Ретромоларна област МКБ C06.2
Ретромоларната област представлява пространство, разположено в задната част на долната челюст, между задната повърхност на последния кътник и предния край на клона на долната челюст. Пространството има триъгълна форма и е постлано от лигавица.
Злокачествените новообразувания на ретромоларна област се срещат рядко и най-честия хистологичен вариант е сквамозноклетъчния карцином, резултат на малигнена пролиферация на клетки на плоския невроговяващ епител.
Пациентите обикновено имат дълга история на злоупотреба с тютюневи изделия, комбинирана с прием на алкохол, които са доказани етиологични фактори при възникването на сквамозноклетъчния (планоцелуларен) карцином.
Началните стадии на развитие на сквамозноклетъчен карцином са неспецифични. Малигненият процес възниква от лезии, които могат погрешно да се диагностицират като доброкачествени състояния. Премалигнените (предракови) лезии представляват червени (еритроплакия) или бели петна (левкокератоза) по лигавицата на ретромоларна област. Характерна особеност на тези лезии е, че не се повлияват от стандартна терапия и персистират дълго (над 2 седмици).
Основните клинични форми на сквамозния карцином са екзофитна (папиларна), инфилтративна (ендофитна) и язвена.
Най-честите оплаквания при поставянето на диагнозата са болка и тризмус (затруднено отваряне на устата). Болката е локализирана на мястото на лезията или ирадиира към ухото от съответната страна. Туморът често инфилтрира съседни структури, преди да бъде диагностициран. Малигненият процес може да се разпространи в букалната лигавица от страна на лезията, предна небцова дъга (arcus palatoglossus), пода на устната кухина и/или гингивата (венец), подлежащата долна челюст. Рискът от клинично проявени и окултни метастази в лимфните възли е по-висок в сравнение с другите малигнени заболявания на лигавицата. Ипсилатералните лимфни възли са засегнати в 39-56% от случаите при диагностициране на тумора, докато контралатералните лимфно възли се ангажират в 8.8% от случаите.
Ангажирането на птеригомандибуларния лигамент е важен анатомичен маркер в случаите на сквамозен карцином на ретромоларна област. Тъй като птеригомандибуланрия лигамент в горната си част е захванат за птеригоидния хамулус (hamulus pterygoideus) е възможно разпространението на тумора към базата на черепа и мастикаторното пространство. Захващането на лигамента за миохиоидна линия на мандибулата позволява на тумора да се разпространи към пода на устната кухина.
Диагнозата на злокачествено новообразувание на ретромоларна област се поставя след провеждане на клинично, биопсично, инструментално и образно изследване. Обективното изследване на устна кухина, глава и шия дава информация за макроскопския вид на тумора и наличието на регионална лимфаденопатия. С биопсия се взима тъкан от туморната лезия и се изследва под микроскоп - цитологичното и хистологично изследване потвърждават диагнозата. За точно определяне на големината на тумора, неговото разпространение и наличието на метастази се провеждат изследвания с образни методи - компютърна томография, рентгенография, ядрено-магнитен резонанс и по-новия метод - позитронно-емизионна томография.
Подробна информация за стадиране на тумори и TNM класификация може да прочетете при:
Лечението на злокачествено новообразувание на ретромоларна област бива хирургично и радиотерапия, като конкретния терапевтичен подход се определя от стадия, разпространението на тумора, наличието на метастази, общото състояние на пациента и наличието на конкретни противопоказания. Пациенти с лезии в ранен стадий, обикновено, се лекуват с един метод (хирургия или радиотерапия). В случаи с напреднало заболяване се комбинира оперативно лечение и адювантна радиотерапия.
Коментари към Ретромоларна област МКБ C06.2