Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Новообразувания Злокачествени новообразувания Злокачествени новообразувания на лимфната, кръвотворната и сродните им тъкани Моноцитна левкемия

Моноцитна левкемия МКБ C93

от 15 сеп 2012г., обновено на 08 дек 2022г.
Автор: д-р Лилия Пашова-Стоянова
Моноцитна левкемия МКБ C93 - изображение
  • Инфо
  • Видове
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Видове
Коментари
Свързаност

Левкемиите представляват малигнени заболявания на кръвта, при които се наблюдава патологична пролиферация на неопластично трансформирани хемопоетични клетки.

Моноцитната левкемия се характеризира с патологично повишен брой на клетките от бялата кръвна редица в костния мозък и периферната кръв.

Основните механизми, които водят до развитието на този тип левкемия, са неконтролиран растеж на моноцитната редица, нарушение в диференциацията, потискане на развитието на нормалните хемопоетични клетки и недостатъчност на костния мозък.

Етиологията на заболяването не е напълно уточнена, но като рискови и провокиращи се обсъждат фактори като генетична предразположеност, хромозомни болести, вродени синдроми, като синдром на Даун, синдром на Блум, излагане на радиация, предшестващо онкологично лечение (например агресивна химиотерапия или високодозова лъчетерапия), вредни влияния от околната среда, професионална експозиция на токсични агенти, пестициди, бензен и други.

Моноцитната левкемия се отличава с ниска честота, относително еднакво засягане на представителите от двата пола и развитие във всички възрастови групи.

Форми и симптоми при моноцитна левкемия

Клиничната картина и характерни симптоми при моноцитна левкемия показват известна вариабилност при отделните пациенти в зависимост от формата на заболяването, степента на прогресия на болестния процес и редица индивидуални особености на конкретния пациент.

В зависимост от протичането и някои морфологични особености заболяването се подразделя на следните форми:

  • Моноцитна левкемия - остра моноцитна левкемияОстра моноцитна левкемия: нарича се още остра миелоидна левкемия тип М5 или остра монобластна левкемия. Характерна е за детската възраст и съставлява приблизително една пета от всички случаи на остра миелоидна левкемия в педиатрията. При голяма част от пациентите са налице астеноадинамичен синдром, изразен в различна степен, фебрилитет (повишение на телесната температура), чести инфекции (с бактериална или гъбична етиология), повишен риск от кървене (включително кървене от венците, кръвотечения от носа, лесно формиране на синини), неврологична симптоматика. Често се наблюдава и инфилтриране на кожата от левкемичните клетки и хиперплазия на венците. Лечението изисква агресивен подход и интензифицирана полихимиотерапия с определени стандартизирани схеми и дозови режими, като прогнозата често е сериозна (най-голямо значение има терапевтичният отговор спрямо приложените лечебни мероприятия).
  • Моноцитна левкемия - хронична моноцитна левкемияХронична моноцитна левкемия: Характерна е за възрастта след 60 години, с доминиране в честотата на засягане на мъжкия пол. Налице е моноцитоза, миелодисплазия и липса на хромозомни нарушения. Клиничната картина включва разнообразие от симптоми, свързани с анемията (слабост, лесна уморяемост, бледи кожа и лигавици), тромбоцитопенията (повишена склонност към кървене, лесно формиране на синини) и моноцитозата (склонност към опортюнистични инфекции, фебрилни състояния). Според броя на клетките в костния мозък и периферната кръв, се подразделя на два подтипа. При тип 1 бластите са по-малко от 5 % от клетките на бялата редица в кръвта и по-малко от 10 % от клетките в костния мозък. При тип 2 бластите са 5-20 % от белите клетки в кръвта и от 10 до 20 % от клетките в костния мозък. За лечение се прилага комбиниран, комплексен подход с индивидуализиране на терапевтичния режим.
  • Друга моноцитна левкемия: състоянието се характеризира с повишение броя на клетките от моноцитната редица в костния мозък и периферната кръв. Протича с нехарактерни, неспецифини прояви, дължащи се на пораженията върху костномозъчната функционална активност, като лечението често е комбинирано и включва подходяща химиотерапия, симптоматични средства, при възможност и други терапевтични подходи.
  • Моноцитна левкемия, неуточнена: при невъзможност за категоризиране и класифициране на левкемията към някоя от гореизброените, се говори за неуточнена моноцитна левкемия.

При прогресия на заболяването, липса на лечение, неподходяща терапия или забавяне в диагностицирането е налице риск от развитие на различни по вид усложнения, много от които показват системен характер, водят до сериозни нарушения на органната активност и влошават прогнозата.

Поставяне на диагнозата

Диагнозата при моноцитна левкемия се поставя след извършането на множество клинико-лабораторни и инструментални изследвания, обстойна обработка на информацията и при необходимост консултация с други специалисти.

Най-общо за откриване на заболяването се прилагат:

  • разпит и преглед на пациента: информацията от разпита на пациента и физикалния преглед рядко насочва към някое конкретно заболяване, но могат в макар и редки случаи да подпомогнат установяването на определени рискови фактори, давността на проявите и други
  • лабораторни изследвания: лабораторните изследвания включват пълна кръвна картина с диференциално броене, кръвен химичен анализ, натривка от периферна кръв, определяне на коагулационния статус. Често се назначава и проследяване на основните показатели за функционалната активност на бъбреците и черния дроб
  • биопсия от костен мозък: за потвърждение на диагнозата е необходимо изследване на костен мозък, получен чрез аспирационна биопсия. Провежда се имунохистохимичен и цитогенетичен анализ, като по преценка на лекуващия лекар в някои случаи може да се назначи и извършване на лумбална пункция и изследване на материала
  • образна диагностика: при съмнения за разпространение на процеса и ангажиране на вътрешните органи или ЦНС, е необходимо провеждане на КТ (компютърна томгорафия) или ЯМР (ядрено-магнитен резонанс), рядко се прилагат други образни методи на изследване

Диференциалната диагноза при моноцитна левкемия налага разграничаване от другите видове левкемия, системни процеси, ангажиращи костния мозък, както и някои по-редки заболявания на лимфните и кръвотворните тъкани.

Лечение при моноцитна левкемия

Лечението на пациенти с моноцитна левкемия е комплексно и включва симптоматични средства, комбинирана полихимиотерапия, заместително лечение с растежни фактори, алогенна трансплантация на костен мозък, като изборът на конкретна терапевтична схема се определя индивидуално при всеки отделен пациент в зависимост от особеностите на протичането на левкемията, както и от редица индивидуални фактори (възраст, общо състояние, подлежащи заболявания, алергии и други):

  • химиотерапия: обикновено се предпочита комбинирана полихимиотерапия с използване на повече от един препарат (в зависимост от използваните схеми могат да се прилаг между четири и шест различни препарата за постигане на по-голям ефект и намаляване риска от лекарствена резистентност). Химиотерапията често се комбинира с кортикостероиди, като в зависимост от препаратите терапията се прилага парентерално (по-често) и/или перорално (само някои лекарства са ефективни при прием през устата)
  • имунотерапия: изпозлването на биологични лекарства, моноклонални антитела, инхибитори на определени протеини, ензими, растежни фактори и други при някои пациенти показва задоволителни резултати, но следва да се имат предвид възможните рискове от странични ефекти
  • трансплантация на костен мозък: в определени случаи се прилага (при възможност и очакване на добър ефект) трансплантация на костен мозък или стволови клетки, като пациентите следва да отговарят на определени стандартизирани критерии и процедурата обикновено се комбинира с подходяща химиотерапия
  • симптоматични средства: успоредно с избраната терапевтична антинеопластична терапия се прилагат различни лекарства и методи за подобряване комфорта, симптомите, психичното и емоционалното състояние на пациентите, като се използват препарати от различни фармакологични групи (аналгетици, антиеметици, антипсихотици и други) и средства от алтернативната медицина (техники за релаксация, медитация и други)

Прогнозата при пациентите с моноцитна левкемия се определя индивидуално, в зависимост от редица фактори, като с най-голямо значение са възрастта и състоянието на болния, формата и тежестта на заболяването и отговорът към приложената схема на лечение.

4.2/5 16 оценки

Видове Моноцитна левкемия МКБ C93

  • C93.0 Остра моноцитна левкемия
  • C93.1 Хронична моноцитна левкемия
  • C93.2 Подостра моноцитна левкемия
  • C93.7 Друга моноцитна левкемия
  • C93.9 Моноцитна левкемия, неуточнена

Коментари към Моноцитна левкемия МКБ C93

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Моноцитна левкемия МКБ C93
    www.framar.bg 
    на 17 May 2025 в 10:36
    Коментирайте "Моноцитна левкемия МКБ C93"

ЗАБОЛЯВАНЕТО е свързано към

  • КП № 242 ДИАГНОСТИКА И ЛЕЧЕНИЕ НА ЛЕВКЕМИИ
  • КП № 246 ОРТОВОЛТНО ПЕРКУТАННО ЛЪЧЕЛЕЧЕНИЕ И БРАХИТЕРАПИЯ С ВИСОКИ АКТИВНОСТИ
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Стилян Петров болен от левкемия

преди 4795 дни, 12 часа и 53 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 22 часа и 40 мин.

Какво представлява прозяването

преди 5 дни, 13 часа и 41 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 5 дни, 13 часа и 52 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 5 дни, 13 часа и 59 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival