Предверие на устната кухина МКБ C06.1
Предверието на устната кухина (vestibulum oris) представлява тясно пространство, което се разполага между устните и бузите от една страна, и венците, и зъбите от друга.
Злокачествените новообразувания на предверие на устната кухина са относително редки тумори и представлява по-малко от 10% от диагностицираните карциноми с интраорална (в устната кухина) локализация. Могат да се локализират в бразда (сулкус) на бузата (горна)(долна) или в бразда (сулкус) на устната (горна)(долна). Браздите се разполагат между бузите и устните от една страна, и венците от друга.
Основната хистологична форма на малигнен процес на предверие на устната кухина е сквамозноклетъчния карцином, които се развива от невроговяващия многослоен епител на лигавицата. Доказани етиологични фактори, участващи в патогенезата на сквамозноклетъчния карцином са тютюнопушенето, употребата на други тютюневи изделия (тютюн за дъвчене), както и комбинираната им употреба с алкохол. Други етиологични фактори, които се обсъждат във връзка с рака на лигавицата на устна кухина са хронично възпаление (с различна етиология), травма от недобре изработена протеза, лоша хигиена на устна кухина, инфекция с човешки папиломен вирус (HPV).
Клиничното протичане в началото на злокачествено новообразувание на предверие на устната кухина, в много случаи, е безсимптомно. В ранни етапи на заболяването могат да се открият т.нар. предракови лезии, като най-често се касае за следните състояния:
1. Орална левкоплакия - представлява бяло петно на устната лигавица в областта на бразда на бузата или устната, в която се задържа тютюна.
2. Еритроплакия - червена лезия с кадифена повърхност, която не се свързва с евентуална травма или възпаление. Може да се появи с или без левкоплакия. Лезията лесно се пропуска, но се счита, че има голям потенциал за злокачествена трансформация.
3. Фиброза на субмукозата на устната кухина - бразда на буза или устна. Това състояние се характеризира с ограничена възможност за отваряне на устата.
Клиничната изява на напреднал злокачествен процес на предверие на устната кухина представлява наличие на постоянна язва или лезия с екзофитен (растящ към устната кухина) растеж в буклания или устния сулкус. Други симптоми, които се установяват са разхлабване на зъби, неудобни протези или тризмус (затруднено отваряне на устата в резултат на засягане на дъвкателните мускули). Появата на болка е алармиращ симптом. При пациенти в напреднал стадии на развитие на малигнен тумор могат да се установят орокутанна фистула, тежък тризмус и метастази в зависимост от локализацията - лимфните възли на долната челюст, шията, костите на лицевия череп, паротидните жлези.
Диагнозата на злокачествено новообразувание на предверие на устната кухина се основава на анамнеза за наличие на асимптоматична лезия, установена история на употреба на тютюн и/или консумацията на алкохол. Провежда се обстоен клиничен преглед на глава, шия и устна кухина. Оценява се степента на засягане на важни структури като долна и горна челюст, околоушни жлези, мускулите в областта на лицето и шийните лимфни. Наличието на тризмус предполага дълбока разпространение. Важно е да се определи дали тризмусът се дължи за субмукозна фиброза или злокачествено заболяване.
При съмнение за рак на устната лигавица се налага биопсично изследване на суспектната лезия. Чрез хистологично и цитологично изследване се потвърждава и поставя точна диагноза. От образните методи на изследване се използват рентгенография на глава и шия, сканиране с компютърен томограф, ядрено-магнитен резонанс и позитронно-емисионна томография. Образните методи служат за определяне големината на тумора, засягането на съседни структури, стадия на тумора, наличието на метастази (лимфни възли, далечни разсейки).
Подробна информация за отделните стадии на туморния процес и TNM класификацията може да прочетете при:
Лечението на злокачествено новообразувание на предверие на устната кухина се определя от стадия на туморния процес, неговата локализация и състоянието на пациента. Терапевтичните подходи биват оперативно лечение или лъчева терапия, които се използват самостоятелно или в комбинация, с или без химиотерапия.
Ранните лезии (T1, T2) могат да бъдат ефективно лекувани с оперативна интервенция. При наличие на тумор, свързано със субмукозна фиброза, се предпочита хирургично лечение. Лезиите, намиращи се в браздата на бузата или устната, обикновено не се третират с радиотерапия, заради близостта до костни структури и опасност от костна радионекроза. Големите и разпространени тумори налага комбинирана терапия.
Коментари към Предверие на устната кухина МКБ C06.1