Лезия, излизаща извън границите на една и повече посочени локализации на други и неуточнени части на устната кухина МКБ C06.8
Устната кухина и фаринкса имат основна роля в осъществяване на процеси като дишане, говорене, дъвчене и гълтане. Поради прекия контакт на устната кухина с различни химични и физични фактори на околната среда, изграждащите я структури могат да бъдат увредени и да възникне злокачествен туморен процес (рак). Ракът възниква, когато нормалните клетки претърпят трансформация, при която те пролиферират (растат) и се размножават безконтролно. Малигнените клетките се размножават и образуват зони на патологично променена тъкан, наречени лезии. В резултат на значително разрастване на малигнени клетки се формира тъканна маса, наречена тумор.
Туморите са ракови (злокачествени) образувания, само ако проявяват белези на злокачественост, което означава, че растат неконтролируемо и могат да се разпространят към съседни тъкани чрез пряка инвазия или посредством лимфната или кръвоносна система.
Злокачествените новообразувания на устната кухина са включени в голямата група на малигнени неоплазми на глава и шия. Лезия, излизаща извън границите на една и повече посочени локализации на други и неуточнени части на устната кухина включва злокачествени новообразувания, които излизат от границите на следните части на устната кухина:
Етиологичните фактори като тютюнопушене, използване на други тютюневи изделия в комбинация с алкохолна злоупотреба са свързани с появата на най-честото злокачествено новообразувание на устна кухина - сквамозноклетъчния (плоскоклетъчен) карцином, който се развива от епитела на устната лигавица. Над 95% от случаите на рака устна кухина са плоскоклетъчни карциноми. Патоморфологично се делят на добре диференцирани, умерено диференциран, слабо диференцирани и анапластични в зависимост от степента на диференциация (степента на приликата с нормалните клетки).
Другите видове злокачествени новообразувания на устната кухина включват малигнени неоплазми на слюнчените жлези - мукоепидермоиден карцином и аденоиден кистозен карцином, саркоми (тумори, произтичащи от кости, хрущяли, мастна, фиброзна или мускулна тъкан) и меланоми.
Клиничната картина на лезия, излизаща извън границите на една и повече посочени локализации на други и неуточнени части на устната кухина се характеризира със симптоми, които са различно проявени в зависимост от стадия на заболяването, големината на тумора, засягането на съседни структури и появата на метастази.
Малигнените новообразувания възникват в патологично променени тъканни участъци - преканцерозни лезии, които представляват бели или червени петна по лигавицата (левкоплакия, еритроплакия). Премалигнените лезии в началото на злокачествения процес наподобяват доброкачествени процеси, но персистират за по-дълъг период от време (повече от две-три седмици).
Съществуват ендофитна, екзофитна и улцероифилтративна клинични форми. Най-често се установява незарастваща рана или язва по протежение на вътрешната страна на бузата, лигавицата на предверие на устна кухина, ретромоларна област и други части на устната кухина. Те могат да бъдат болезнени, но в някои случаи не водят до значителен дискомфорт. Лезията кърви при минимално травмиране. С увеличаване на размерите на тумора се наблюдават редица субективни оплаквания и обективни находки оплаквания. Оплакванията могат да включват новопоявила се или засилваща се болка, болка при преглъщане, болки в ушите, промяна в говора, нарушено преглъщане или наличие на туморна маса ("бучка") в областта на шията, необяснима загуба на тегло.
Диагнозата на лезия, излизаща извън границите на една и повече посочени локализации на други и неуточнени части на устната кухина се поставя след снемане на анамнеза и провеждане физикален преглед с оглед на глава, шия и устна кухина. Биопсира се туморната формация и получената тъканна проба се изследва под микроскоп за определяне на хистологичния вариант на тумора. Образната диагностика се използва са определяне на туморната големина, разпространението на тумора в околните тъкани, точно стадиране и наличие на разсейки () в лимфни възли и други тъкани. Най-често се използват компютърна томография или ядрено-магнитен резонанс.
Трите основни метода на лечение на рак на устната кухина са оперативно лечение, лъчетерапия и химиотерапия. Тумори в стадий I и стадий II изисква един вид лечение - оперативно или лъчева терапия. В напреднал стадий III и стадий IV на злокачествен процес често налага комбинация от хирургично лечение, лъчетерапия, химиотерапия или използването на трите метода едновременно.
Като цяло прогнозата за продължителността на живота при рак на устната кухина при пациенти с тумор в I или II стадии е около пет години в 70% от случаите. Пет-годишната преживяемост намалява с около 50% при тумори в стадий III, а в IV стадий преживяемостта намалява с още около 35%.
Подробна информация за стадии на злокачествени новообразувания може да прочетете при:
Коментари към Лезия, излизаща извън границите на една и повече посочени локализации на други и неуточнени части на устната кухина МКБ C06.8