Карцином in situ на кожата на тялото МКБ D04.5
Към това МКБ D04.5 Карцином in situ на кожата на тялото се отнасят преканцерозните (предраковите) изменения на кожата на ануса и на гърдата.
Карциномът in situ на кожата на ануса се нарича още анална интраепителна неоплазия (новообразувание).
Анална интраепителна неоплазия (AIN):
Това е преканцерозно състояние на кожата на ануса и на тази около него (перианална кожа). Понякога AIN се появява и на двете места по едно и също време, като при някои жени може да се разпространи до близки области - вулва и маточна шийка.
В ранните етапи на AIN има необичайни кожни клетки (епителни клетки) във външната третина на кожата. Това състояние се означава като AIN 1 (наречено още нискостепенна анална сквамозна (плоскоклетъчна) интраепителна лезия - LSIL). AIN 1 може да прогресира до AIN 2, където външните 2/3 от кожата съдържат анормални клетки, което от своя страна може да доведе до AIN 3, където променените клетки засягат цялата дебелина на кожата (AIN 2 и AIN 3 се наричат още високостепенни сквамозни (плоскоклетъчни) интраепителни лезии - HSIL). Следващият етап в развитието на процеса е преминаването на анормалните клетки през базалната мембрана.
Рискови фактори
Аналната интраепителна неоплазия е важна, защото има риск от превръщането й в анален рак след няколко години, но като цяло рискът е нисък. Повечето неоплазии се предизвикват от човешкия папилома вирус (HPV), който предизвиква и анални брадавици (condylomata acuminata), а също и неопластични промени във вулвата и маточната шийка при жените.
HPV е един от най-често срещаните вируси в света. Повечето хора, които са сексуално активни, ще срещнат HPV в някакъв етап от живота си.
Други познати рискови фактори включват тютюнопушене и имуносупресия (потискане на имунната система на организма). Пациентите могат да бъдат имуносупресирани, ако приемат лекарства, които потискат имунната им система (например пациенти с трансплантации). Други причини за потискане на имунната система включва ХИВ инфекция.
Пациенти с aналната интраепителна неоплазия, които са имуносупресирани, имат по-голям риск от развитие на рак на ануса.
Клинична картина
По-голямата част от хората, заразени с HPV нямат никакви симптоми или признаци и имунната им система се отървава от него успешно. Въпреки това, в една малка част от хората инфекцията продължава и при тях може да развият брадавици или необичайни петна по кожата.
Повечето хора, които имат анална интраепителна неоплазия, нямат симптоми и не знаят, че измененията са налице. Ако се появят симптоми, те могат да включват промяна в цвета на кожата, сърбеж, поява на бучки по кожата и много рядко кървене. AIN 3 не предизвиква повече симптоми от AIN 1.
Понякога неоплазията може да засегне цялата кожа около ануса (мултифокално засягане), като това е по-често имуносупресирани пациенти. В други случаи заболяването може да се ограничава само до една-единствена област.
Диагноза
Диагнозата се поставя с помощта на подробна анамнеза и подробно клинично изследване, включващо ригидна (твърда) сигмоидоскопия (оглеждане на правото и сигмовидното черво чрез специална тръба, съоръжена с камера) и/или проктоскопия (процедура, при която с инструмент - проктоскоп - се изследва ануса, ректума или сигмовидното черво), като целта е внимателно изследване на аналния канал.
За потвърждаване на диагнозата обикновено са необходими кожни биопсии, като хирургът взима няколко проби от областта около ануса, за да се оцени степента на промените - процес, който се нарича "картиране". Това обикновено се извършва под обща анестезия.
Лечение
Ако се установи изолиран AIN, лечението обикновено е ексцизия (изрязване). Операцията включва отстраняване на засегната площ от кожата, а раната обикновено се оставя отворена, за да се излекува от само себе си.
Области с AIN 1 или AIN 2 обикновено не изискват лечение, различно от внимателно наблюдение.
На местата с AIN 3 промени се препоръчва премахване на всякакви подозрителни разязвени или надигнати места.
Някои локални (за местно прилагане) препарати като имиквимод могат да бъдат полезни. В много редки случаи хирурзите могат да обмислят премахване на цялата кожа около ануса, като в този случай ще е необходима кожна присадка.
В редки случаи, ако неоплазмата не се лекува, може да се развие карцином.
Второто предраково състояние, включено в МКБ D04.5 Карцином in situ на кожата на тялото е карцином in situ на кожата на гърдата.
Карцином in situ на кожата на гърдата.
Кожата, която покрива гърдите, има външен слой (епидермис) и дерма, точно както кожата в останалата част на тялото. Кожата на гърдите има ареола и зърно. Кожата на тези две структури е по-тънка от тази около тях. Ареолата е по-тъмната част от кожата, която е свързана с жлезистата тъкан отдолу.
Рискови фактор
Като при повечето кожни карциноми, основният рисков фактор е продължителното излагане на слънце.
Клинична картина
"In situ" означава, че анормалните клетки са ограничени в епидермиса и не навлизат в дермата.
По кожата се наблюдават червени петна, които понякога са покрити с люспи. Обикновено не се наблюдават симптоми, но понякога може да има сърбеж или възпаление.
Карциномът in situ на кожата на гърдата понякога прогресира до инвазивен плоскоклетъчен кожен карцином, затова е необходимо да се лекува.
Лечение
Лечението обикновено включва ексцизия (изрязване).
Други опции са: кюретаж, електродесикация (разрушаване на тумора чрез електрически ток), радиотерапия (лъчетерапия), криохирургия, локално приложение на 5-флуороурацил.
Коментари към Карцином in situ на кожата на тялото МКБ D04.5