Болест, предизвикана от HIV, с прояви на лимфен интерстициален пневмонит МКБ B22.1
HIV-инфекцията и нейната терминална фаза, СПИН (синдром на придобита имунна недостатъчност), се причиняват от човешките имунодефицитни вируси и се характеризират с прогресивно увреждане функциите на имунната система на организма, водещи до развитието на опортюнистични инфекции (вторични бактериални инфекции, вирози, микози, протозойни инфекции), малигнени заболявания и редица други уточнени състояния.
Болест, предизвикана от HIV, с прояви на лимфен интерстициален пневмонит, протича под формата на интерстициална пневмония и лимфоцитарна интерстициална пневмония, като показва относително висока честота.
Вирусът на човешкия имунодефицит засяга само хората, като източници на заразяване са болните и видимо здравите, безсимптомни носители на вируса. Предаването на инфекцията се реализира по три основни механизма, а именно полов (най-чест), кръвен и вертикален (от майката на плода вътреутробно).
Заболяването преминава през различни фази, като за всяка от тях са характерни определени нарушения във връзка с афинитета на вируса към лимфоцитите, моноцитите, макрофагите, както и много други клетки (глиални клетки, Лангхансови клетки на кожата, Купферови клетки на черния дроб).
Лимфоцитарната интерстициална пневмония е характерна за деца, заразени вертикално с вируса, като клиничните прояви са налице няколко месеца след раждането.
Клиничните прояви на интерстициалните белодробни промени не се отличават от тези при пациенти, които не са заразени с HIV-1.
Възможни са следните прояви:
- повишение на телесната температура
- общо неразположение, адинамия, слабост, повишена уморяемост
- редукция на телесното тегло
- симптоми от страна на горния и долния респираторен тракт
- затруднено дишане
Състоянието само по себе си може да доведе до различни по тежест усложнения, като най-тежкото от тях е острият респираторен дистрес синдром.
Подробности по отношение на клиничното протичане, патогенетичните механизми и характерни особености и усложнения за инфекцията може да намерите на:
- раздел Здравни проблеми: СПИН
- раздел Заболявания: Болест, предизвикана от вируса на човешкия имунодефицит
Диагнозата на HIV инфекцията се базира на клинични, епидемиологични и лабораторни данни. Нейното окончателно потвърждение се основава на вирусологични, серологични и молекулярно-биологични тестове, като при необходимост се извършват и образни изследвания (рентгенография на гръден кош, компютърна томография).
Подробна информация може да намерите в раздел Медицински изследвания:
Лечението на пациентите с болест, предизвикана от HIV, с прояви на лимфен интерстициален пневмонит, е комплексно.
То включва:
- антивирусна терапия (антивирусни лекарства от различни групи)
- патогенетично лечение на острата дихателна недостатъчност
- симптоматична терапия на съпътстващите увреждания
Продължителността на терапията се определя индивидуално в зависимост от състоянието на болния, тежестта на клиничните прояви, наличието на усложнения, както и терапевтичния отговор спрямо приложените лечебни мерки.
Подробна информация може да намерите в раздел Лечения:
Прогнозата се определя индивидуално, като при навлизане в терминалния стадий на СПИН е изключително неблагоприятна с висок леталитет.
Коментари към Болест, предизвикана от HIV, с прояви на лимфен интерстициален пневмонит МКБ B22.1