Кожна бластомикоза МКБ B40.3
Засягането на кожата при инфекция с Blastomyces dermatitidis протича под формата на кожна бластомикоза.
Тази форма на бластомикоза е втората по честота след белодробната форма и протича с развитие на полиморфни кожни лезии, ангажиращи откритите части на тялото.
Болестта протича с изразено хронично грануломатозно възпаление и без терапия прогресира.
Причинител на заболяването са несъвършените безполови форми на диморфните гъбички от вида Ajellomyces dermatitidis, чиято специфична екологична ниша е почвата.
Благоприятни за развитието им са наличието на достатъчно влага и органични субстанции, като например животинска тор, гниеща дървесина и растения.
В почвата гъбичките съществуват под формата на мицели, а човек се заразява със спорите им.
Основният механизъм на заразяване при хората е въздушно-капковият, при вдишване на спори на етиологичните агенти. Описани са и случаи на заразяване по контактен път, през наранена кожна повърхност и контакт с почва.
Бластомикозата показва ендемичен характер и значително висока честота главно в САЩ, Африка и Канада, а спорадични огнища са описани в Индия, Близкия Изток, Великобритания, Централна и Южна Америка.
Не се съобщава за съществени различия в честотата между представителите на отделните раси и етноси, както и между мъжкия и женския пол. Засяга се предимно средната възраст, между 20 и 50 години. Описват се единични случаи на развитие на болестта при деца.
Предразполагащи фактори за тежко протичане и малки терапевтични възможности са наличието на вроден или придобит имунен дефицит, продължителната имуносупресивна терапия, подлежащи малигнени новообразувания.
При приблизително 50 % от заразените лица не се описват клинични прояви и болестта протича незабелязано и безсимптомно, като може да се диагностицира само с микробиологични изследвания.
При симптоматичните пациенти клиничните прояви се развиват след различен по продължителност инкубационен период, вариращ от няколко дни до месец, в зависимост от имунологичната резистентност на болния, степента на инвазия и патогенността на причинителя.
Основните клинични прояви включват някои от следните признаци:
- фебрилитет
- главоболие и общо неразположение
- изпотяване през нощта
- увеличение на регионалните лимфни възли
- характерни кожни лезии
Засяга се предимно кожата на крайниците, лицето и шията. Най-често са налице сивкаво виолетови верукозни обривни единици, с или без разязвяване.
Различават се две основни форми, а именно верукозна и улцерозна, като характерно за първата е бавната прогресия на папули и пустули, с формиране на коричка и неправилни граници.
Улцерозната форма протича с наличие на язви с ясни очертания и резки граници, с образуване на лесно кървяща гранулационна тъкан.
При дисеминиране на процеса се засягат и белите дробове, опорно-двигателният апарат и други, което затруднява значително терапията.
За поставяне на диагнозата при кожна бластомикоза е необходим обстоен разпит и физикален преглед на заразеното лице, назначаване на микробиологични и параклинични изследвания, при необходимост и образни изследвания.
Анамнезата за посещение или престой в ендемичен район и контакт с почва, в съчетание с характерните кожни лезии, насочва към състоянието. Лабораторно при някои пациенти може да се установи левкоцитоза с олевяване.
С висока диагностична стойност са микробиологичните изследвания, с чиято помощ се доказват етиологичните агенти. Използва се материал от храчка, кръв, ексудат от кожните лезии, като се прилагат различни методики, главно серологични и имунологични тестове.
При данни за засягане на белия дроб се извършва рентгенография на гръден кош, за установяване наличието на изменения.
Диференциалната диагноза включва следните заболявания:
- някои форми на туберкулоза
- някои форми на сифилис
- кожен карцином
- кератоакантома
- лепроматозна проказа
- саркоидоза
- криптококоза
На лечение подлежат само клинично проявените пациенти, докато при безсимптомните са налага проследяване, тъй като при повторна инфекция съществува висок риск от тежко протичане.
Терапията се състои в приложение на антимикотични средства (интраконазол, кетоконазол, амфотерицин В), в съчетание със симптоматични агенти.
Коментари към Кожна бластомикоза МКБ B40.3