Интраторакални лимфни възли МКБ C77.1
При засягане от вторично и неуточнено злокачествено новообразувание на интраторакалните лимфни възли са налице метастази в тези структури от първично огнище с различна локализация.
В тази група се включват интеркосталните, интраторакалните и трахеобронхиалните лимфни възли.
Най-често в тези структури метастазират рак на белия дроб, на плеврата, на млечната жлеза, лимфоми.
Разпространението на първичното огнище е чрез лимфната система.
Подробна информация относно анатомичното устройство на лимфен възел може да прочетете при:
Клиничната картина при отделните пациенти варира. Често се наблюдава безсимптомно протичане и откриване на метастазите при провеждане на изследвания по друг повод. При повечето пациенти са налице симптоми, свързани с първичния карцином, както и такива свързани с неопластичния процес като:
- редукция на телесна маса
- субфебрилна температура
- лесна уморяемост
- интоксикиран вид
Диференциална диагноза се налага с различни автоимунни и възпалителни заболявания, също и с първичен тумор на тези структури.
Диагнозата при вторично и неуточнено злокачествено новообразувание на интраторакалните лимфни възли изисква провеждане на редица изследвания. Анамнезата и физикалният преглед на пациента може да насочат към неопластичен процес.
Лабораторните изследвания може да покажат понижени стойности на хемоглобин и хематокрит, промяна в нормалните стойности на белия кръвен ред, повишени туморни маркери.
С най-голяма информативна стойност са инструменталните изследвания, особено КТ и ЯМР, които са с висока разделителна способност и показват точната локализация, размерите на лезиите, засягането на съседни структури и съдове.
При възможност се извършва биопсия, с последващо хистологично изследване на материала.
Лечението на тези състояния е насочено към овладяване на първичния тумор, провеждане на лъчетерапия и химиотерапия, с подходяща комбинация от средства и в подходящ дозов режим.
Коментари към Интраторакални лимфни възли МКБ C77.1