Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Болести на кръвта, кръвотворните органи и отделни нарушения, включващи имунния механизъм Други нарушения, включващи имунния механизъм Комбинирани имунодефицитни състояния Други комбинирани имунодефицити

Други комбинирани имунодефицити МКБ D81.8

от 08 фев 2013г., обновено на 08 дек 2022г.
Други комбинирани имунодефицити МКБ D81.8 - изображение
  • Инфо
  • Симптоми
  • Коментари
Инфо
Инфо
Симптоми
Коментари

Синдромът на Omenn е форма на тежък комбиниран имунодефицит, която се характеризира с повишена предразположеност към опортюнистични инфекции, еозинофилия, еритродермия, алопеция, хронична диария, изоставане в растежа, лимфаденопатия и хепатоспленомегалия. Известен е още като комбиниран имунодефицит с хипереозинофилия.

Заболяването се унаследява по автозомно-рецесивен път. Болните бебета страдат от чести гъбични, бактериални или вирусни инфекции, които са типична проява на всеки комбиниран имунодефицит.
Открити са мутации на гените RAG-1 и RAG-2. Синдромът на Omenn понякога се дължи на мутации на други гени, освен това са описани случаи на делеция на 22 хромозома.

Имунологично се установява характерна липса на В-клетки при наличие на Т-лимфоцити. Липсата на В-лимфоцити обуславя тежка хипогамаглобулинемия с ниски нива на имуноглобулините от клас IgG. Наблюдаваната лимфоцитоза е резултат от пролиферацията на антиген - стимулирани Т-хелперни клетки, които произвеждат в голямо количество IL-4, IL-5. Тези цитокини провокират развитието на еозинофилия и повишен IgE.

Поради автозомно-рецесивното унаследяване, синдромът на Omenn се среща еднакво при представителите на двата пола.

Клинично, седмици след раждането, заболяването се демонстрира с еритродермия и диария. Бебетата често имат сепсис, дължащ се на S. aureus, който е свързан с генерализирания дерматит. Той често се бърка с екзема и прогресира до десквамация на кожата - отпадане на повърхностните слоеве. По този начин организмът губи протеини и възникват отоци.

Хроничната диария води до изоставане в растежа на децата. Макар да не е характерна проява за другите форми на комбиниран имунодефицит, при синдрома на Omenn се развива генерализирана лимфаденопатия и хепатоспленомегалия. Други прояви са пневмонии, предизвикани от Pneumocystis carinii, полиомиелит, както и алопеция.

Единственото дефинитивно лечението е трансплантацията на костен мозък. Ако не се извърши, бебетата умират в първите няколко месеца от живота си.

Друга терапия - имуносупресивни лекарства, за да се контролира Т-клетъчната пролиферация, антибиотици, локални кортикостероидни кремове, адекватно хранене - за компенсиране на диарията.

Дефицит на биотин-зависима карбоксилаза се характеризира с дефицит на четири известни биотин-зависими ензими, описани при човека. Тези ензими са ацетил КоА карбоксилаза - основен при синтезата на мастни киселини, пироват карбоксилаза - катализира началния етап в глюконеогенезата, пропионил КоА карбоксилаза - катаболизира разклонено-верижните аминокиселини валин, изолевцин, метионин и треонин, и бета-метил кротонил КоА карбоксилаза, която катализира катаболизма на левцин.

Биотинът е коензим на карбоксилазите, участващи в синтеза на мастни киселини, изолевцин, валин, в глюконеогенезата и е необходим за растежа на клетките. Той играе важна роля в цикъла на лимонената киселина, която е биохимичен процес, чрез който се генерира енергия по аеробен път. Биотин не само участва в различни метаболитни реакции, но също така помага за прехвърлянето на въглероден диоксид и поддържането на стабилно ниво на кръвната захар.

Други комбинирани имунодефицити включват дефицит на биотин-зависима карбоксилаза. Описани са изолирани дефицити на всяка от четирите биотин-зависими карбоксилази. Множественият карбоксилазен дефицит обединява наследствени метаболитни заболявания, характеризиращи се с дефицит на биотин-зависими карбоксилази.

Биохимичните и клинични прояви включват: лактатна ацидоза, органична ацидурия, хиперамонемия, кожен обрив, проблеми с храненето, хипотония, гърчове, изоставане в развитието, алопеция и кома. Симптомите се появяват в ранна детска. Чести прояви с тежко протичащи инфекции, кандидозен дерматит, кератоконюнктивит и интермитентна атаксия. При част от пациентите, в резултат на усложнения от страна на централната нервна система и тежки инфекции, се стига до фатален изход.

Имунологичните нарушения се характеризират с липса на отговор при кожен тест за забавена свръхчувствителност и ин витро, установена липса на лимфоцитен отговор към антигени на кандида. Установен е селективен IgA дефицит, липса на антителен отговор при имунизация срещу пневмококи и намален брой на Т-лимфоцитите в периферната кръв.

Лабораторните изследвания установяват лактатна ацидоза и повишена екскреция на β-хидроксипропионат, метилцитрат, β-метилкротонилглицин, β-хидроксиизовалерат с урината.

Лечение с перорален биотин 10 мг/дневно, води до значително понижение на метаболити в урината, което предполага, множествен карбоксилазен дефицит, отговарящ на терапия с биотин.

3.4/5 7 оценки

Симптоми и признаци при Други комбинирани имунодефицити МКБ D81.8

  • Увеличен черен дроб
  • Намален мускулен тонус
  • Увеличен далак
  • Липса на растеж
  • Симптоми на дихателната система
  • Инфекция
Всички

Коментари към Други комбинирани имунодефицити МКБ D81.8

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Други комбинирани имунодефицити МКБ D81.8
    www.framar.bg 
    на 18 May 2025 в 16:17
    Коментирайте "Други комбинирани имунодефицити МКБ D81.8"
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Мога ли да комбинирам Фенистил гел с Алергозан таблетки или други лекарства против алергия?

преди 2067 дни, 3 часа и 56 мин.

Осигурявахте ли настаняване на гостите от други градове за сватбата?

преди 2202 дни, 4 часа и 47 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 4 часа и 22 мин.

Какво представлява прозяването

преди 6 дни, 19 часа и 22 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 6 дни, 19 часа и 33 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 6 дни, 19 часа и 40 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival