Късни последици от трахома МКБ B94.0
Трахомата е инфекциозно заболяване на конюнктивата, причинено от Chlamydia trachomatis.
Причинителят представлява негативен при оцветяване по Грам вътреклетъчен паразит. Източник и резервоар на инфекцията е само болният човек, като заразяването става посредством пряк контакт, контаминирани предмети, мръсни ръце, мухи.
Входна врата за проникване на инфекциозния агент е конюнктивата, а инкубационният период е в рамките на 5 до 7 дни.
Трахомата е разпространена в Африка, Китай, Централна Америка, Средния Изток, Индия. По-често се наблюдава при ниски хигиенно санитарни условия и нисък социален статус на населението.
Заболяването е една от водещите причини за слепота. Представлява двустранен хроничен инфилтративно пролиферативен процес на конюнктивата, с инфекциозно възпалителен характер. Вторично може да ангажира и роговицата.
Причинителят проявява изразен епителотропизъм и се развива в епителните клетки на конюнктивата. Започва незабелязано, без оплаквания и бързо прогресира.
Първоначално се оформят фоликули, наподобяващи малки жълтеникави зърна, впоследствие наедряват, конфлуират и се пукат. На тяхно място се образуват цикатрикси.
Заболяването преминава през четири стадия.
Подробности може да прочетете на:
Най-честите късни последици от трахома са:
- конюнктивит със серозно гноен характер, който възниква в резултат на вторична инфекция със стафилококи, стрептококи, гонококи
- гноен каналикулит и дакриоцистит, в резултат на засягане на слъзоотводните пътища
- развитие на глаукома
- повишен риск от настъпване на усложнения при травми и оперативни интервенции на окото
- ксероза, като резултат от засягане на слъзната жлеза
- роговични язви, които постепенно се задълбочат и могат да доведат до перфорация на роговицата и развитие на ендофталмит и панофталмит
- срастване между булбовата и тарзалната конюнктива, симблефарон, със скъсяване на форниксовата конюнктива
- унищожаване космените фоликули на миглите
- цикатрициален ентропион с обръщане на миглите към роговицата
- симптоматична птоза, в резултат от инфилтрирането на тарза и увисването на клепачите
Ослепяването настъпва като резултат от роговичните поражения, вследствие на които по роговицата се формират цикатрикси, или от настъпващата фтиза на очната ябълка при развитието на енофталмит и панофталмит.
Слепотата е социално значим проблем и една от най-тежките инвалидности, поради което е необходима превенция и профилактика на всички състояния, които могат да доведат до развитието й.
Лечението на трахомата е консервативно с антибиотици от групата на тетрациклините, сулфонамидите и макролидите. Антибиотиците се прилагат системно или локално, под формата на капки или мехлеми.
Терапията при късни последици от трахома е предимно хирургична, като се използват различни пластични операции, в зависимост от настъпилите усложнения.
Коментари към Късни последици от трахома МКБ B94.0