Друг вирусен конюнктивит (H13.1*) МКБ B30.8
› Симптоми
› Диагноза
› Лечение
Въведение
Към рубриката друг вирусен конюнктивит се включва болестта на Newcastle, известна още като конюнктивит на Newcastle. Състоянието поакзва относително ниска честота и разпространение в клиничната практика, като се отличава с някои характерни особености, познаването на които позволява ранна диагностика и подходяща терапия.
Причинител и особености
Етиологичен причинител е вариант на парамиксовирус 1 (РНК вирус) от род Avulavirus, наречен вирус на Newcastle.
Болестта е особено характерна за някои животински видове, най-често птиците, като се засягат както диви, така и домашни птици. Заразяването при птиците се осъществява посредством директен контакт със секрети и фекални маси на болните животни.
При птиците заболяването протича с развитие на увреждане на дихателната система (респираторен дистрес), неврологична симптоматика (липса на мускулна координация, тремор, парализа, извиване на главата и шията, ходене в кръг), както и висок процент на внезапна смърт.
Първите описания на инфекцията датират от 1926 година в Индонезия и 1927 година в Англия, област Newcastle, откъдето идва и името на болестта.
Недоказани и непотвърдени случаи се описват още през 1898 година в Шотландия. Засягат се предимно домашните птици, като се описват множество случаи на епидемия.
Заболяването засяга и хората, като главните рискови фактори включват:
- професия: най-често се засягат работещите в тесен контакт с птици, като например селскостопански работни, работници в птицеферми
- рискови контакти: при чест контакт с животните в резултат от обгрижване, лечение или други се повишава рискът от заразяване
- липса на предпазни средства: една от най-честите причини за заразяване е липсата на лични предпазни средства (ръкавици, защитни очила, маска, защитно облекло) при контакт с животните
- ниска хигиена: ниската лична хигиена със значителни пропуски, като контакт на очите и устата с мръсни ръце, липса на измиване на ръцете при контакт с животни, измиване само с вода и други
Симптоми
Различават се различни щамове в зависимост от своята вирулентност и патогенност, като се описват високо вирулентни, предизвикващи заболяване при голям процент от случаите, средно и слабо вирулентни.
При хората заболяването протича обикновено под формата на конюнктивит, като се засяга първоначално само едното, впоследствие и двете очи.
Характерно в протичането на заболяването е следното:
- инкубационен период: инкубационният период, дефиниран като времето от контакта с болните животни до първите клинични признаци, трудно може да бъде определен. При птиците продължителността му е в рамките на два до 15 дни, при хората може да варира в широки граници
- засегнати лица: боледуват най-често представителите на мъжкия пол, във възрастта между 30 и 60 години, което е свързано главно с професионалната сфера и по-често ангажиране на мъжете в активна възраст
- очни симптоми: наблюдават се характерните за конюнктивит симптоми, а именно болка и дразнене в очите, сърбеж и чувство за чуждо тяло, фотофобия (силно дразнене и дискомфорт от ярка и силна светлина), зачервяване на окото и повишено сълзене, по-рядко се описват зрителни нарушения
- общи оплаквания: възможни са грипоподобни прояви, като например леко до умерено повишение на телесната температура, втрисане, отпадналост и повишена уморяемост
Заболяването обикновено протича остро, като проявите са налице в рамките на няколко дни до две седмици. Изключително рядко е налице хронифициране с развитие на различни по тежест усложнения и бактериална суперинфекция.
Диагноза
Поставянето на диагнозата при конюнктивит на Newcastle се базира на данните, получени вследствие на анамнезата и физикалния преглед на пациента. Прилагат се различни микробиологични тестове при част от пациентите.
Диференциалната диагноза налага разграничаване от другите форми на конюнктивит, а именно бактериален, гъбичен, алергичен, вирусен.
Подробна информация може да намерите на:
» Остър конюнктивит при болести, класифицирани другаде
Лечение
Лечението на пациентите с друг вирусен конюнктивит е изцяло симптоматично. При животните се препоръчва задължително изолиране и спазване на карантинни мерки. При хората се препоръчва ограничаване на контактите, използване на изкуствени сълзи, локално приложение на средства, намаляващи възпалението и облекчаващи болката.
Употребата на локални кортикостероиди не се препоръчва, тъй като се наблюдава повишен риск от възникване на усложнения.
Противовирусните медикаменти имат противоречиво действие, поради което употребата им не се препоръчва рутинно.
Профилактиката се състои в повишаване на здравната култура и личната хигиена, използване на лични предпазни средства при контакт с птици, редовно измиване на ръцете.
Вирусът на болестта на Newcastle е обект на задълбочени научни изследвания, поради потенциалната му роля като противотуморно средство. Редица проучвания показват ефективността му от отношение на редуцирането на туморните клетки, без да засяга или засягайки минимално нормалните, здрави клетки.
Изображения: freepik.com
Симптоми и признаци при Друг вирусен конюнктивит (H13.1*) МКБ B30.8
Библиография
https://www.msdmanuals.com/professional/eye-disorders/conjunctival-and-scleral-disorders/viral-conjunctivitis
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/pink-eye/symptoms-causes/syc-20376355
https://ada.com/conditions/viral-conjunctivitis/
https://www.uptodate.com/contents/conjunctivitis-pink-eye-beyond-the-basics/print
https://www.webmd.com/eye-health/eye-health-conjunctivitis
https://en.wikipedia.org/wiki/Conjunctivitis
https://eyewiki.aao.org/Conjunctivitis
Коментари към Друг вирусен конюнктивит (H13.1*) МКБ B30.8