Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Новообразувания Злокачествени новообразувания Злокачествени новообразувания с уточнена локализация, определени като първични или предполагаеми като първични, с изключение на лимфната, кръвотворната (хемопоетичната) и сродните им тъкани Злокачествени новообразувания на устните, устната кухина и фаринкса Злокачествено новообразувание на други и неуточнени части на устната кухина Лигавица на бузите

Лигавица на бузите МКБ C06.0

от 12 март 2013г., обновено на 08 дек 2022г.
Автор: Атанас Кутлев
Лигавица на бузите МКБ C06.0 - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

Злокачествените новообразувания на бузите представляват приблизително 9.8 % от малигнените неоплазми на устна кухина и лицево-челюстната област. Локализират се най-често в лигавицата на комисурите или ниво на оклузална равнина.

В 90-95% от случаите на злокачествени неоплазми на лигавица на бузите се касае за сквамозноклетъчен (плоскоклетъчен, планоцелуларен) карцином. Плоскоклетъчният карцином на устната лигавица представлява 5-10% от всички ракови заболявания на устната кухина в Северна Америка и Западна Европа. Среща се по-често при мъже, като съотношението мъже:жени е 3-4:1, най-често след 6-то десетилетие от живота.

Честотата на карцином на устната кухина е много по-висока в Азия. В Югоизточна Азия, болестта е най-често срещаната форма на рак на устната кухина. В Индия, карциномът на устната кухина е най-често срещаният рак при мъжете и третия най-често срещан рак при жените.

Тютюнът, тютюневите изделия и употребата на алкохол са основните етиологични агенти, свързани с развитието на карцином на устна кухина и в частност на карцином на лигавица на бузите. В Северна Америка, е документирана история за употреба на тютюн при 70% от пациентите. Въпреки че употребата на алкохол самостоятелно не се смята за значителен риск, тютюнът и алкохол имат добре познат синергичен ефект върху развитието на карцином на устната лигавица. В Азия, дъвченето на бетел (бетелов орех) е важен етиологичен агент, в допълнение към тютюна и алкохола. В Индия, над 90% от пациентите с карцином на устната кухина имат история за употреба на бетел.

Други предполагаеми, но не е потвърдена етиологични агенти са: човешкия папиломен вирус, лоша хигиена на устната кухина, както и хронично възпаление.

Основната хистологична находка на злокачествено новообразувание на лигавица на бузите представляват гнезда от големи малигнени клетки с неясни граници, установява се слабо изразен полиморфизъм и наличие ракови перли. В някои случаи сквамозноклетъчния карцином е с висока степен на анаплазия, с разязвяване и инфилтрация на подлежащите мускули. Според степента на диференциация на малигнените клетки се различават недиференциран, ниско, умерено и високо диференциран плоскоклетъчен карцином.

Клиничното протичане на плоскоклетъчния карцином на лигавица на бузите се характеризира с начален, безсимптомен период, период на клинична изява и късен (терминален) период. В началния период по букалната лигавица възникват преканцерозни (предракови) лезии. Премалигнените състояния са верукозна, ерозивна левкоплакия, субмукозна фиброза и лихен планус, като процента на злокачествена трансформация на лихен планус е 0.5-3%.

Клинично, злокачествено новообразувание на лигавица на бузите се презентира в две основни форми:

  • екзофитна, подобна на цветно зеле туморна формация с растеж към устната кухина, развива се повърхностно и проявява минимална склонност за инфилтриране на тъканите, разположени в дълбочина;
  • ендофитна - язвено-инфилтративна форма, която прораства в дълбочина и рано инфилтрира букалния мускул. Малигненият процес може да ангажира съседни дъвкателни мускули - m. masseter (голям дъвкателен мускул), m. pterygoideus medialis с възникване на тризмус (невъзможност за отваряне на долна челюст) и нарушение на акта на говор, гълтане и хранене. Ендофитната форма по-често дава метастази (туморни разсейки) в подчелюстните и шийни лимфни възли.

При клинично проявено заболяване се установяват следните симптоми:

  • болка - обикновено се появява при по-големи лезии и образуване на язва;
  • нарушен прием на храни и течности, които усилват болката и водят до недохранване и дехидратация;
  • кървене;
  • дискомфорт при поставяне на протеза;
  • слабост на мускулите от страната на тумора;
  • сетивни промени;
  • дисфагия (затруднено гълтане);
  • одинофагия (болезнено преглъщане на храна);
  • тризмус;
  • лимфаденопатия на подчелюстни и шийни лимфни възли.

Най-често туморите на лигавица на бузата се диагностицират в стадии T2 или T3 (12%-T1, 47%-T2, 19%-Т3, 22%-Т4).

Подробна информация за TNM класификация на туморите може да прочетете при:

  • C00-D48 Новообразувания

Признаците на напреднало заболяване при физикално изследване, включват кървене, кожна язва, наличие на подутина в областта на лицето, туморна маса на шията, тризмус, изтръпване на лицето и парализа на лицевата мускулатура.

Диагнозата на злокачествено новообразувание на лигавица на бузите се основава на анамнестични данни, провежда се цялостен преглед на глава и шия с акцент устната кухина. Лигавицата на всички участъци на устната кухина и орофаринкса трябва да бъдат проучени систематично. Палпацията е важна за определяне дълбочината на туморната инфилтрация и отношението й със съседни структури (горна, долна челюст, паротидна жлеза от страна на лезията). Взима се тъканна проба от тумора посредством биопсия, последвана от хистологично и цитологично изследване биопсичния материал.

Други диагностични методи, които се използват при рак на устна кухина са образни изследвания - CT (компютърен томограф) сканиране, ЯМР (ядрено-магнитен резонанс), рентгенография и позитронно емисионна томография. Чрез тези методи се получава информация за отношението на злокачествения процес с околните тъкани, наличието на близки и далечни метастази.

Лечението в повечето случаи е комплексно и включва оперативно отстраняване на тумора, лъчева (радиотерапия) терапия и химиотерапия. Хирургичното лечение се провежда при малки и ограничени тумори. В напреднали стадии на заболяването с дълбока инфилтрация на тъканите, големи тумори и наличие на метастази в регионални лимфни възли се използва комбинира лъчева терапия, химиотерапия и оперативно лечение. Избора на терапевтичен подход се определя от стадия на тумора, разпространеността на процеса, наличието на близки, далечни метастази и състоянието на пациента.

Прогнозата относно продължителност на живота в отделни проучвания е различна. Общата 5-годишната преживяемост при пациенти с карцином устна кухина е между 49% и 68%. В напредналите стадий на заболяването се наблюдава по-дълга продължителност на живота след провеждане на комбинирана терапия (оперативно лечение и постоперативно радиолечени). Фактори, които оказват негативно влияние върху прогнозата са: напреднал стадий на болестта, метастази в лимфните възли при откриване на злокачествения процес, екстракапсуларно (извън лимфните възли) разпространение, както и рецидивите. Ангажирането на лимфните възли намалява преживяемостта с 50%.

2.1/5 10 оценки

Коментари към Лигавица на бузите МКБ C06.0

От сайта (2)
Напиши коментар 2 коментара
  1. www.framar.bg отговаря
    www.framar.bg отговаря 
    на 11 August 2022 в 14:15

    Тихомир Иванов

    Тази информация изобщо няма нищо вярно. Моля спрете да качвате глупости. Защото заради вашите глупости който пишете, хората ви вярват и вместо да живеят спокойно се планират. Намерите си други занимания.

    Здравейте! Тази статия се отнася до злокачествено новообразувание на лигавицата на бузите. Намира се в раздела "Заболявания".

    С каква информация можем да Ви бъдем полезни?

  2. Тихомир Иванов  
    на 11 August 2022 в 13:56

    Тази информация изобщо няма нищо вярно. Моля спрете да качвате глупости. Защото заради вашите глупости който пишете, хората ви вярват и вместо да живеят спокойно се планират. Намерите си други занимания.

ЗАБОЛЯВАНЕТО е свързано към

  • Устна кухина
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Как да реагираме, когато забележим, че ъгълчетата на устата и бузите ни са повлияни от гравитацията?

преди 3819 дни, 11 часа и 50 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 13 часа и 46 мин.

Какво представлява прозяването

преди 7 дни, 4 часа и 46 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 7 дни, 4 часа и 57 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 7 дни, 5 часа и 4 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival