Моноцитна левкемия, неуточнена МКБ C93.9
В рубриката моноцитна левкемия, неуточнена, се включват състояния, протичащи с повишение броя на клетките от моноцитната редица в кръвта и костния мозък.
Заболяването се характеризира с ниска честота и изява предимно във възрастта след 60 години, с леко превалиране на мъжкия пол. Като отключващи и предразполагащи фактори се наличие на генетична предразположеност, хромозомни болести, вродени заболявания, хронично възпаление и автоимунни болести, вредности от околната среда, професионална експозиция на токсични агенти, някои злокачествени хемопатии, йонизираща радиация, продължително лечение с химиотерапевтици и други.
В клиничната картина доминират симптомите, свързани с развитието на анемия и тромбоцитопения. При някои пациенти са налице само лабораторни изменения, без съществена клинична изява.
Анемията и понижените стойности на хемоглобина и еритроцитите водят до слабост и лесна уморяемост, бледност на кожата и лигавиците, задух. Тромбоцитопенията се асоциира с повишен риск от кървене, като най-често се наблюдава кървене от носа и венците. При кървене от вътрешните органи или от ЦНС е възможно развитие на тежка симптоматика и животозастрашаващо състояние.
Често са налице общи признаци като намален апетит, редукция на теглото, фебрилитет. Рядко се наблюдават обриви по кожата, засягане на отделителната система, неврологични нарушения.
При поставяне на диагнозата е необходимо провеждане на множество лабораторни и инструментални изследвания, като:
- пълна кръвна картина
- химичен кръвен анализ
- определяне на коагулационния статус
- натривка от периферна кръв
- аспирационна биопсия на костен мозък
- имунохистохимичен и цитогенетичен анализ
- компютърна томография
- ядрено-магнитен резонанс
В диференциалната диагноза е необходимо състоянието да се разграничи от други злокачествени хемопатии, миелопролиферативен синдром, апластична анемия.
Лечението при моноцитна левкемия, неуточнена, включва провеждане на химиотерапия с комбинация от алкилиращи агенти, цитостатици, антрациклини и кортикостероиди. При млади пациенти е удачно извършване на алогенна трансплантация на стволови клетки. Поддържащото лечение се осъществява със симптоматични средства и антибиотици при нужда.
Неблагоприятни прогностични фактори са бързата прогресия на болестта, липсата на отговор към приложеното лечение и значително влошеното състояние на болния.
Коментари към Моноцитна левкемия, неуточнена МКБ C93.9