Небце, неуточнено МКБ C05.9
Небцето представлява покрива на устната кухина и е изградено от две отделни части с напълно различни функции. Твърдото небце е разположено в предната част на покрива на устната кухина, изградено е от кост, разположена под лигавицата, която разделя на устната кухина от носната. Мекото небце е разположено в задната част на небцето и се състои на лигавицата, покриваща мускулите, които движат мекото небце нагоре или надолу. Тази функция подпомага говора и гълтането, както и редуване на дишането между носа и устата.
Подробна информация за анатомия на небце може да прочетете при:
Повечето форми на злокачествени новообразувания на устната кухина и в частност на небцето възникват от лигавицата и се наричат плоскоклетъчни/сквамозноклетъчни карциноми (SCCA). Други злокачествени форми на новообразувания на небцето са аденокарциноми, мукоепидермоиден карцином, аденоидно-кистичен карцином, анапластичен карцином. Много рядко се наблюдават лимфоепителиом и сарком. Вероятната причина за възникване на рак на лигавицата постоянната й експозиция на вещества от околната среда, които навлизат в устната кухина, докато тъканта под лигавицата не е подложена на същите влияния.
Мъжете са по-често засегнати от рак на лигавицата на устната кухина, жените се засягат в по-малка степен. Сквамозноклетъчният карцином е тясно свързана с тютюнопушенето. Химическите вещества в тютюневия дим преминават в структурите в устна кухина, гърло, гръкляна, бели дробове и са с доказан канцерогенен ефект (водят до развитието на рак - cancer). Тютюневите изделия и алкохол, използвани поотделно, увеличават риска от развитие на малигнено новообразувание с 20-30 пъти. Употребата на тютюн и алкохол едновременно увеличава риска от възникването на рак със 70 пъти. Налице е също така връзка с HPV (човешки папилома вирус) инфекция. Обсъждат се и други рискови фактори като лоша хигиена на устна кухина, недоимъчно хранене, хиповитаминози (А, В), хронични възпалителни процеси или травми. Известно е, че злокачествен процес възниква от патологично изменен участък на лигавицата.
Клиничната картина в началото на злокачествено новообразувание на небце, неуточнено е нехарактерна. Ранните симптоми могат да бъдат лоша миризма от устата, която не намалява след измиване на зъбите, поява на болезнена бяла или червена лезия на покрива на устната кухина, която не преминава след период от две и повече седмици. Бели лезии се наричат левкоплакия, а червените - еритроплакия. И двата вида лезии са потенциални предракови състояния. В ранните етапи се установява разклащане на зъбите, ако пациентът носи протези, може да изпита дискомфорт при носенето им.
Основните морфологични форми на сквамозноклетъчния карцином са екзофитна (расте към устната кухина), ендофитна/инфилтративна (нараства към подлежащите тъкани) и язвена. Характерно за аденокарциномите на твърдо небце е сублигавично (подлигавицата) развитие - поява на подутина, покрита с нормална лигавица.
При прогресиране на заболяването преглъщането постепенно се затруднява, устата трудно се отваря, състояние, наречено тризмус. Речта се променя, някои думи трудно се произнасят, лезията кърви при травмиране, установява се болезненост с различен интензитет. При разпространение на малигнения процес в по-късните стадии на развитие се засягат съседни структури и регионалните лимфни възли, установява се лимфаденопатия на шийни лимфни възли.
Диагнозата на злокачествено новообразувание на небце, неуточнено се поставя след провеждане на клиничен преглед, анамнеза, инструментални и образни изследвания. Единствения метод, чрез който може да се постави точна диагноза е цитологично и хистологично изследване на тъканни проби, получени чрез биопсия. С образните изследвания (КАТ, ЯМР, рентгеново изследване, PET) се установява разпространението на туморния процес, инвазирането на съседни структури и лимфни възли.
Лечението бива хирургично, лъчева терапия и химиотерапия, като при всеки отделен случай се подхожда индивидуално, по строго определени показания.
Коментари към Небце, неуточнено МКБ C05.9