Интраабдоминални лимфни възли МКБ C77.2
При вторично и неуточнено злокачествено новообразувание на интраабдоминалните лимфни възли се наблюдава разпространение на първично огнище и засягане на тези структури.
Тук се включват интестиналните, мезентериалните и ретроперитонеалните лимфни възли.
Подробна информация за анатомичните особености на лимфните възли може да прочетете при:
Метастазите в тези структури се наблюдават сравнително рядко и обикновено се асоциират с:
- лимфоми
- рак на белия дроб
- рак на млечната жлеза
- тумор на панкреаса
- тумори на гастроинтестиналния тракт
Рядко протичат с изявена клинична симптоматика, обикновено са безсимптомни и се откриват случайно по повод на друго изследване или при насочено търсене на метастази в тази област.
При повечето пациенти са налице признаци на първичния тумор и симптоматика, свързана с неопластичния процес, като редукция на телесната маса, лесна уморяемост, интоксикиран вид.
Диагнозата се базира на данни от проведените изследвания, като с най-висока информативна стойност са образните изследвания. Компютърната томография и ядрено-магнитният резонанс дават подробна информация относно локализацията, размерите и особеностите на тумора, ангажирането на съседни тъкани и съдове.
Извършването на биопсия и изследването на получения материал е полезно за разграничаване на първичните от вторичните карциноми.
Лечението на вторично и неуточнено злокачествено новообразувание на интраабдоминалните лимфни възли се състои в изясняване на вида и локализацията на първичния тумор и отстраняването му, с последващо провеждане на лъчетерапия. Химиотерапията с подходящи медикаменти и дозов режим е ефективна при голяма част от пациентите.
Коментари към Интраабдоминални лимфни възли МКБ C77.2