Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Новообразувания Злокачествени новообразувания Злокачествени новообразувания с уточнена локализация, определени като първични или предполагаеми като първични, с изключение на лимфната, кръвотворната (хемопоетичната) и сродните им тъкани Злокачествени новообразувания на храносмилателните органи Злокачествено новообразувание на дебелото черво (колон) Колон трансверзум

Колон трансверзум МКБ C18.4

от 23 апр 2013г., обновено на 08 дек 2022г.
Колон трансверзум МКБ C18.4 - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

Напречното ободно черво или колон трансверзум (от лат. - colon transversum) се разполага от дясната извивка (flexura coli dextra) и завършва в близост до слезката, където формира втора извивка - flexura lienalis или flexura coli sinistra. Колон трансверзум има дължина приблизително 30-80 см. Разполага се почти напречно от дясна подребрена област, преминава през епигастрална или пъпна област и завършва в лява подребрена област. С предно-горната си повърхност колон трансверзум се допира до черния дроб, жлъчния мехур и стомаха. Долната повърхност на напречното ободно черво лежи върху тънкочервните бримки, а задната влиза в контакт с дуоденума и задстомашната жлеза.

Подробна информация за анатомичните особености на колон трансверзум и останалите части на ободно черво може да прочетете при:

  • Ободно черво

Злокачествените тумори (рак) на дебелото черво са едни от най-често срещаните малигнени неоплазии. Заедно с рака на белите дробове и рака на млечната жлеза бележат висок ръст през последните десетилетия. Най-висока е заболеваемостта в индустриално развитите страни като САЩ, Канада, Австралия, Япония, Германия, Шотландия. България се нарежда между страните със средна заболеваемост (27/100 000 души).

Епиологията на рака на колон трансверзум, подобно на другите локализации в дебелото черво, не е напълно изяснена. Определени са рискови фактори, които са предпоставка за възникване на злокачествен процес в ободното черво. Рисковите фактори включват напреднала възраст, мъжки пол, консумация на храни богати на мазнини, алкохол или червено месо, затлъстяване, тютюнопушене, алкохол и понижена физическа активност. Приблизително 10% от случаите са свързани с недостатъчна физическа активност. Повече от 75-95% от рак на дебелото черво се появява при хора с малък или никакъв генетичен риск, което определя голяма роля на начина на живот и хранене.

Други рискови фактори са възпалителни заболявания на червата (язвен колит и болестта на Крон), единични или множествени полипи (аденоми) в дебело черво и редица генетични синдроми, свързани с по-висока честота на рака на дебелото черво при пациенти страдащи от тези състояния. Най-честите са: наследствен неполипозен колоректален рак (HNPCC или Lynch синдром), който се открива при 3% от пациентите с рак на дебелото черво, синдром на Gardner, фамилна аденоматозна полипоза (причина за 1% от случаите на рак на дебело черво), синдром на Olofield и синдром на Turcot.

Локализацията на злокачествените новообразувания в колон трансверзум представляват приблизително 10% от всички локализации в дебелото черво. Според макроскопските си характеристики туморите на дебело черво се биват следните форми: екзофитни (възловидна, полипообразна, папиломатозна), които растат към лумена на колон трансверзум и ендофитни (улцерозна, скирозна), които прорастват в дълбочина на дебелочревната стена, инфилтрират перитонеума и водят до стеснение на лумена на червото.

Международната хистологична класификация на СЗО определя следните злокачествени неоплазии на дебело черво: аденокарциноми с различна степен на клетъчна диференциация (висока, умерена и ниска), слизест (мукоиден) аденокарцином, пръстеновидно-клетъчен (мукоцелуларен рак), недиференциран рак, некласифициран рак. Значително по-рядко в дебелото черво се развиват карциноидни тумори и лейомиосарком. Най-често в колон трансверзум се откриват аденокарциноми, които формират ацинарни, тубуларни и папиларни структури. Функционалната активност (определя се по слузообразуването) и морфологичната диференциация са от съществено значение за определяне на прогнозата. С лоша прогноза са карциноми със слузообразуване и ниска степен на диференциация.

Клиничната картина на злокачествено новообразувание на колон трансверзум е много разнообразна, а при ранния карцином не се установява характерен патогномоничен симптом, което затруднява ранната диагноза. Клиничните прояви на заболяването се определят от локализацията на тумора, функционалните особености на колон трансверзум и стадия на туморното развитие. Основните симптоми при рака на напречния колон са болка в епигастриума, изразена отпадналост, запек и анемия.

В много случаи туморите на дебело черво се проявява под следните форми на клинично протичане: диспептична, токсикоанемична, ентероколитна, обтурационна, псевдовъзпалителна, туморна.

1. Диспептична форма - при нея преобладават оплаквания от стомашен дискомфорт: усет за тежест в епигастриума и болки в корема, загуба на апетит, гадене и по-рядко повръщане.

2. Токсикоанемична форма - проявява се със симптоми на общи признаци на интоксикация (адинамия, бърза уморяемост, субфебрилитет) и прогресиращ анемичен синдром (хипохромна микроцитна анемия) с бледост на кожата и видимите лигавици.

3. Ентероколитна форма - установяват се симптоми на смутена функция на дебелото черво - болки в корема (предимно тъпи и през нощта), често редуване на запек с диария, куркане, изхождане на кръв и слузни примеси.

4. Обтураиционна форма - разстройство в пасажа на дебелото черво, съпроводено със затруднена или липсваща флатуленция и дефекация.

5. Псевдовъзпалителна форма - проявява се с признаци на възпалителен процес в коремната кухина с болки в корема, фебрилитет, гадене, повръщане, признаци на перитонеално дразнене (дефанс), левкоцитоза и ускорено СУЕ.

6. Туморна форма (при 2-3% от пациентите) - не се установяват характерни оплаквания. Единственият симптом е палпираща се туморна формация в коремна кухина.

Диагнозата на рак на колон трансверзум се поставя след провеждане на комплекс клинични изследвания и диагностични процедури. Анамнестичните данни и обективния статус имат насочващо значение, като се добива представа за характера и давността на оплакванията, с палпация могат да се открият туморни формации или палпаторна болезненост в епигастриума. Диагностичният процес включва още:

  • лабораторни изследвания - откриват хипохромна микроцитна анемия, левкоцитоза при възпалителна реакция, супурация или перфорация, висока активност на алкална фосфатаза;
  • фекална проба за установяване на кръв в изпражненията;
  • ултразвукова диагностика - абдоминална и ендолуменна ехография;
  • рентгеново изследване - иригография и иригоскопия;
  • фиброколоноскопия с биопсия на туморната формация или съмнителен тъканен участък;
  • цитологично и/или хистологично изследване на тъканен материал;
  • КАТ (компютърна аксиална томография), ЯМР (ядрено-магнитен резонанс), позитронно-емисионна томография;
  • пред- и следоперативно изследване на туморни маркери (CEA, CA 19-9).

Лечението на злокачествено новообразувание на колон трансверзум е хирургично, като често се комбинира с локална или системна химиотерапия. При локализация на рака в colon transversum се извършва резекция на напречното ободно черво заедно с част от lig. gastrocolicum, оментума, мезоколона, лигиране на a. colica media. Двете флексури се мобилизират, като целостта на червото се възстановява посредством термино-терминална анастомоза. При наличие на метастази (най-често в черен дроб) и локална авансирал тумор се извършва палиативно лечение, имащо за цел да подобри качеството на живот.

3.7/5 10 оценки

Коментари към Колон трансверзум МКБ C18.4

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Колон трансверзум МКБ C18.4
    www.framar.bg 
    на 29 May 2025 в 11:21
    Коментирайте "Колон трансверзум МКБ C18.4"

ЗАБОЛЯВАНЕТО е свързано към

  • Дебело черво
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ

Verified Temu Code [acp856709] – Get MX$1,000 + 30% OFF Today for Returning Users

преди 46 мин.

Verified Temu Code [acp856709] – Get MX$1,000 + 30% OFF Today for Returning Users

преди 48 мин.

Услуги в България на speedybook.pro

преди 12 дни, 23 часа и 26 мин.

Какво представлява прозяването

преди 17 дни, 14 часа и 26 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 17 дни, 14 часа и 37 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 17 дни, 14 часа и 44 мин.

Промо код за онлайн отстъпки - търся/предлагам

преди 17 дни, 14 часа и 51 мин.

Международен форум "Заедно срещу сколиозата" - 7 юни, 2025 година - София

преди 30 дни, 21 часа и 44 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

МЕЛЛИГЕЛ ЯГОДА И КОФЕИН * 12

МЕЛЛИГЕЛ ЯГОДА + КОФЕИН * 2

БЕПАНТЕН УНГВЕНТ 5% ПАНТЕНОЛ 100 г BAYER

ЧЕТКА ЗА ЗЪБИ VBO ПРЕМИУМ С ВЛАКНА ОТ ЧЕРЕН КВАРЦ

НАТУРАЛНА ИЗГРАЖДАЩА ПАСТА ЗА ЗЪБИ НОВА КЕЪР С МИКРОСРЕБРО И ЗЕОЛИТ 75 мл

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

МИПРОФЕН таблетки 100 мг * 15 НОБЕЛ

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 29 май 2025г. в 11:13:43

ФЕМИНОРМ капсули * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 29 май 2025г. в 10:59:58

СИОФОР SR таблетки с удължено освобождаване 1000 мг * 60 BERLIN CHEMIE

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 29 май 2025г. в 09:59:03

ГЛИКОЛЕВЕЛ таблетки * 90 ЗОНАФАРМ

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 29 май 2025г. в 09:39:16

БЕЛЕРГАМИН таблетки * 20 СОФАРМА

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 29 май 2025г. в 09:28:13
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival