Лимфоцитно преобладаване МКБ C81.0
Хочкиновият лимфом е вид злокачествено новообразувание, което започва своето развитие от лимфната система. Съществуват няколко различни хистологични варианта на това заболявания и един от тях е с лимфоцитно преобладаване.
Той се среща сравнително рядко и съставлява около 5 % от всички случаи с болест на Хочкин. Наблюдава се по-често при деца на възраст под 10 години и във възрастта между 30 и 40 години, със значително преобладаване на мъжкия пол.
Конкретните етиологични причини за възникването на тази неоплазма не са изяснени, но се обсъждат имунодефицитни състояния, различни инфекции и генетична предиспозиция.
Заболяването има редица отличителни хистопатологични характеристики. Наблюдава се инфилтрация на лимфните възли от зрели лимфоцити и типичните за хочкиновия лимфом клетки на Рийд-Щернберг, с лимфоцитно или хистиоцитно преобладаване. Специфичните клетки имат ядро с множество малки базофилни нуклеоли и форма, наподобяваща пуканка.
Симптоми и особености на болестта
Отделните форми на хочкинов лимфом показват някои различия, както по отношение на клетъчния състав на засегнатите лимфни структури, така и по клиничното протичане, диагностиката и последващата терапия.
Клиничната картина при тази форма на болест на Хочкин е с по-бедна симптоматика и локализирано засягане обикновено на една група лимфни възли, бавна прогресия, възможност за ранна диагностика и благоприятна прогноза. Възможна е проява на някои от признаците:
- подуване на лимфните възли, най-често шийните
- нощно изпотяване
- загуба на тегло
- внезапно повишаване на температурата
Проявите обикновено са неспецифични и могат да станат причина за забавяне на диагнозата (обикновено пациентите търсят консултация при значителна лимфонодулопатия). Възможни са и други прояви, като тежестта им варира при отделните пациенти в зависимост от редица индивидуални фактори.
Описани са четири стадия на това състояние в зависимост от броя и локализацията на засегнатите лимфни възли:
- първи: при първи стадий се наблюдава засягане само на една група лимфни възли
- втори: при втори стадий е налице ангажиране на повече от една група лимфни възли, но от една и съща страна на диафрагмата
- трети: при трети стадий са засегнати групи лимфни възли и от двете страни на диафрагмата
- четвърти: при четвърти стадий се наблюдава засягане и на органите, а не само на лимфните възли
Приблизително две трети от пациентите се диагностицират в първи или втори стадий, които се наричат още начални стадии на заболяването. Ранната диагностика позволява успешно лечение и обикновено се асоциира с изключително добра прогноза при голям процент от пациентите.
Напредналите стадии на болестта (трети и четвърти) показват значително разпространение и прогресия на заболяването и се асоциират с по-ниски терапевтични възможности, като прогнозата не е особено благоприятна и рисквоете от рецидиви при успешно леченеи са високи.
Диагноза и диференциална диагноза
Този тип трябва да се различава от останалите морфологични видове на болестта на Хочкин, нехочкиновите лимфоми и засягане на лимфната система от автоимунни и възпалителни процеси, както и някои други, идентично протичащи заболявания на лимфната и кръвотворната тъкан.
Важни за поставяне на диагнозата са следните методи:
- разпит на пациента и физикален преглед: макар и със слабо информативен характер разпитът и прегледът на пациента могат да насочат опитните клиницисти към заболяване на лимфните структури
- лабораторни изследвания: изследване на кръвта (показатели за белите и червените кръвни клетки) обикновено поставя диагнозата болест на Хочкин, като за типизиране на конкретната форма са необходими допълнителни изследвания
- образна диагностика: извършването на компютърна томография, позитронно-емисионна томография, ядрено-магнитен резонанс и други образни изследвания помага за визуализация на броя и точната локализация на засегнатите лимфни структури и откриването в ранен етап на налични усложнения
- биопсия на лимфен възел: извършването на пункционна биопсия и изследването хистологично и имунохистохимично на получения материал са полезни за отдиференциране на отделните морфологични видове
След потвърждаване на диагнозата се предприемат своевременни мерки за изготвяне на индивидуален терапевтичен план, съобразен с особеностите при конкретния пациент.
Лечение на болестта
Лечението на болестта на Хочкин с лимфоцитно преобладаване зависи от стадия на заболяването, в който се диагностицира.
В началните стадии лечението се състои в хирургично премахване на засегнатите лимфни възли и последваща лъчетерапия, като тези лечебни мероприятия показват висока ефективност и изключително добри резултати при голям процент от пациентите.
За напредналите стадии се налага провеждане на химиотерапия с утвърдени схеми:
- R-CHOP: включва моноклоналното антитяло ритуксимаб, химиотерапевтиците циклофосфамид, доксорубицин, винкристин и кортикостероида преднизолон
- ABVD: включва доксорубицин, блеомицин, винбластин и дакарбазин
- CVP: включва циклофосфамид, винкристин и преднизолон
Отговорът към лечението при 90 % от пациентите с болестта на Хочкин с лимфоцитно преобладаване е много добър и прогнозата е благоприятна.
Препоръчва се проследяване на пациентите на всеки три месеца въпреки успешното лечение, за да се профилактират рецидивите.
Симптоми и признаци при Лимфоцитно преобладаване МКБ C81.0
- Повишена телесна температура
- Загуба на тегло
- Нощно изпотяване
- Увеличени лимфни възли
- Наличие на CD57
- Наличие на CD45
Коментари към Лимфоцитно преобладаване МКБ C81.0