Лезия, излизаща извън границите на една и повече посочени локализации на пода на небцето МКБ C05.8
Небцето, твърдо и меко, се засяга от разнообразна група от тумори - епидермоиден карцином, аденокарцином и доброкачествени смесени тумори. Меланом, липосарком и миосарком се срещат рядко в тази структура. В повечето части на устната кухина злокачествените тумори могат да бъдат разграничени от доброкачествените. Това разграничение е невъзможно при неоплазмите на небцето, където има постепенен преход на клетъчните елементи на доброкачествените тумори в злокачествени новообразувания.
Етиологичните фактори, под влиянието, на които възниква лезия, излизаща извън границите на една и повече посочени локализации на пода на небцето (твърдо, меко небце и увула) са: тютюнопушенето, използването на тютюневи изделия от различно естество, хроничната употреба на алкохол, хронично възпаление с различна етиология, хронична механична травма, лоша устна хигиена, недоимъчно хранене (хиповитаминоза А), прекалена употреба на пикантни храни и горещи течности.
Лезия, излизаща извън границите на една и повече посочени локализации на пода на небцето възниква от лигавицата на небето. От твърдо небце често се развиват злокачествени тумори, произхождащи от малките слюнчените жлези (аденокистозен карцином - цилиндром, аденокарцином). По-често се срещат смесени тумори (полиморфни аденоми), чиято диференциална диагноза е затруднена дори при хистологично изследване. Сквамозноклечтъчният (планоцелуларен) карцином на твърдото небце е по-рядко срещан, докато в областта на мекото небце и увулата по-голямата част от туморите са плоскоклетъчни (сквамозни) карциноми. Морфологичната характеристика на туморите твърдо и меко небце, до голяма степен, определя клиничния им курс.
Клиничната характеристика на лезия, излизаща извън границите на една и повече посочени локализации на пода на небцето, зависи от хистологичния вариант на първичния тумор. Първоначалната изява на сквамозноклетъчния карцином е под различна формата и може да се наблюдава уплътнена лезия на лигавицата, повърхностно разположена язва, папиларен тумор, бели или червени петна по лигавицата на твърдо и меко небце.
Плоскоклетъчните карциноми на твърдото небце бързо се трансформират в язви, които причиняват дискомфорт или болка. Пациентите обикновено търсят лекарска помощ, когато тумори са все още малки. Основните макроскопски форми на клинично изявен плоскоклетъчен карцином са екзофитна форма с растеж към устната кухина и ендофитна с инфитративен растеж.
Неоплазмите с произход от малки слюнчени жлези, дълго остават капсулирани (покрити от нормална лигавица) и понякога достига значителен размер. В тези случаи първият и основен симптом е наличието на тумор (подутина) на твърдото небце. Тъй като размерът на тумори се увеличава, натиска върху лигавицата нараства, се появява язва по повърхността на лигавицата, водеща до появата на болки и инфектиране на лезията. Трябва да се има предвид, че аденокарциномът и смесените тумори на твърдото небце в началото на развитието си дълго време са сходни и имат капсулиран растеж. След различен период от време, аденокарциномът инвазира околните тъкани и унищожава подлежащата костната структура.
Основни симптоми при напредване на злокачествения процес са болка с различна степен на изразност, подутина или язва по покрива на устната кухина, затруднен е говора, смилането на храната в устната кухина, преглъщането, установява се повишено слюноотделяне, лоша миризма от устата. При генерализиране на процеса се засяга подлежащата костна подложка, регионалните лимфни възли, като при значителен туморен растеж, процеса инвазира носната кухина и назофаринкса.
Диагнозата на лезия, излизаща извън границите на една и повече посочени локализации на пода на небцето се основава на:
1. Разпита на пациента (анамнеза) относно давност на оплакванията, наличието на рискови фактори, семейна история за злокачествени заболявания на устна кухина.
2. Обстоен клиничен преглед с оглед на устна кухина и небце.
3. Биопсия на туморната формация с цитологично и хистологично изследване на тъканна проба.
4. Образна диагностика - рентгеново изследване, CT сканиране (компютърна томография), ЯМР (ядрено-магнитем резонанс), ПЕТ (позитронно-емисионна томография).
5. Важно е стадирането на злокачествения процес, което определя терапевтичния подход и прогнозата за продължителността на живота. Подробна информация за TNM стадиране на злокачествени новообразувания може да прочетете при:
Лечението на малигнените заболявания на свода на устна кухина се определя от стадия на малигнения тумор, големината и наличието на близки и далечни метастази (разсейки), и е строго индивидуално. Основните методи са лъчева терапия, оперативно отстраняване на тумора и комбинирана терапия.
Хирургичното лечение е предпочитан метод за лечение на тумори на твърдо небце. Близостта на тумора до костите и потенциални усложнения на лъчева терапия, като остеорадионекроза, е основание за хирургично лечение. От друга страна, оперативната интервенция на е проста, с ниска заболеваемост и без загуба на органна функция. Лъчевата терапия е използвана с известен успех като алтернатива при лечение на пациенти с тези тумори.
При по-големи тумори и наличие на метастази се използва комбинирано лечение - хирургично, лъчелечение и химиотерапия.
Коментари към Лезия, излизаща извън границите на една и повече посочени локализации на пода на небцето МКБ C05.8