Фолиевонедоимъчна анемия, свързана с храненето МКБ D52.0
› Причини и патогенетични особености
› Характерни симптоми при фолиевонедоимъчна анемия, свързана с храненето
› Диагноза
› Лечение при алиментарна фолиевонедоимъчна анемия
Въведение
Фолиевонедоимъчна анемия в резултат от недостатъчно внасяне с храната на фолиева киселина, се наблюдава много рядко във връзка с широкото разпространение на фолатите в природата.
Фолиевата киселина, известна още като витамин В9, се съдържа в редица растителни и животински продукти, най-вече в спанак, броколи, зеле, маруля, зелена салата, както и в месото, млякото и зърнените храни. Синтезира се и от чревната микрофлора на човешкия организъм.
Обикновено дневните нужди се покриват от храненето и допълнителна суплементация се налага само при рискови групи пациенти, каквито са например бременните жени, кърмачките и при наличие на подлежащи заболявания, влошаващи усвояването на фолиевата киселина.
Причини и патогенетични особености
Основна етиологична причина за развитието на фолиевонедоимъчна анемия, свързана с храненето, е недостатъчният прием на фолати с храната. Фолиевата киселина има синергичен ефект с този на витамин B12 и участва в синтезата на аминокиселини, нуклеинови киселини (ядрена ДНК), активира процеса на делене, узряване и диференциране на еритробластите в костния мозък.
При недостатъчен внос с храната, както и при повишени нужди или увеличени загуби, недостиг на фолиева киселина се развива сравнително бързо във връзка с липсата на депо в организма за складиране на големи количества от нея.
Изложени на по-висок риск са бременните жени, кърмачките, децата и подрастващите, при които са налице повишени нужди. В някои случаи обработката на хранителните продукти води до намаляване нивата на фолиева киселина в тях, като такъв е например случаят с прекомерната термична обработка на плодове и зеленчуци, което следва да се има под внимание.
Патогенетичните механизми включват нарушение на процесите на делене и матурация на родоначалните клетки на еритроцитите (червените кръвни клетки), в резултат от което еритропоезата е неефективна, образуват се малко функционално негодни макроцити и мегалоцити, като някои от тези клетки се разрушават при преминаването през ретикулоендотелната система. Развива се така наречената мегалобластна алиментарна анемия. Нарушен е транспортът на кислород до тъканите и клетките на организма, възниква тъканна хипоксия (кислороден глад), която се явява като основния патогенетичен момент, характерен за анемия.
Характерни симптоми при фолиевонедоимъчна анемия, свързана с храненето
Лекият недостиг на фолиева киселина може да протече незабелязано, но при умерен или тежък дефицит са налице характерните за анемия прояви от общ тип, включващи най-често:
- астено-адинамичен синдром: отпадналост, умора, мускулна слабост, понижена работоспособност
- неврологични прояви: лабилно настроение, главоболие, нарушения на съня, повишена раздразнителност, изтръпване на крайниците, объркване, замайване, затруднена концентрация, когнитивен спад с влошаване на паметта, периферна невропатия и други
- промени в устната кухина: зачервяване на езика с изглаждане на вкусовите папили, ранички и язви в устната кухина, промени във вкуса
- други симптоми: бледи кожа и лигавици, гадене, диария, редукция на теглото, диспнея (задух), сърцебиене
- симптоми при деца: освен гореизброените прояви в детска възраст е възможно забавяне на растежа и развитието при тежка, персистираща фолиевонедоимъчна анемия
- симптоми при бременни: дефицитът на фолиева киселина може да причини сериозни неврологични нарушения, включително спина бифида (spina bifida) и аненцефалия, поради което профилактика с допълнителна суплементация с витамин В9 се препоръчва още при стартиране на опити за зачеване и продължава до края на бременността
Диагноза
Диагнозата при фолиевонедоимъчна анемия, свързана с храненето, включва комплексни клинични и лабораторни изследвания:
- анамнеза и преглед: при разпита на пациента се акцентира върху особеностите на диетата (прием на богати на витамин В9 храни, термична обработка на продуктите), наличието на подлежащи рискови фактори, повишаващи нуждите или загубите на фолиева киселина и други. При прегледа обикновено се установяват характерните за анемия признаци, като бледи кожа и лигавици, язви в устната кухина и други
- лабораторни изследвания: лабораторните изследвания с назначаване на пълна кръвна картина, проследяване нивата на фолиева киселина, витамин В12 и желязо (възможен е комбиниран дефицит), както и редица маркери на възпалението потвърждава диагнозата и подпомага цялостната обща оценка на пациента, включително риска от усложнения
Лечение при алиментарна фолиевонедоимъчна анемия
Лечението при алиментарна анемия в резултат на дефицит на витамин В9 е заместително, като се назначава допълнителен внос на фолиева киселина, перорално или парентерално, за корекция на дефицита с последващи промени в храненето. Ежедневният прием на зеленолистни зеленчуци, пълнозърнести храни, мляко и млечни продукти, яйца и месо е най-добрият начин за профилактика на фолиевонедоимъчна анемия.
По време на бременност във връзка с повишените нужди на организма и сериозните рискове, които крие дефицитът на фолиева киселина, превантивно се назначава допълнителен внос, най-често от порядъка на 400 микрограма дневно.
Прогнозата е благоприятна, но при липса на своевременни мерки и тежък дефицит са възможни сериозни усложнения със засягане на нервната и сърдечно-съдовата система.
Изображения: freepik.com
Симптоми и признаци при Фолиевонедоимъчна анемия, свързана с храненето МКБ D52.0
ВсичкиПродукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО
МАГНАЛАБС КИСТОП ПЛЮС капсули * 30
ТОП ФОЛАТ капсули 0.400 мг * 60
ФОЛИЕВА КИСЕЛИНА таблетки 400 мкг * 120 НИКСЕН
ВИТАМИН B6 + B12 + ФОЛИЕВА КИСЕЛИНА капсули * 120 УЕБЪР НАТУРАЛС
ФЕРЕТАБ комп. капсули * 30
ХАЯ ЛАБС ФОЛИЕВА КИСЕЛИНА таблетки 800 мкг * 250
ПРОМОФОЛИЕВА КИСЕЛИНА таблетки 1 мг * 90 НАТУРАЛ ФАКТОРС
БИОХЕРБА ФОЛИЕВА КИСЕЛИНА капсули 400 мкг * 100
ФОЛАЦИД таблетки * 100 WEDO
ФОЛИЕВА КИСЕЛИНА таблетки 400 мкг * 250 HOLLAND & BARRETT
ФАРМАСИ ЛАБОРАТЪРИС ФОЛИЕВА КИСЕЛИНА таблетки * 30
ФОЛАЦИД МЕТА таблетки * 90 WEDO
Библиография
https://www.healthline.com/health/folate-deficiency
https://www.webmd.com/a-to-z-guides/folic-acid-deficiency-anemia
https://medlineplus.gov/ency/article/000551.htm
https://www.nhs.uk/conditions/vitamin-b12-or-folate-deficiency-anaemia/
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/22198-folate-deficiency
https://www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/folate-deficiency-anemia
https://en.wikipedia.org/wiki/Folate_deficiency
https://www.medicalnewstoday.com/articles/325310
Коментари към Фолиевонедоимъчна анемия, свързана с храненето МКБ D52.0