Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Новообразувания Злокачествени новообразувания Злокачествени новообразувания с уточнена локализация, определени като първични или предполагаеми като първични, с изключение на лимфната, кръвотворната (хемопоетичната) и сродните им тъкани Злокачествени новообразувания на пикочната система Злокачествено новообразувание на пикочния мехур Триъгълник на пикочния мехур

Триъгълник на пикочния мехур МКБ C67.0

от 29 окт 2014г., обновено на 08 дек 2022г.
Триъгълник на пикочния мехур МКБ C67.0 - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

Пикочният мехур е кух мускулест орган с резервоарна функция, осъществяващ периодично извеждане на урината. Гладката вътрешна повърхност на дъното на органа, разположена между двата отвора на уретерите (ostium ureteris) и вътрешния отвор на уретрата (ostium urethrae internum), има триъгълна форма и се нарича триъгълник на пикочния мехур.

Злокачествените новообразувания на пикочния мехур са на четвърто място по честота сред мъжкия пол, след малигномите на белия дроб, дебело черво и простатна жлеза. Съставлява 5-10% от всички онкологични заболявания. Засяга предимно мъже на възраст между 60-65 години.

Етиологията на туморите на пикочния мехур, все още, подлежи на уточнение. Тютюнопушенето се определя като основен рисков фактор. В цигарения дим се съдържат канцерогенни агенти като нитрозамин, 2-нафтиламин и 4-аминобифенил. Налице е правопропорционална връзка между броя на изпушените цигари и продължителността на вредния навик с величината на риска. Развитието на неоплазия на мехура е 6 пъти по-често при пушачи, в сравнение с непушачи.

Приблизително една трета от туморите се развиват в резултат на професионална експозиция с канцерогени като бензидин, ароматни амини или анилин. Професиите в риск са: шофьори на автобуси, заети в производството на изделия от каучук и пластмаси, монтьори, заети в кожаро-кожухарска и обувна промишленост, железари, механици, козметици, художници. Фризьорската професия е рискова поради честата експозиция с трайни бои за коса.

В 10-годишно проучване, включващо 48 000 мъже, учени са установили, че при мъже, които приемат по 1,5 литра вода на ден значително намалява честотата на рак на пикочния мехур, в сравнение с мъжете, които приема по-малко от 240 мл (около 1 чаша) на ден. Авторите на проучването предполагат, че ракът на пикочния мехур се свързва с директно увреждане на мехурната лигавица от канцерогени, които се екскретират с урината.

Най-честата патоморфологична форма на злокачествено новообразувание на триъгълник на пикочния мехур е преходноклетъчният карцином, възникващ от преходноклетъчния епител на органа. Макроскопските форми на тези тумори са екзофитна (папиларна) и ендофитна (инфилтративна).

Клинично, в повечето слуаи, ракът на пикочния мехур се презентира с хематурия (кръв в урината). Среща се при 80-90% от заболелите. Хематурията може да бъде видима с невъоръжено око (макроскопска хематурия) или откриваема само с микроскоп (микроскопска хематурия). Други възможни симптоми включват болка по време на уриниране (дизурия), често уриниране или безрезултатни позиви за уриниране. Дизурията се среща при 20-30% от пациентите с рак на пикочния мехур. При разположение на тумора в близост до отвора на някой от пикочопроводите, възниква задръжка на урина в съответния уретер, с развитие на хидроуретер и хидронефроза. По-рядко се установява задръжка на урина поради обструкция на началото на пикочния канал.

При пациенти с напреднало заболяване се установява болка в таза или по хода на уретерите, оток на слабините и долните крайници поради компресия на илиачните кръвоносни и лимфни съдове. Физикалното изследване рядко констатира палпираща се туморна маса в коремна кухина, разположена над симфизата.

Хематурията и дизуричните оплаквания са симптоми, наблюдавани при множество заболявания на отделителната система, което налага диференциално-диагностичното им уточнение.

Диагнозата на злокачествено новообразувание на триъгълник на пикочния мехур се основава на данни от анамнезата, клиничната картина, резултатите от клиничните и параклинични изследвания. В 90% от случаите туморното образувание на пикочния мехур може да се визуализира посредством ехографско изследване (трансабдоминална, трансвезикална или трансректална). В съображение влизат и екскреторната урография, КАТ, тазова артерио- и флебография, сцинтиграфия. Окончателната диагноза се поставя посредством цистоскопия и вземане на биопсичен материал от тумора за хистологична верификация и определяне степента на инфилтрация в стената на пикочния мехур.

Лечението на злокачествено новообразувание на триъгълник на пикочния мехур се определя предимно от стадия на туморния процес и степента на инфилтрация. Съвременното лечение е комплексно и включва следните терапевтични методи:

  • хирургично - трансуретрална резекция или в комбинация с лазер, оперативни интервенции при отворен пикочен мехур и радикална цистектомия;
  • консервативно - лъчелечение, локална и обща химиотерапия, имунотерапия;
  • симптоматично.

Прогнозата, подобно на лечението, се определя главно от стадия на заболяването и адекватността на проведеното лечение. Туморите, които не инвазират мускулатурата на пикочния мехур са с добра прогноза, с 5-годишна преживяемост от 82-100%. 5-годишната преживяемост намалява постепенно от I - IV стадий.

2.6/5 7 оценки

Коментари към Триъгълник на пикочния мехур МКБ C67.0

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Триъгълник на пикочния мехур МКБ C67.0
    www.framar.bg 
    на 18 May 2025 в 10:42
    Коментирайте "Триъгълник на пикочния мехур МКБ C67.0"

ЗАБОЛЯВАНЕТО е свързано към

  • Отделителна система
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

ТЕСТ ПОМ -АМНИШУЪР ТЕСТ ЗА ПРЕЖДЕВРЕМЕННОТО ПУКАНЕ НА ОКОЛОПЛОДНИЯ МЕХУР

преди 2982 дни, 42 мин.

Какво да очакваме след отстраняване на жлъчния мехур?

преди 3385 дни, 13 часа и 24 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 1 дни, 22 часа и 46 мин.

Какво представлява прозяването

преди 6 дни, 13 часа и 47 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 6 дни, 13 часа и 58 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 6 дни, 14 часа и 5 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival