Далак МКБ C26.1
В слезката злокачествените тумори възникват много по-рядко, отколкото в другите органи. Най-често срещаните злокачествени тумори на слезката са: плазмоцитомите и саркомите.
Плазмоцистом
Представлява злокачествен тумор на плазматичните клетки, които представляват продукт на преобразуването на бета-лимфоцитите. Плазмоцитомът понякога изхожда от слезката, но рядко и трябва да се отдиференцира от други заболявания, водещи до нарушение в състава на серумните белтъци и костни изменения. То възниква единично, солитрано или множествено, като дава костни дефекти, променя серумните белтъци и инфилтрира туморно костния мозък. Някои автори приемат, че причината за болестта са хромозомни аберации и генни мутации. Заболяването започва нехарактерно в средна възраст, най-често с ревматоидни оплаквания, зависещи от туморната костна инфилтрация. Типично е засягането на черепните кости от остеопороза и склонност към спонтанни фрактури. Прогнозата е лоша.
Сарком
Саркомът на слезката в зависимост от основната тъкан, от която произлиза, може да бъде представен в 4 основни форми: от капсулата и трабекулите произлиза фибросаркомът, от лимфната тъкан се развива лимфосаркомът, при злокачествено разрастване на ретикулната система- ретикулосаркомът и от съдовата стена- ангиосаркомът.
- Лимфосаркомът рядко изхожда от слезката. В тези случаи тя се увеличава и ако туморът е разположен повърхностно, може да се палпира. Заболяват по-често мъжете след 40-годишна възраст. Симптомите зависят от локализацията. При изолирана форма на лимфосаркомът на слезката след спленектомия може да настъпи оздравяване. Прогнозата е лоша.
- Ретикулосаркомът обикновено изхожда от ретикулярните клетки и слезката се засяга във фазите на генерализация. Срещат се и изолирани форми на ретикулосаркома в слезката, където се образуват малки и средно големи туморни възли. При изолираните в слезката форми може да се предприеме и спленектомия като допълнение към комплексното лечение.
- Туморът на Бъркит (епидемичен лимфосарком) има клетъчен състав близък по вид до лимфобластите. Предполага се вирусна етиология. В слезката се среща рядко.
Метастази в слезката от злокачествени тумори са изключителна рядкост за органа. Експериментално е доказано, че слезката създава антитела към специфичните туморни антигени, но не трябва да се уеднаквява общата антибластоматозна функция с антиметастатичния ефект на слезката.
Диагнозата се поставя въз основа на клиничните оплаквания на пациента, ехографското изследване на слезката, сцинтиграфия или ядреномагнитен резонанс.
Независимо от това, че спленектомията при повечето от болестите води само до симптоматично подобрение, тя все пак е в състояние да повлияе благоприятно върху протичането и болестния процес.
Симптоми и признаци при Далак МКБ C26.1
- Диария
- Умора
- Безсимптомно протичане на заболявания
- Повишена телесна температура
- Недостиг на въздух
- Загуба на тегло
Коментари към Далак МКБ C26.1