Гланс пенис МКБ C60.1
Ракът на пениса е рядко заболяване в западните страни. Според данни на Американското онкологично дружество (American Cancer Society) в Съединените щати през 2010 г. са диагностицирани 1250 случая на рак на пениса, от които 310 са завършили със смъртен изход (24.8%). Високият процент смъртност подчертава сериозността на този вид злокачествен тумор. За сравнение, само 3% от мъжете с рак на простатата умират от това заболяване.
Злокачествено новообразувание на гланс пенис представлява 0.4-0.6% от всички онкологични заболявания при мъжкия пол в САЩ и Европа. По данни на Националния раков регистър в България през 2010 година са диагностицирани 50 случая на заболяването. В страните от Африка, Азия и Южна Америка ракът на пениса съставлява 20-30% от всички ракови заболявания, диагностицирани при мъже.
Малигнените неоплазии на главичката на мъжкия полов член обикновено засягат възрастта между 60 и 70 години. Въпреки това, туморът не е необичаен при по-млади мъже. В 22% от случаите заболяването се диагностицира при пациенти на възраст под 40 години и едва 7% под 30 години.
Етиологията на неоплазиите на гланс пенис не е изяснена. Установени са редица рискови фактори под влияние, на които вероятността за възникване на злокачествен процес се увеличава. По-важни са следните рискови фактори:
- ХИВ инфекция - при ХИВ-позитивни мъже онкологичния риск осем пъти по-висок в сравнение с ХИВ-негативни;
- HPV (човешки папиломавирус) инфекция - според Центъра за контрол и превенция на заболяванията (CDC), HPV е отговорен за около 40% случаите на рак на пениса, диагностицирани годишно в Съединените щати;
- генитални брадавици - гениталните или перианални брадавици увеличават риска от развитие на инвазивен рак на пениса с около 3.7 пъти. При около 1/2 от мъжете със заболяването се откриват и генитални брадавици, които се причиняват от HPV.
- баланит (инфекция на главичката на пениса) и хронична травма на гланс пенис;
- фимоза и парафимоза;
- лоша интимна хигиена;
- напреднала възраст;
- лихен склерозус.
Интраепителната неоплазия на пениса се счита за предраково състояние, но само 5-15% от лезиите се развиват в инвазивен карцином (злокачествен тумор с епителен произход). Карциномът in situ на главичката се нарича еритроплазия на Кейра (Queyrat).
Основният хистологичен вариант на злокачествено новообразувание на гланс пенис е сквамозноклетъчният карцином (95%). По-редки хистологични форми са Merkel cell карцином, дребноклетъчен, светлоклетъчен и базалноклетъчен карциноми, както изключително редките неепителните малигнени неоплазии като меланом и сарком. Макроскопските форми на сквамосноклетъчния карцином на главичката на пениса са екзофитна, ендовфитна и язвена.
Клиничната картина при рака на гланс пенис се характеризира с поява на лезия, която почти винаги се развива на базата на преканцерозно състояние или хроничен възпалителен процес. Обикновено започва като червеникава плака, която се трансформира в бързо нарастващо плътно възелче. Оформя се туморно образувание с яркочервена, лесно кървяща повърхност върху инфилтрирана основа. В централната част на лезията се установява туморен разпад. Постепенно се образува язва с надигнати ръбове и кървящо дъно. Обективно се установява неприятна миризма, отделяне на гноен секрет и кръв.
Повечето от пациентите с рак на пениса са необрязани. Поради тази причина налична фимоза може да прикрие развитието на тумор. Много пациенти търсят лекарска помощ едва, когато ракът прорасне през препуциума, настъпи инфектиране или некроза.
Диагнозата на рака на гланс пенис се поставя въз основа на клиничния преглед и биопсично изследване на тъканен материал от тумора. При съмнение за разпространение на злокачествения процес извън пениса, с оглед локализация на метастатични огнища, влизат в съображение следните диагностични методи: КАТ, ЯМР, ПЕТ, ехография, сцинтиграфия, биопсия на ингвинални лимфни възли.
На база на данни от образните диагностични методи и биопсията се определя стадия на развитие на туморното заболяване. Определени са следните стадии:
- Стадий 0 - карцином in situ;
- Стадий I - карциномът е умерено или високо диференциран и засяга единствено субепителната съединителна тъкан;
- Стадий II - карциномът е ниско диференциран, ангажира лимфните съдове или тялото на пениса или уретрата.
- Стадий IIIa - налице е дълбока туморна инфилтрация на пениса и метастази в един ингвинален лимфен възел;
- Стадий IIIb - налице е дълбока туморна инфилтрация на пениса и метастази в няколко ингвинални лимфни възли;
- Стадий IV - туморът инвазира околните тъкани с наличие на метастази в тазови лимфни възли или са налице далечни метастази.
Лечението на злокачествено новообразувание на гланс пенис се определя предимно от стадия на заболяването. Терапевтичните подходи включват хирургично лечение, лъчева терапия, химиотерапия и биологична терапия.
Хирургичното лечение включва следните оперативни методи:
- широк местна ексцизия - туморът и околната здрава тъкан се отстраняват;
- Mohs-микрографска хирургия - операцията се извършва с помощта микроскоп, който се използва за прецизен контрол при отстраняване на тумора, с което се изрязват по-малко здрави тъкани;
- лазерна хирургия;
- ампутация (penectomia) - парциална или тотална с дисекция на регионални лимфни възли.
Лъчевата терапия обикновено се използва като адювантен метод след оперативната интервенция и цели намаляване на риска от рецидив. В по-ранни стадии на рака на пениса могат да се използва комбинация от химиотерапия и минимално инвазивна хирургия. В напредналите стадии на заболяването, обикновено се налага комбинация от оперативно лечение, облъчване и химиотерапия.
Прогнозата се определя от стадия на заболяването и успеха от проведеното лечение. Общият процент на 5-годишната преживяемост за всички стадии на рак на пениса е около 50%.
Коментари към Гланс пенис МКБ C60.1