Подчелюстна жлеза (субмандибуларна) МКБ C08.0
Подчелюстната жлеза (glandula submandibularis) е чифтен орган, разположен под долна челюст, над mm digastricci. Секрецията на подчелюстната жлеза представлява смес от серозна течност и мукус (слуз), която се излива в устната кухина чрез канали на Уортън (Wharton's ducts, ductus submandibularis). Приблизително 70% от слюнка в устната кухина се произвежда от подчелюстните жлези, въпреки че те са много по-малки от паротидната (околоушна) жлеза. Може да се палпира, тъй като е разположена в горната част на шията, под долна челюст, усеща се като окръглен топката. Намира се на около два пръста над адамовата ябълка (на човек) и около 3-4 сантиметра под брадичката.
Злокачествените новообразувания на подчелюстна жлеза (субмандибуларна) представляват почти половината от всички неоплазми, локализирани в тази жлеза. Злокачествените тумори на слюнчените жлези най-често се появяват в шестото десетилетие от живота. Пациенти със злокачествени лезии, обикновено, са диагностицирани след възраст 60 години, като се има предвид, че доброкачествените лезии обикновено се срещат след 40-годишна възраст. Доброкачествените новообразувания се появяват по-често при жени, отколкото при мъжете, но злокачествените тумори засягат поравно и двата пола.
Етиологията на злокачествено новообразувание на подчелюстна жлеза (субмандибуларна) не е добре проучена. Въпреки това някои проучвания показват връзката между злокачествени заболявания на слюнчени жлези и професионална експозиция с кварцов прах и нитрозамини. Тютюнопушенето е свързано с развитието на тумори на Warthin (папиларен цистаденома лимфамотозум).
Най-често срещаният хистологичен вариант на злокачествен тумор на подчелюстна жлеза е аденоиден кистозен карцином. Отличава се с клиничен полиморфизъм - в някои случаи расте бавно, продължително и безсимптомно, не ангажира околните тъкани, подвижен е и добре ограничен, наподобява развитието на доброкачествено новообразувание. В други случи расте бързо, инфилтрира надлежащата лигавица и става болезнен. Хистологично, аденоидният кистозен карцином произхожда от епитела, постилащ каналчетата на подчелюстната жлеза.
Други хистологични варианти на злокачествени неоплазми на подчелюстна жлеза са: мукоепидермоиден карцином - категоризирани като лошо диференцирани, умерено- и добре диференцирани; ацинозноклетъчен карцином - възниква от серозните клетки на ацините; аденокарцином и др.
Клиничната проява при повечето пациенти със злокачествено новообразувание на подчелюстна жлеза (субмандибуларна) се характеризира с появата на бавно растяща неболезнена туморна маса. Често се установява дифузно разширяване на жлезата, което се презентира с наличие на осезаема подутина в пода на устната кухина.
Най-често се установяват следните симптоми: болка, парализа на нерв, увеличени лимфни на шията и долна челюст. Злокачествените лезии на подчелюстна жлеза (субмаксиларна жлеза) могат да инфилтрират n. hypoglossus (подезичния нерв), последвано от клонове на тригеминалния нерв и лицевия нерв. Засягането на лимфни възли е често срещано при тумор на жлезата.
Диагнозата на злокачествено новообразувание на подчелюстна жлеза (субмандибуларна) се базира на:
1. Физикален преглед и анамнеза. Анамнезата на пациента и обективното изследване на глава, шия, устат и гърлото имат за цел установяването на признаци на заболяване, като наличие на подутина в областта под долна челюст или под езика, наличие на субективни оплаквания и обективни симптоми.
2. Тънкоиглена аспирационна биопсия - аспириранта тъкан от туморната формация се разглежда под микроскоп от специалист - патолог, като се търсят малигнени клетки.
3. Образни методи като ЯМР (ядрено-магнитен резонанс), компютърна томография (CAT сканиране), PET сканиране (позитронно-емисионна томография) - процедура, с която се откриват злокачествени туморни клетки в организма.
Възможности за лечение и прогнозата (шансовете за възстановяване) зависят от следното:
- стадия на рака (особено от размера на тумора);
- типа рак на слюнчените жлези;
- видът на раковите клетки (степен на диференциация);
- възрастта и общото състояние на пациента.
Лечението на злокачествено новообразувание на подчелюстна жлеза (субмаксиларна жлеза) включва оперативно отстраняване на тумора и адювантна лъчева терапия. Химиотерапията се прилага главно като палиативен метод.
При малки, високодиференцирани тумори (Т1 и Т2) се прилага подчелюстна триъгълна ексцизия, без резекция на краниални нерви.
При Т1 и Т2 ниско (лошо) диференцирани или недиференцирани тумори (напр. ниско диференциран мукоепидермоиден карцином, аденоиден кистозен карцином, плоскоклетъчен карцином, аденокарцином) се прилага по-широка резекция в здрава тъкан на подчелюстна област. Нервите се отстраняват само ако са пряко ангажирани от тумора. Извършва се дисекция на врата. Прилага се следоперативна лъчева терапия.
Напреднали случаи изискват по-радикално хирургично и лъчелечение.
Коментари към Подчелюстна жлеза (субмандибуларна) МКБ C08.0