Колон асценденс МКБ C18.2
Ракът на дебелото черво е най-често срещаната форма на злокачествено новообразувание на храносмилателната система. Най-малко 50% от населението в западните страни развива колоректален тумор във възрастта след 70 години. При 10% от тези хора, туморът прогресира до злокачествено заболяване. При възрастни, ракът на дебелото черво е втората водеща причина за смърт в световен мащаб. Заболеваемостта и смъртността се увеличава в индустриално развитите страни, а така също и в България. Морбидитетът (заболеваемост) у нас е приблизително 24-27 случая на 100 хил. души. Заболяването засяга най-често възрастта между 50 и 70 години.
Дебелочревният рак е злокачествено заболяване с многофакторна етиология, включваща генетични фактори, продължителна експозиция с канцерогени от околната среда (включително диета) и възпалителни заболявания на храносмилателния тракт. Канцерогенни (мутагенни) фактори в храните са: полициклични ароматни въглехидрати и хетероциклични амини, образувани при топлинна обработка; нитрозокомпоненти, образувани в гастроинтестиналния тракт; алкохол; високи концентрации на наситени мастни киселини; червените меса са богати на желязо, което индуцира оксидативния стрес; нитрозамини, летливи феноли, вторични жлъчни киселини, образувани от чревни бактерии при прием на харна, с високо съдържание на животински мазнини и белтъци.
Преканцерозни патологични състояния при рак на колон асценденс са: единични или множествени аденоми (при вилозните тумори вероятността за малигнена трансформация е много висока), хронични възпалителни заболявания на дебело черво (хроничен улцерозен колит - ХУК, болест на Крон), фамилна аденоматозна полипоза, синдром на Gardner, синдром на Lynch.
Злокачествените новообразувания на дебело черво се локализират в колон асценденс (colon ascendens) в приблизително 11% от случаите. Основните патоморфологични макроскопски форми на малигнените тумори на колон асценденс са:
1. Екзофитни - растът към лумена на червото и са характерни за дясна половина на колона. Съществуват следните под форми:
- възловидна форма;
- полипообразна форма;
- папиломатозна форма.
2. Ендофитни - растат към стената и перитонеума, като причиняват стеснение на лумена на червото. Едофитните тумори на колона се подразделят на язвена и скирозна (дифузно-инфилтративна) подформи, които се срещат по-рядко в колон асценденс. Ендофитните форми метастазират по лимфогенен и хематогенен път по-бързо и тяхната прогноза е по-лоша.
Хистоморфологичната класификация на злокачествените тумори на дебело черво включва следните неоплазии:
1. Аденокарцином:
- високодиференциран;
- умеренодиференциран;
- нискодиференциран.
2. Слизест карцином (колоиден, мукоиден рак).
3. Пръстеновидно-клетъчен (мукоцелуларен).
4. Недиференциран (анапластичен) рак.
5. Некласифицируеми тумори.
6. Неепитени малигнени тумори (лейомиосарком).
7. Вторични тумори.
Аденокарциномът (жлезист рак) е най-честия хистологичен вариант.
Ракът на колон асценденс се характеризира с бавен растеж, дълго не преминава извън границата на червото и метастазира късно. Инфилтрацията на червото в проксимална и дистална посока на превишава 2 см от макроскопски видимата граница на тумора. При скирозната форма инфилтрацията достига 4 см. Прорастване в съседни анатомични структури се установява при 15% от болните. Възможно е възникването на първично множествени форми (3-11%), развиващи се на базата на полипоза или ХУК.
Клиничната картина на злокачествено новообразувание на колон асценденс зависи от стадия на туморно развитие, от морфологичната характеристика на тумора и наличието на усложнение. За ранния рак е характерно дискретното протичане с проява на нехарактерни симптоми - тежест постпрандиално (след хранене), усет за подуване на корема, метеоризъм, слаби и непостоянни болки. Неспецифичните оплаквания могат да персистират дълго и клиничната симптоматика става по-изразена при уголемяване на тумора, дълбока инфилтрация на чревната стена, и смущение във функцията червото. Болката в корема е един от най-честите и ранни симптоми.
При ранните форми болките са по-чести при рак на дясна половина на дебело черво и може да имитира апендицит или холецистит. При локализация на тумор в колон асценденс болката се съпровожда с чревно разтройство. При тази локализация често се наблюдават диспептични оплаквания - тежест в корема, периодично подуване, метеоризъм, куркане, гадене, намаление на апетита, запек, диария и редуване на запек с диария. Често при тумори в колон асценденс се развива бавно кръвоизливна анемия поради окултно кървене, към която пациентите се адаптират и дълго време нямат оплаквания. Фекалите са нормални, но изследването за окултно кървене положително.
Различават се 6 клинични форми на рак на дебело черво: диспептична, ентероколична, токсико-анемична, обтурационна, псевдовъзпалителна, туморна форма. Клиничните форми, които се установяват при рак на колон асценденс са диспептична, токсико-анемична, туморна и псевдовъзпалителна форми.
Ракът на колон асценденс може да причини следните усложнения: гнойно възпаление, перфорация, прорастване в съседни органи, кръвотечение, остра чревна непроходимост (въпреки че е по-характерна за левостранна локализация).
Диагнозата на злокачествено новообразувание на колон асценденс се основава на данни от анамнезата, обективния статус, ендоскопия, биопсия, рентгеноконтрастно изследване, ултразвуково изследване и компютърна томография на коремни органи. Половината от болните постъпват за лечение, когато туморът се палпира през коремната стена. Трябва да се обръща сериозно внимание на ранните диспептични оплаквания, продължителни болки в корема, свързани с чревно разстройство (диария, запек), куркане, метеоризъм, загуба на тегло. От физикалния статус голямо значение имат данни за анемия - бледост на видимите лигавици и кожата, палпация на туморна формация в дясна коремна половина, аускултация на куракане. Колоноскопията с биопсия за цито- и хистологично изследване има първостепенно значение за потвърждаване на диагнозата. За стадирне на тумора се използват абдоминална, ендолуменна ехография и компютърна томография. Двойноконтрастното рентгенологично изследване (иригография) е между водещите диагностични методи.
Лечението на рак на колон десценденс е хирургично в комбинация с адекватна системна или локална химиотерапия. Хирургичното лечение е единствения терапевтичен подход за локализиран рак на дебелото черво (стадий I-III) и осигурява единствената лечебна възможност за пациенти с ограничени метастази в черния дроб и/или белите дробове (стадий IV на заболяването). Общия принцип на хирургичното лечение включва отстраняване на първичния тумор в достатъчни граници в здраво, премахва се мезентериума и регионалните лимфни възли. При туморни лезии в колон асценденс се извършва дясна хемиколектомия с резекция на 10-15 см от терминалния илеум с цекума, колон асценденс и дясно половина на колон трасверзум със запазване на левия клон на a. colica media. След резекцията се осъществява илеотрансверзоанастомоза, с която се възстановява целостта на чревния тракт.
Коментари към Колон асценденс МКБ C18.2
Митка Славева
При противоположни резултати от хистология след колоноскопия и КТ на кое изследване да се доверим?
Здравейте! Може да се консултирате със специалист във форума на Фрамар в тази тема: Тумори на храносмилателен тракт - онлайн консултация
При противоположни резултати от хистология след колоноскопия и КТ на кое изследване да се доверим?