Други уточнени нарушения на надбъбреците МКБ E27.8
› Симптоми
› Диагноза
› Лечение
Въведение
Други уточнени нарушения на надбъбреците представляват малка група, рядко срещани заболявания, към които спада нарушението на кортизол-свързващия глобулин. Точната честота и разпространение не може да бъде определена във връзка с някои диагностични затруднения, особености в протичането и неразпознаване на състоянието при много от засегнатите.
Причини и особености
Нарушението на кортизол свързващия глобулин представлява рядко срещано в клиничната практика състояние.
Кортизол свързващия глобулин (CBG), наричан още транскортин е серумен алфа-2 глобулин-свързващ-протеин с висок афинитет и намален капацитет за кортизол. Той се свързва с по-голямата част от серумния кортизол, останалата част от кортизола циркулира като свободна форма или се свързва в комплекс с албумина.
Кортизол свързващият глобулин се синтезира от черния дроб. Нивата му се повишават по време на бременност или при прием на перорални контрацептивни средства и някои други форми на полови хормони, използвани в рамките на заместителна терапия, програмите за асистирана репродукция и други.
Инсулинът може да намали синтезата на кортизол свързващия глобулин. Това може да се обясни с ниските му нива при лекуване на диабет с инсулин и при затлъстяване, където често е налице инсулинова резистентност.
Нивата на кортизол свързващия глобулин могат да се понижат при нефротичен синдром или при хронична чернодробна недостатъчност.
Кортизол-свързващият глобулин е важен при тълкуването на динамични тестове за определяне на функционалната активност на оста хипоталамуса-хипофиза- надбъбреци.
Редица други причини и рискови фактори могат да допринесат за настъпването на промени в нивата на кортизол-свързващия глобулин и съответно да благоприятстват развитието на болестта, включително някои вредни навици, прием на лекарства, подлежащи автоимунни, неопластични и метаболитни заболявания, травми, инциденти и други
Симптоми
По своята същност към други уточнени нарушения на надбъбреците принадлежи нарушението на кортизол-свързващия глобулин, който протича с вариабилна клинична картина при отделните засегнати, но най-често се проявява с признаци на хронична умора, мускулна слабост и проблеми с кръвното налягане.
Възможно е олигосимпотматично протичане (изява само на определени прояви) или асимптоматично протичане (липса на специфични оплаквания).
Клиничната картина при други уточнени нарушения на надбъбреците и дефицит на кортизол-свързващия глобулин включва главно:
- адинамичен синдром: изразена умора с хроничен характер и липса на енергия дори след почивка и ставане от сън, вялост, намалена работоспособност, затруднена концентрация, мускулна слабост
- промени в кръвното налягане: при много от пациентите настъпва промени в кръвното налягане, изразяващи се в неговото драстично понижаване и риск от свързаните с това усложнения, включително загуба на съзнание. Ортостатичната хипотония (рязко спадане на кръвното налягане при изправяне от седнало или легнало положение) е характерна при много от засегнатите
- други оплаквания: възможни са главоболие, нарушения на съня, когнитивен дефицит с намалена концентрация, внимание, влошена памет, както и някои неспецифични стомашно-чревни оплаквания и други прояви от различно естество
Диагноза
За поставяне на диагнозата при други уточнени нарушения на надбъбреците се назначават широк спектър от изследвания във връзка с честото неспецифично протичане и маскиране на проявите от някои подлежащи заболявания:
- разпит и преглед: установяване на налични подлежащи заболявания, операции, травми, вредни навици, давност, тежест и особености на наличните оплаквания в комбинация с обстоен физикален преглед и оценка на общото състояние
- лабораторни изследвания: назначават се подробни, разширени кръвни изследвания и анализ на урина, като особено внимание се обръща на нивата на кортизол, адренокортикотропен хормон, половите хормони и други с цел подпомагане на диференциалната диагноза
- образни изследвания: за оценка на състоянието на надбъбречните жлези и в някои случаи подпомагане установяването на етиологията могат да се назначат подходящи образни изследвания, включително ехография, компютърна томография, ядрено-магнитен резонанс и други
Диференциалната диагноза налага различаване на състоянието от някои други болести, ангажиращи надбъбречните жлези, както и някои системни автоимунни, възпалителни или неопластични състояния, водещи до идентични клинични и лабораторни промени.
Лечение
Терапевтичният подход при други уточнени нарушения на надбъбреците се определя строго индивидуално, като зависи до голяма степен от етиологията на състоянието, особеностите и тежестта на протичане.
Може да се наложи провеждане на хормонална заместителна терапия с кортикостероиди, перорално или парентерално, в комбинация с подходящи симптоматични средства, включително противовъзпалителни агенти, обезболявани, средства за овладяване на ниското кръвно налягане и други.
Прогнозата се определя за всеки конкретен пациент, съобразно особеностите на болестния процес и терапевтичното повлияване от приложените лечебни мероприятия.
Изображения: freepik.com
Симптоми и признаци при Други уточнени нарушения на надбъбреците МКБ E27.8
- Умора
- Безсимптомно протичане на заболявания
- Мускулна слабост
- Косопад
- Ниско кръвно налягане
- Високо кръвно налягане
Библиография
https://medlineplus.gov/genetics/condition/corticosteroid-binding-globulin-deficiency/#:~:text=Description&text=Corticosteroid%2Dbinding%20globulin%20deficiency%20is,low%20blood%20pressure%20(hypotension).
https://academic.oup.com/jcem/article/86/8/3692/2848839?login=false
https://www.degruyter.com/document/doi/10.1515/jpem-2017-0270/html?lang=en
https://www.malacards.org/card/corticosteroid_binding_globulin_deficiency
https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fendo.2016.00160/full
https://www.orpha.net/consor/cgi-bin/OC_Exp.php?lng=EN&Expert=199247
https://www.nwlpathology.nhs.uk/tests-database/cortisol-binding-globulin/
Коментари към Други уточнени нарушения на надбъбреците МКБ E27.8