Активен стадий на трахома МКБ A71.1
Трахомата, известна още като гранулозен конюнктивит и египетска офталмия, е заразна бактериална инфекция, която засяга очите и може да доведе до слепота.
Заболяването се причинява от Chlamydia trachomatis, която е открита в началото на века.
Заразяването става чрез пряк или непряк контакт с очен секрет на заразен човек. Заболяването се среща по-често при децата, отколкото при възрастните.
Предразполагащи фактори за възникване на трахома са лошата хигиена, лошите битови условия на живот, замърсената вода и др.
Трахомата се характеризира с постепенно начало и дълго време може да протича без видими симптоми. Възпалителният процес често започва в горния клепач. Конюнктивата е зачервена, като после придобива ливиден цвят. Върху нея се откриват фоликулни образувания със зърнист вид и мътноват цвят. Лигавицата загрубява, откъдето идва наименованието на болестта - "trahys" на гръцки означава неравен.
Активен стадий на трахома настъпва с появата на обширни цикатрикси на конюнктивата, което води до трихиаза (анормален растеж на миглите), ентропия на клепачите, помътняване на роговицата, намаляване на конюнктивалната кухина, ксерофталмия.
Активният стадий на трахомата ангажира двете очи, предизвиква възпалителен процес, който започва почти без оплаквания. След време се развиват жълтеникави зърна в конюнктивата, които я правят да изглежда неравна - трахоматозен фоликуларен конюнктивит. Тези фоликули се уголемяват, след което могат да се слеят и се пукат, а на мястото им се образуват цикатрикси. Може да се усложнят с вторична инфекция и да се развие гноен конюнктивит.
Резултат на възпалението са образуваните фоликули, а хроничният възпалителен процес може да се доведе до грануломатоза на конюнктивите в резултат на трахоматозната инфекция.
По време на възпалителния процес при трахомата в роговицата се появяват мътни пеленки (трахоматозен паннус) с назъбени ръбове, които се разпространяват по роговицата от периферията към центъра. Състоянието се нарича прогресиращ паннус.
Активната трахома може да бъде разделена на патология на слъзния апарат, заболявания на конюнктивата и на очната ябълка.
Диагнозата на трахома е бактериологична. Заболяването обикновено се доказва чрез изследване на очите и клепачите на пациента. Изследва се зрението, а очите се инспектират с биомикроскоп, с който характерните промени в клепачите, слъзните канали, конюнктивата и роговицата могат да се видят по-лесно.
Лечението може да бъде консервативно - доксициклин, еритромицин, приложени системно или локално. При оперативно лечение на активен стадий на трахома се извършва изстискване на фоликулите под местна упойка.
Профилактиката на активен стадий на трахома се състои в ранното откриване на заразените, редовни медицински прегледи, спазване на добра лична хигиена.
Коментари към Активен стадий на трахома МКБ A71.1