Вторично злокачествено новообразувание на бъбрека и бъбречното легенче МКБ C79.0
В групата на вторичните злокачествени новообразувания с други локализации спада вторичното злокачествено новообразувание на бъбрека и бъбречното легенче.
Вторичните неоплазми биват наричани още метастатични, тъй като се дължат на разпространение на първичното огнище в други структури на организма. Най-често това се случва с помощта на лимфната система и кръвообращението, но е възможно и директно прорастване към съседни тъкани.
Метастазите могат да бъдат единични или множествени и да ангажират само единия или и двата бъбрека едновременно.
Подробна информация за особеностите в анатомичното устройство на бъбрека може да прочетете при:
Вторичните лезии в бъбрека се характеризират със сравнително ниска честота и обикновено се асоциират с карцином на млечната жлеза, белия дроб, различни лимфоми и по-рядко с рак на стомаха, меланом, тумор на пикочния мехур.
Първичният карцином на бъбреците се наблюдава много по-често и има по-богата симптоматика.
Клиничната картина при метастази в тази област варира от безсимптомно протичане до много тежко състояние.
Едва при засягане и на двата бъбрека от множествени метастатични лезии се наблюдават симптоми, свързани с отделителната система.
При почти всички пациенти са налице симптоми от първичния карцином, към които се прибавят някои специфични за бъбреците прояви, като болка в областта и хематурия.
Често се наблюдават редукция на теглото, без обяснима причина, интоксикиран вид, лесна уморяемост и леко повишена телесна температура. Тези прояви са свързани с неопластичния процес и се наблюдават при повечето онкоболни.
Диагнозата се основава на данните от проведените клинични, лабораторни и инструментални изследвания. Физикалният преглед и подробният разпит на пациента може да насочат към първичното огнище или към засягане на отделителната система.
Изследването на кръвта и урината са информативни за отклонения на нормалната бъбречна функция. С най-голяма диагностична стойност са инструменталните изследвания, особено ехография, компютърна томография, ядрено-магнитен резонанс.
При необходимост се извършва биопсия с хистологично изследване на материала, за установяване на първичната локализация на тумора.
Лечението е комплексно и включва хирургична резекция, лъчетерапия и химиотерапия. Хирургичното лечение варира от резекция на малка част от бъбречната повърхност до нефректомия и отстраняване на целия бъбрек.
Прогнозата на вторичното злокачествено новообразувание на бъбрека и бъбречното легенче зависи от редица фактори:
- вида на първичния тумор
- степента на обхващане на бъбрека
- наличието на вторични лезии в други органи
- терапевтичните възможности
- възрастта, общото състояние и наличието на други заболявания на пациента.
Коментари към Вторично злокачествено новообразувание на бъбрека и бъбречното легенче МКБ C79.0