Кръгла връзка МКБ C57.2
Кръглата маточна връзка (ligamentum teres uteri) представлява чифтно образувание, което води началото си от двата маточни рога, непосредствено пред мястото на свързване на маточните тръби с матката. Лигаментът преминава между двата листа на широката маточна връзка, напуска тазовата кухина през дълбокия ингвинален пръстен, преминава през ингвиналния канал и завършва в подкожната мастна тъкан на големите срамни устни и лонното възвишение. Нейната дължина е 12-14 см. Изградена от фиброзно-еластична основа и гладкомускулни влакна, продължение на мускулните влакна на маточното тяло. Основната функция на кръглите връзки е да поддържат матката в наклонена напред позиция (anteversion-anteflexion).
Първичните злокачествени новообразувания на кръгла връзка са изключително редки, по-често се установяват доброкачествени лезии и метастатични (вторични) тумори. Основните хистологични форми малигнените тумори са лейомиосарком, фибросарком и цистаденокарцином.
Клиничната симптоматика е неспецифична и включва: неясна болка и дискомфорт с различна давност (най често от няколко месеца до година) в левия или десен долен квадрант на корема; наличие на туморовидно образувание в лява или дясна ингвинална област. Туморът може да прорасне в ингвиналния канал и да причини симптоми подобни на тези при ингвинална херния. В повечето случаи не се установяват нарушения във функцията на храносмилателната система и пикочния мехур.
Диагнозата на злокачествено новообразувание на кръгла връзка се поставя въз основа на данни от следните клинични и параклинични изследвания:
- анамнеза и обективно изследване;
- абдоминална ултрасонография;
- КАТ, ЯМР;
- експлоративна лапаротомия;
- предоперативно кръвна картина и биохимия.
Лечението на туморите на кръгла връзка на матката включва оперативно отстраняване на тумора, адювантна химио- и лъчетерапия.
Коментари към Кръгла връзка МКБ C57.2