източното Средиземноморие, но рядко другаде, както и другите периодични синдроми на треска. Европейски регистър за автовъзпалителни заболявания включва 1049 пациенти с моногенни заболявания, но отчита само един пациент в Швеция. Тези заболявания обикновено се диагностицират преди 20-годишна възраст. Бъбреците и стомашно-чревния тракт са уязвимите органи, когато пациентите са развили амилоидоза.

Етиология

Семейната амилоидна полиневропатия често се причинява от генетична мутация на гена на транстиретина. Мутантният транстиретин, произведен в черния дроб, се натрупва като амилоидни отлагания в периферната нервна система и автономната нервна система. Рядко мутация в гена гелсолин, който произвежда протеин, важен за функцията на цитоскелетния актин, може също да доведе до отлагане на амилоиди в автономните нерви.

Обобщаването на един прекурсорен протеин води до периферна невропатия или дисфункция на вегетативната нервна система. Тези протеини включват: транстиретин, аполипопротеин А1 и гелсолин.

По своята същност наследствена фамилна амилоидоза с невропатия е рядко, но трудно за разпознаване и лечение заболяване.

Поради редкостта на други видове семейни невропатии, транстиретин амилоидогенеза свързана полиневропатия вероятно първо да се разглежда:

  • "FAP-I" и "FAP-II" са свързани с транстиретина.
  • "FAP-III" е също познат като "Айова тип", и включва аполипопротеин А1.
  • "FAP-IV" е също познат като "финландски тип", и включва гелсолин.

Фибриноген, аполипопротеин А1 и лизозим са свързани с тясно свързано състояние, фамилна висцерална амилоидоза.

Клинична картина

Типичните симптоми на амилоидна полиневропатия се дължат на сензорна и автономна дисфункция. Сензорно-моторната невропатия, с автономно участие е отличителен белег на заболяването. На етап 1 на заболяването обикновено са засегнати малки влакна и невропатичната болка може да бъде настоящият симптом. На етап 2 неврологичните признаци и симптоми продължават да се влошават със сензорна загуба, простираща се до проксималната и дистална слабост се появява в долните крайници. В крайна сметка пациентите започват да използват помощни средства за придвижване. Сензорният дефицит постепенно се простира първо до дисталните части, а след това до проксималните части на горните крайници и предната част на торса съответно. На етап 3 пациентите са приковани на инвалидни колички или лежат на легло. Рядко заболяването може да започне със симптоми на горните крайници, които могат да имитират заболяване на двигателните неврони.

Автономното участие причинява сериозни проблеми през целия период на заболяването. Пациентите могат да се оплакват от диария, импотентност или ортостатизъм. Клиницистите особено трябва да разпитват за еректилна дисфункция, която може да предхожда сензорни симптоми. В късните етапи автономните симптоми стават по-очевидни и могат да бъдат животозастрашаващи.

Фокалните амилоидни отлагания в напречния карпален лигамент увеличават отговорността за синдрома на карпалния тунел. Някои специфични мутации са свързани с повишения риск от синдром на карпалния тунел. Тя може да се прояви едностранно или двустранно. Амилоидните отлагания могат също да се натрупват в нервните сплитове, нервните стволове или черепните нерви и да причинят различни фокални неврологични прояви.

Участието на централната нервна система се причинява от натрупване на амилоид в менингите и периваскуларните региони. Фокусни неврологични дефицити, подобни на инсулт, са най-честите признаци на засягане на централната нервна система. Други редки прояви включват деменция, хидроцефалия и миелопатия.

Сърдечното засягане е най-честата извънневрологична проява и се наблюдава при 80% от пациентите. Общите клинични характеристики при сърдечна амилоидоза включват аритмии, пристъпи на синкоп поради проблеми с проводимостта и сърдечна недостатъчност, причинена от рестриктивна кардиомиопатия.

Очните прояви включват стъкловидни отлагания, анормални съдове на конюнктивата, кератоконюнктивит сика, глаукома и аномалии на зеницата. Амилоидът може да се визуализира като включвания в стъкловидното тяло. Бъбречното засягане е необичайно, но може да причини микроалбуминурия и може да предхожда появата на невропатия. Бъбречната недостатъчност в краен стадий, изискваща диализа, е рядка.

Диагноза

Диагнозата на наследствена фамилна амилоидоза с невропатия се основава на анамнезата, клиничен преглед и лабораторни изследвания.

След подробен преглед пациентите трябва да се подложат на електродиагностична оценка. В най-ранния етап, когато невропатията с малки влакна е единственият и преобладаващ симптом, изследванията на нервната проводимост могат да бъдат нормални. И все пак, с прогресирането на заболяването, аксоновата полиневропатия, зависима от дължината, ще бъде основната характеристика. Наблюдението на демиелинизиращи характеристики обаче не е необичайно, което причинява диагностични предизвикателства. Пациентите могат дори да отговарят на определени критерии на Европейската федерация на неврологичните дружества за хронична възпалителна демиелинизираща полиневропатия, която е една от най-честите диагностични грешки.

Диагнозата на невропатия с малки влакна е от решаващо значение за откриване на ранните прояви на заболяването. Симпатиковите кожни реакции и вариабилността на сърдечната честота са неинвазивни и лесни тестове за оценка на автономната невропатия. Други нововъзникващи диагностични техники за откриване на невропатия с малки влакна включват конфокална микроскопия на роговицата, която измерва дължината на нервните влакна в роговицата, количествено сензорно изследване и лазерна доплерова флоуметрия. Но все пак биопсията на кожата остава като златен стандарт за оценка на плътността на малки влакна.

Генетичното изследване за TTR гена е от съществено значение за диагнозата, липсата на патологична мутация изключва фамилната амилоидозна полиневропатия. При пациенти с положителна фамилна анамнеза, насочването към определен тип мутация би било логично. И все пак в спорадични случаи, особено от неендемични региони, може да се наложи секвениране на TTR гена.

Дори и с наличието на положителен генетичен тест, демонстрирането на амилоидни отлагания в тъканите също е важно да се разграничат симптоматичните пациенти от носителите. Основните места за тъканна биопсия са лабиалната слюнна жлеза, коремната подкожна мастна подложка, стомашно-чревния тракт, нервната тъкан, ендо-миокардната тъкан. Оцветяването с Конго червено или поляризираната микроскопска оценка на тъканта разкрива амилоидни отлагания. Трябва да се има предвид, че отрицателната биопсия не изключва фамилната амилоидозна полиневропатия.

Лечение

Лечението на наследствена фамилна амилоидоза с невропатия се изразява в предотвратяването на допълнително отлагане на амилоид в периферните нерви и лечение на болезнени симптоми.

В зависимост от вида на амилоидни протеини, пациентите могат да се възползват от трансплантация на черен дроб или костен мозък.

Невропатична болка в резултат на амилоидна полиневропатия може да бъде лекувани с антидепресанти или аналгетици, включително опиати.

Заглавно изображение: CCO Public domain

3.9/5 9 оценки

Симптоми и признаци при Наследствена фамилна амилоидоза с невропатия МКБ E85.1

  • Главоболие
  • Диария
  • Коремна болка
  • Усещане за отпадналост
  • Гърчове
  • Недостиг на въздух
Всички

Библиография

https://en.wikipedia.org/wiki/Familial_amyloid_neuropathy
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3766062/
https://emedicine.medscape.com/article/1173756-clinical
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6563867/


Коментари към Наследствена фамилна амилоидоза с невропатия МКБ E85.1

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Наследствена фамилна амилоидоза с невропатия МКБ E85.1
    www.framar.bg 
    на 18 May 2025 в 06:08
    Коментирайте "Наследствена фамилна амилоидоза с невропатия МКБ E85.1"
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Предлагам лекарства обезболяване при диабетна невропатия

преди 2532 дни, 13 часа и 41 мин.

Наследствена хипербилирубинемия - синдром на Gilbert

преди 4524 дни, 7 часа и 40 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 1 дни, 18 часа и 13 мин.

Какво представлява прозяването

преди 6 дни, 9 часа и 13 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 6 дни, 9 часа и 24 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 6 дни, 9 часа и 31 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival