Други форми на тежко протичаща или усложнена малария, предизвикана от Plasmodium falciparum МКБ B50.8
Маларията е остро протозойно заболяване, протичащо с пристъпи от треска и фебрилитет, хепатоспленомегалия и анемия.
Етиологични причинители на състоянието са едноклетъчните паразити от род Plasmodium.
Източник на заболяването са хората, болни или паразитоносители, в чиято кръв циркулират половите форми на паразитите.
Механизмът на заразяване е предимно трансмисивен, като основните преносители са женските представители на комарите от род Anopheles.
Възможно е заразяване и по трансплацентарен механизъм, при хемотрансфузия, посредством медицински инструменти или при трансплантация на тъкани и органи.
Характерна е всеобща възприемчивост и природна ендемичност, като състоянието е с особено висока честота в множество райони на Азия, Африка и Америка.
Попаднали в кръвта на човека, паразитите предизвикват разрушаване на еритроцитите и освобождаване на редица продукти с токсично и пирогенно въздействие. Наблюдава се изразена алергична реакция, хемодинамични и вегетативни нарушения.
В зависимост от клиничното протичане се различават субклинични, леки, умерени и тежки форми.
Характерно за други форми на тежко протичаща или усложнена малария, предизвикана от Plasmodium falciparum, е развитието на полиорганни увреждания.
Инкубационният период е в рамките на една до две седмици. Продромалният период продължава три до пет дни и наподобява грип. Протича неспецифично с развитие на главоболие, общо неразположение, липса на апетит, субфебрилна температура.
Особено характерни за маларията са маларийните пристъпи, които протичат с развитие на:
- чувство на студ
- висок фебрилитет с миалгия, артралгия, силна жажда, болки в кръста, главоболие
- бързо спадане на температурата и обилно изпотяване
Пристъпите се повтарят през около 48 часа, а в междупристъпния период болните се чувстват добре и нямат оплаквания.
Наблюдават се различни по тежест неврологични увреждания, анемия, увеличение на слезката и черния дроб, нарушение на бъбречната функция, развитие на белодробен оток.
В зависимост от степента на засягане на централната нервна система се описват различни нарушения, предимно променен психичен статус и когнитивни увреждания, гърчове, енцефалит, коматозно състояние.
Хепатомегалия се установява още в първите дни от началото на болестта, след една до две седмици се увеличава значително и слезката.
Анемичният синдром е силно изразен, кожата и лигавиците са бледи. Хемолизата на червените кръвни клетки води до коагулационни нарушения и образуване на микротромби.
Диагнозата се поставя въз основа на епидемиологичните данни за посещение на ендемичен район, характерната клинична симптоматика и лабораторните изследвания.
Необходимо е доказване на паразитите в периферната кръв, като материал се взима от безименния пръст или от ушната висулка. Прилагат се микроскопски, имунологични и молекулярно-биологични методи за изследване. С особено висока информативна стойност е микроскопската характеристика на периферната кръвна натривка.
За масов скрининг обикновено се използва имунологичният метод ELISA, поради своята висока чувствителност и специфичност.
Диференциалната диагноза включва разграничаване на други форми на тежко протичаща или усложнена малария, предизвикана от Plasmodium falciparum, от следните състояния:
- висцерална лайшманиоза
- коремен тиф и паратиф
- денга
- папатациева треска
- сепсис
- хепатит
- жълта треска
Лечението включва приложение на хлороквин, хинин, пириметамин, мефлокин и антибиотици, предимно от тетрациклиновата група. Препоръчва се комбинирана терапия по определени схеми и дозов режим.
Болните се диспансеризират след лечение за период от една година, като при фебрилитет през този период пациентите задължително се изследват за малария.
Профилактиката бива лична и обществена. Индивидуалната химиопрофилактика включва прием на хлороквин през ден по време на престоя в ендемичен район и до четири седмици след напускане на района. Обществената профилактика включва контрол над популацията на комарите, ранно откриване, диагностициране на лечение на болните.
Коментари към Други форми на тежко протичаща или усложнена малария, предизвикана от Plasmodium falciparum МКБ B50.8