Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Болести на ендокринната система, разстройства на храненето и на обмяната на веществата Разстройства на други ендокринни жлези Други ендокринни разстройства Синдром на андрогенна резистентност

Синдром на андрогенна резистентност МКБ E34.5

от 04 юни 2013г., обновено на 05 авг 2024г.
Синдром на андрогенна резистентност МКБ E34.5 - изображение
  • Инфо
  • Симптоми
  • Лечения
  • Изследвания
  • Библиография
  • Коментари
Инфо
Инфо
Симптоми
Лечения
Изследвания
Библиография
Коментари

Синдромът на андрогенна резистентност, наричан още синдром на андрогенна нечувствителност, е рядко, наследствено нарушение на половото развитие. Това състояние се характеризира с неспособността да се реагира на андрогени, обикновено поради дисфункция на андрогенния рецептор, и засяга развитието на гениталиите и репродуктивните органи на човека. Хората със синдрома на андрогенна резистентност са генетично мъже, но не развиват мъжки външни полови органи, защото телата им не могат да реагират на мъжките полови хормони. В миналото състоянието се е наричало синдром на тестикуларна феминизация.

Засяга 1 на 20 000 до 64 000 XY (кариотипно мъжки) раждания. Състоянието води до частична или пълна неспособност на клетките да реагират на андрогени. Тази липса на реакция може да увреди или предотврати развитието на мъжките полови органи, както и да увреди или предотврати развитието на мъжките вторични полови белези в пубертета. Той не уврежда значително гениталното или полово развитие на жените.

Следователно нечувствителността към андрогените е клинично значима само когато се проявява при генетични мъже (т.е. индивиди с Y-хромозома или по-специално SRY ген). Клиничните фенотипове при тези индивиди варират от типичен мъжки хабитус с лек сперматогенен дефект или намалено вторично терминално окосмяване до пълен женски хабитус, въпреки наличието на Y-хромозома.

Синдромът на андрогенна резистентност се причинява от генетична мутация, която се предава по женска линия на детето. Въпреки че хората със състоянието имат XY (обикновен мъжки модел) хромозоми, тялото не реагира напълно или изобщо на тестостерона (половия хормон). Това предотвратява половото развитие на типичния мъж.

Пенисът не се формира или е недоразвит. Това означава, че гениталиите на детето могат да се развият като женски или да са недоразвити като мъжки. Детето може да има напълно или частично недесцендирали тестиси, но няма да има нито матка, нито яйчници.

Мъжете, които наследяват анормален ген, наречен ген на андрогенния рецептор, от майките си, имат шанс 1 към 4 да развият синдром на андрогенна нечувствителност. Жените също могат да наследяват и носят гена, но няма да развият състоянието.

Синдромът на андрогенна нечувствителност е разделен на три категории, които се диференцират според степента на генитална маскулинизация:

  • Синдром на лека андрогенна нечувствителност - външните гениталии са тези на типичен мъж (пенис и скротум). Обикновено индивидът страда от безплодие. Някои експерти смятат тази форма на състоянието за вид синдром на частична андрогенна нечувствителност.
  • Синдром на частична андрогенна нечувствителност - външните гениталии са частично, но не напълно, маскулинизирани. Хората с тази форма на синдрома често се отглеждат като момчета, но не винаги.
  • Синдром на пълна андрогенна нечувствителност - външните гениталии са като на типична жена (вулва), но няма женски полови органи (няма яйчници, фалопиеви тръби или матка). Хората с тази форма на състоянието често се отглеждат като момичета.

Най-често срещаният симптом при всички форми на състоянието е безплодието. Хората със синдром на пълна андрогенна нечувствителност няма да могат да забременеят или да оплодят своите партньори. Те имат гениталии, които изглеждат женски, но нямат женски репродуктивни органи. Много рядко се случва хората със синдрома на лека или частична андрогенна нечувствителност да забременеят партньорките си. Дори ако имат много малък пенис, производството на сперматозоиди обикновено е ниско или изобщо не съществува.

Други признаци и симптоми на синдрома на пълна адрогенна нечувствителност включват:

  • Нетипично висок ръст за жена по време на пубертета
  • Аменорея (липса на менструация)
  • Малко или никакво окосмяване по пубертета или окосмяване под мишниците по време на пубертета
  • Тясна или плитка вагина
  • Недесцендирали тестиси (тестиси, които са все още в коремната кухина)

Други признаци и симптоми на синдрома на частична андрогенна нечувствителност могат да включват:

  • Бифиден скротум (скротумът се разделя на две)
  • Клиторомегалия (голям клитор)
  • Гинекомастия (разширена мъжка гръдна тъкан)
  • Хипоспадия (отворът на уретрата е на различно място на пениса вместо на върха)
  • Лабиални сраствания (устните на кожата около вагината се затварят)
  • Микропенис (анормално малък пенис)
  • Частично недесцендирали тестиси

Други признаци и симптоми на синдрома на лека андрогенна нечувствителност включват:

  • Гинекомастия
  • Микропенис
  • Рядко окосмяване по тялото

Лечението понастоящем е ограничено до симптоматично и зависи от определянето на пола, избран за бебето при раждането. Повечето лечения се провеждат след пубертета. Това дава време на тялото на детето да премине през промени в развитието. Според някои експерти някои лечения, като отстраняване на тестисите, трябва да се извършват преди пубертета. Това намалява риска от гонадобластоми, които са тумори, които могат да се образуват в недесцендиралите тестиси.

При децата, отглеждани като мъже, могат да се извършат:

  • Хирургия за възстановяване на техните мъжки полови органи, като възстановяване на хипоспадия или орхиопексия (операция за преместване на неспуснати тестиси към скротума)
  • Операция за намаляване на гърдите за отстраняване на излишната гръдна тъкан
  • Възстановяване на херния за затваряне на отворена или отслабена тъкан в коремната им стена
  • Хормонална терапия с тестостерон

При децата, отглеждани като жени, могат да се извършат:

  • Хирургия за отстраняване на мъжки гениталии или допълнителна тъкан на клитора
  • Нехирургично вагинално разширяване с цел по-дълбока вагина
  • Хормонална терапия с естроген

Към синдрома на андрогенна резистентност принадлежат мъжки псевдохермафродизъм с андрогенна резистентност, разстройство на периферния хормонален рецептор, синдром на Райфенщайн (Reifenstein).

Мъжки псевдохермафродизъм с андрогенна резистентност

Мъжки псевдохермафродизъм с андрогенна резистентност представлява рядко срещано заболяване. Характеризира с намалена чувствителност на мъжкия организъм към андрогените.

Характерно за заболяването е наличието на външни гениталии, които не могат да се определят като мъжки, а по-скоро се оприличават на женски. Някои индивиди са напълно фенотипно женски, но други изглеждат като нормални мъже с вариращи сперматогенеза и/или пубертетна вирилизация

Причините за мъжкия псевдохермафродитизъм включват цитогенетични аномалии, тератогенни причини, дефекти в биосинтезата на тестостерон и дефекти в андрогенното действие.

Тъй като външният вид на външните гениталии често не е достатъчно отличителен, за да се постави конкретна диагноза, това трябва да се постигне чрез клинични находки заедно с комбинация от цитогенетични, биохимични и радиологични изследвания. За диагнозата основно значение има определянето на кариотипа, определяне нивата на тестостерон и дихидротестостерон, тазовата ехография. Откриването на матка и фалопиеви тръби е несъвместимо с диагнозата синдром на андрогенна резистентност.

Синдром на Райфенщайн (Reifenstein)

Синдромът на Райфенщайн (Reifenstein) е състояние, която се проявява при момчетата, и се характеризира с това, че тялото не може да реагира по правилния начин на мъжките полови хормони (андрогени).

Синдромът на Райфенщайн е вид частична андрогенна нечувствителност / непълна тестикуларна феминизация.

Клинично състоянието се характеризира с наличие на анормални мъжки полови органи, хипоспадия, малък пенис, недесцендирали тестиси, намалено окосмяване по тялото, липса на брада, както и на косми под мишниците, наличие на сексуална дисфункция и безплодие.

За диагнозата основно значение има определянето на кариотипа, определяне нивата на тестостерон и дихидротестостерон, образните изследвания.

3.0/5 2 оценки

Симптоми и признаци при Синдром на андрогенна резистентност МКБ E34.5

  • Косопад
  • Симптоми от страна на пениса
  • Симптоми, свързани с промени на косата
  • Безплодие
  • Симптоми от тазобедрената става
  • Липса на менструация
Всички

Лечение на Синдром на андрогенна резистентност МКБ E34.5

  • Естроген заместителна терапия

Изследвания и тестове при Синдром на андрогенна резистентност МКБ E34.5

  • Генетични изследвания

Библиография

https://www.nhs.uk/conditions/androgen-insensitivity-syndrome/
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/22199-androgen-insensitivity-syndrome
https://en.wikipedia.org/wiki/Androgen_insensitivity_syndrome
https://emedicine.medscape.com/article/924996-overview
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/37116050/
https://www.mountsinai.org/health-library/diseases-conditions/reifenstein-syndrome

Коментари към Синдром на андрогенна резистентност МКБ E34.5

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Синдром на андрогенна резистентност МКБ E34.5
    www.framar.bg 
    на 24 May 2025 в 00:28
    Коментирайте "Синдром на андрогенна резистентност МКБ E34.5"
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Регресивно разстройство при синдром на Даун (DSRD)

преди 155 дни, 45 мин.

Световъртеж и главоболие дали са симптоми на вертижен синдром?

преди 1792 дни, 7 часа и 2 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 7 дни, 12 часа и 33 мин.

Какво представлява прозяването

преди 12 дни, 3 часа и 33 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 12 дни, 3 часа и 44 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 12 дни, 3 часа и 51 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

МЕНТА ГЛОГ ВАЛЕРИАНА + Mg таблетки * 30 СОФАРМА

ХЕЛИКС ОРИГИНАЛ ДАБЪЛ капсули * 60

ХЕЛИКС ОРИГИНАЛ капсули * 30

ИНСУЛИНОВА ИГЛА MEDFINE PLUS 6 мм * 100 бр.

РЕД ПАНДА НАТОКОМБО таблетки * 60

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ВЕНИПЕРФЕКТ КОМПЛЕКС капсули 425 мг * 40

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 23 май 2025г. в 18:42:02

I23.6 Тромбоза на предсърдие, предсърдно ухо или камера като текущо усложнение на острия инфаркт на миокарда

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 23 май 2025г. в 18:32:38

ПРИМ ОЙЛ капсули 505 мг * 60 ХЕРБАМЕДИКА

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 23 май 2025г. в 18:26:58

АДЕНУРИК таблетки 80 мг * 28 BERLIN CHEMIE

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 23 май 2025г. в 18:04:10

РЕСТИВ дъвчащи таблетки * 10

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 23 май 2025г. в 17:36:09
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival