Злокачествено новообразувание на трахеята МКБ C33
Трахеята или дихателната тръба е орган на дихателната система, разположен в горната част на гръдния кош и долната на шията. Основната функция на трахеята е провеждането на въздух от ларинкса към бронхите. Трахеята има вътрешен диаметър около 25 мм и дължина около 10 до 16 см. Нейното начало започва от долната граница на ларинкса, на нивото на шестия шиен прешлен и се разделя на два главни бронха (ляв и десен) на нивото на пети гръден прешлен (Т5) или до два прешлена по-ниско или по-високо, в зависимост от дишането.
Подробна информация за анатомично устройство за трахея може да прочетете при:
Злокачествените новообразувания на трахеята са изключително редки тумори. Те заемат по-малко от 1% от всички злокачествени неоплазии. В по-голям процент от случаите (около 80%) на туморни образования на трахеята, са злокачествени. Карциномите на трахеята са много по-редки от карциномите на ларинкса и белите дробове.
Основен рисков фактор за развитие на злокачествено заболяване е тютюнопушенето. Доброкачествените новообразования могат да се развият от всяка тъкан, изграждаща трахеята. При хроничните трахеобронхити може да се открие метаплазия на клетките на лигавицата на трахеята, което се смята за рисков фактор за развитие на злокачествен процес.
Най-честите хистологични форми на злокачествено новообразувание на трахеята са аденоиднокистичен и сквамозноклетъчен карцином. Те съставляват приблизително 2/3 от всички малигноми на трахеята. Злокачествен процес в трахеята може да се развие по-съседство от заобикалящите трахеята тъкани - бели дробове, хранопровод. Характерно за трахеалните тумори е, че в процеса на развитие и растеж злокачествения процес може да причини животозастрашаващо запушване на въздухоносните пътища, което налага ранната диагностика като приоритет на заболяването. Карциномът на трахеята може да се открие случайно по повод друго заболяване. За него е характерен бавния растеж. Сквамозноклетъчният карцином може да се разраства към отвора на трахеята или към стената й. Може да се разраства, формирайки язви.
Клиничната симптоматика на рака на трахеята може да бъде различна и се определя от степента на развитие на злокачествения процес. Най-честия симптом е задух. Други симптом са кашлица, стържещо шумно хриптящо дишане, кръвохрачене. От притискането на околните тъкани (най-често хранопровода) се наблюдават проблеми при преглъщане.
Диагнозата се основава на инструментални изследвания и клинични симптоми. Прави се КАТ, рентгенография на белите дробове, бронхоскопия. Лабораторните изследвания не носят голяма диагностична стойност при това заболяване. Решаваща за диагнозата е биопсията на туморната формация.
В диференциално диагностичен план трябва да се има предвид, че редица заболявания, протичат подобно на карцинома на трахеята като например:
- бронхиална астма;
- пневмония;
- емфизем.
Лечението на злокачествено новообразувание на трахеята е комплексно - оперативно, лъчетерапия (брахитерапия).
Симптоми и признаци при Злокачествено новообразувание на трахеята МКБ C33
- Недостиг на въздух
- Сухи свиркащи хрипове
- Дрезгав глас
- Суха кашлица
- Кашлица с кръв
- Кръв под формата на жилки в храчките
Коментари към Злокачествено новообразувание на трахеята МКБ C33