Подезична жлеза (сублингвална) МКБ C08.1
Сублингвалните (подезични) жлези принадлежат към големите слюнчени жлези, разположени са пред и над подчелюстните жлези, под езика, непосредствено под лигавицата на пода на устна кухина. Образуваният секрет (слюнка) се дренира от 8-20 отделителни канали (ductus), наречени канали на Rivinus. Най-големият от всички, сублингвалният канал (ductus sublingualis, Бартолинов) се присъединява към подчелюстния канал (ductus submandibularis) и се отваря в устната кухина посредством сублингвалния карункул (caruncula sublingualis). Повечето от останалите малки сублингвални канали се отварят по отделно в устната кухина чрез гребеновидно лигавично възвишение (plica fimbriata), което се локализира от двете страни на френулума (юздичка) на езика.
Подробна информация за анатомично устройство на подезична жлеза може да прочетете при:
Злокачествено новообразувание на подезична жлеза (сублингвална) е рядко патологично състояние, особено в детска възраст. Среща се най-често при възрастни индивиди на 60-годишна възраст и представлява около 5% от злокачествени неоплазми на слюнчените жлези.
В детска възраст малигнените тумори на слюнчените жлези представляват 35% от неоплазмите на тези жлези. В големия процент от случаи на малигнено заболяване се касае за мукоепидермоиден карцином.
Етиологията на злокачествено новообразувание на подезична жлеза (сублингвална) не е напълно установена. Като рискови фактори се споменават алкохол, тютюнопушене, различни физични и химични фактори на външната среда, експозиция със силициев прах, и нитрозамини, професионални вредности.
Най-честите хистопатологични варианти на злокачествени епителни тумори на сублингвална жлеза са: ацинозно-клетъчен карцином, мукоепидермоиден карцином, аденоиден кистозен карцином, аденокарцином, карцином канала на слюнчената жлеза, карцином екс-плеоморфен аденом, сквмозноклетъчен карцином. В зависимост от степента на диференциация на клетъчните елементи, туморите се разделят на високо, умерено, ниско диференцирани и недиференцирани.
Клиничната изява на злокачествено новообразувание на подезична жлеза (сублингвална) зависи от хистологичния вариант на тумора и може да бъде подобна на тази при доброкачествени лезии. Често единственото оплакване е наличието на увеличаваща размерите си, но асимптоматични маса (подутина), разположена под езика. В някои случаи, пациентите забелязват бързо нарастване на подутина, която дълго време не е променяла размерите си. Симптоми като болка, парестезия, фиксиране към околните тъкани, затруднено движение на езика, дъвчене или преглъщане, увеличени лимфни възли в горната част на шия и долна челюст се появяват на по-късен етап и будят съмнение наличие на лошо диференциран или недиференциран злокачествен тумор.
Диагнозата на злокачествено новообразувание на подезична жлеза (сублингвална) се основава на:
- подробна анамнеза и физикален преглед на глава, шия и устна кухина;
- биопсия на подезична слюнчена жлеза или тънкоиглена аспирационна биопсия, за определяне на хистологичната форма на тумора;
- рентгеново изследване на слюнчените жлези (нарича се сиалограма);
- компютърна томография (CT, КАТ) или магнитен резонанс (ЯМР, MRI) за установяване на размерите на тумора, степента на инвазия в околните тъкани, както и наличието на метастази в лимфните възли в областта на шията или други отдалечени органи.
Лечението на злокачествено новообразувание на подезична жлеза (сублингвална) се определя от: хистопатологичния вариант на тумора, стадия на развитие на злокачествения процес, наличие на близки и далечни метастази. Основните терапевтични мероприятия са хирургично отстраняване на тумора, като в зависимост от стадия на туморния процес, след оперативното лечение може да се проведе и радиотерапия.
Коментари към Подезична жлеза (сублингвална) МКБ C08.1