Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Инфекциозни и паразитни болести Чревни инфекции Други бактериални, чревни инфекции Ентерит, предизвикан от Campylobacter

Ентерит, предизвикан от Campylobacter МКБ A04.5

от 17 ное 2014г., обновено на 08 дек 2022г.
Автор: д-р Ралица Руменова
Ентерит, предизвикан от Campylobacter МКБ A04.5 - изображение
  • Инфо
  • Симптоми
  • Библиография
  • Коментари
Инфо
Инфо
Симптоми
Библиография
Коментари

Кампилобактериозата представлява остро чревно инфекциозно заболяване с причинител бактериии от род Campylobacter, от които C.jejuni е най-често срещания при острите ентерити.

Причини

Бактериите от семейство Enterobactericeae, род Campylobacter са Грам-отрицателни, спираловидно извити пръчици с две флагели, които осигуряват тяхната подвижност. Тези патогенни микроорганизми са изолирани за пръв път от сър Джон Макфадийн в Кралския ветеринарен колеж през 1906 г. Към рода се отнасят 5 вида бактерии - Campylobacter upsaliensis, C.hyointestinalis, C.fetus, C.jejuni и C.lanienae, от тях заболяване при човека причинят C.jejuni и C.fetus, останалите представители причиняват зоонози (инфекциозни заболявания при животните). Притежават O- и H-антигени, въз основа на които се разделят на много серологични типове. Неустойчиви са на ниски и високи температури и на дезинфекционни средства. Отделят ендо- и ентеротоксин, а някои серотипове - и цитотоксин.

Разпространение

Кампилобактериозата и зооантропонозно заболяване - резервоар и източник на инфекцията са основно птици, овце, крави, кучета и котки. Източниците на инфекцията отделят кампилобактериите с урина и фецес. Човекът се заразява по алиментарен път - консумация на контаминирани хранителни продукти, особено фекално замърсени или при липсата на добра термична обработка. В напредналите страни над 50% от всички случаи са свързани с консумация на месо от домашни птици. Предаването от чоек на човек се среща значително по-рядко.

Campylo

Заболяването е разпространено в целия свят и е с характерна лятно-есенна сезонност. Възприемчивостта е всеобща, но най-често боледува възрастта от 1 до 5 години. Застрашени са животновъди, особено работещи в големи ферми и ветеринарни лекари. Сезонността на заболяването е целогодишна с пик през лятото и ранната есен. Често срещани са спорадичните заболявания и рядко се наблюдават епидемии.

Патофизиология

Входна врата за кампилобактерната инфекция е стомашно-чревният тракт. В стомаха голяма част от причинителите се разрушават от солната киселина. Бактериите, които преодолеят бариерата на стомашната киселинност достигат до тънките и дебели черва. Патогените адхезират чревната лигавица и проникват в чревните епителни клетки, като бързо достигат дълбоките слоеве на лигавицата. В субмукозата продължава размножаването на патогените и в същото време разграждането им от фагоцитите, в резултат на което настъпва възпалителен процес и освобождаване на ендо- и ентеротоксини. Ендотоксинът причинява обща интоксикация, а ентеротоксинът - диариен синдром. Част от агентите могат да преминат в мезентериалните лимфни възли и в кръвообращението.

Поради значителният възпалителен процес лигавицата на тънкото и дебелото черво (особено на йеюнум, илеум и колон) е оточна, с огнищни хеморагии и некроза на епитела.

Симптоми

Симптомите на инфекция с Campylobacter са описани за пръв път през 1886 г. от Теодор Ешерих. Първоначално инфекцията е наречена холера инфантум, или "лятни оплаквания", (summer complaint).

Ентеритът, предизвикан от Campylobacter е широко разпространена зооантропоноза, характеризираща се с развитието на токсиинфекциозен и ентероколитен синдром, коремна болка и хепотоспленомегалия.

Инкубационният период е от 1 до 7 дни, най-често 3-4 дни.

Началото на кампилобактерният ентерит е остро, наблюдават се:

  • висока температура, достигаща 39-40 °C;
  • главоболие;
  • болки в мускулите;
  • отпадналост - 12 до 24 часа преди началото на чревната симптоматика.

В разгара на заболяването се появяват коликообразни или дифузни болки в корема, гадене, повръщане и диария (около 10 изхождания в денонощие). Фекалните маси са рядко-кашави или воднисти, с неприятна миризма, жълти или жълто-зелени, примесени със слуз и кръв, а при по-тежко протичащи клинични форми и с гной. Общото състояние бързо се влошава, настъпва изразена дехидратация на организма, хипотония и подчертана слабост. Особено тежко протича дехидратацията в ранна детска възраст.

При достигане на бактериите до кръвния ток е възможно развитието на сепсис. Наблюдавани са изолирани поражения на вътрешните органи (висцерални форми) - менингит, хепатит, реактивен артрит и др. Тези генерализирани форми са рядко срещани и се наблюдават най-вече при имунокомпрометирани пациенти.

Изследвания

За поставяне на диагнозата ентерит, предизвикан от Campylobacter е неоходимо провеждането на физикален преглед, снемане на щателна анамнеза и провеждането на лабораторни, микробиологични изследвания и серологични изследвания за доказване на спацифични антитела.

Лабораторни изследвания

  • Пълна кръвна картина;
  • Левкоцити.

Лабораторните промени при кампилобактериоза показват умерено ускорено СУЕ и левкоцитоза.

Микробиологични изследвания

Провежднето на микроилогично изследване на фецес, урина или кръв (при генерализираните форми) е задължително и решаващо за диагнозата.

Micro

Директната микроскопия на нативни препарати установява типичната подвижност на кампилабактериите. Посявката на фекална проба в специфични хранителни среди и провеждането на фекален тест дефинитивно доказва причинителя.

Серологични изследвания

При нужда от доказване на специфични интитела се провеждат изследвания като латекс аглутинация и Елайза.

Диференциална диагноза

Ентерит, предизвикан от Campylobacter може да се заподозре при епидемиологични данни - диария сред животновъди след консумация на полусурово месо, при пиене на непреварено мляко и др., особено ако са доказани други бактериални чревни инфекции. Поради сходната клинична картина при бактериалните чревни инфекции, диференциална диагноза се прави с:

  • Шигелоза;
  • Салмонелозен ентерит;
  • Ентерит, предизвикан от Yersinia enterocolitica;
  • Ентеропатогенна инфекция, предизвикана от Escherichia coli;
  • Други бактериални, чревни инфекции.

Потвърждаването на диагнозата става чрез изолиране на причинителите от копрокултури, посети на специални хранителни среди.

Лечение

Болните подлежат на хоспитализация в инфекциозно отделение. Лечението започва с почивка на легло и диета.

Етиологичното лечение може да се проведе с антибиотици от групата на макролидната или тетрациклиновата групи. Патогенитечното лечение се състои в рехидратация и дезинтоксикация.

Прогнозата е благоприятна, особено при адекватно лечение. Възможен е летален изход при кърмачета и имунокомпрометирани лица, поради настъпване на хипопротеинемия или септични усложнения.

Профилактиката на широко разпространените кампилобактерни гастроентерити се провежда чрез дезинфекция на питейната вода, консумация на пастьоризирано мляко и достатъчна термична обработка на месните хранителни продукти.

3.5/5 10 оценки

Симптоми и признаци при Ентерит, предизвикан от Campylobacter МКБ A04.5

  • Повръщане
  • Гадене
  • Главоболие
  • Диария
  • Коремна болка
  • Безсимптомно протичане на заболявания
Всички

Библиография

https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/campylobacter
https://www.webmd.com/food-recipes/food-poisoning/what-is-campylobacter-infection#1

Коментари към Ентерит, предизвикан от Campylobacter МКБ A04.5

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Ентерит, предизвикан от Campylobacter МКБ A04.5
    www.framar.bg 
    на 11 May 2025 в 19:00
    Коментирайте "Ентерит, предизвикан от Campylobacter МКБ A04.5"
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Косопад предизвикан от стрес, какво може да помогне?

преди 3993 дни, 3 часа и 59 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Codice promozionale Temu Italia [acr639380] 100€ Sconto a Gennaio 2025

преди 25 мин.

Temu Sconto Studenti 30% [acr639380] | Gen 2025 Codice Studente

преди 26 мин.

Codice Sconto TEMU 90% [acr639380] | Gennaio 2025

преди 28 мин.

Codice Sconto Temu: [acr639380] - 30% di Sconto + Prodotti Gratuiti

преди 29 мин.
Всички

АНКЕТА

Как ще ни повлияе приемане на еврото?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ГРАНДЕ МАСКАРА ЧЕРНА СПИРАЛА ЗА МИГЛИ 11.5 г

МУНДЖАРО КУИК ПЕН инжекционен разтвор в предварително напълнена писалка 2.5 мг/доза 4 дози

ДЕРМАКОД ФЛУИД С ДИНАЛИФТ 7% 50 мл

ДЕРМАКОД СЕРУМЕН ЕНЗИМ С ЦВЕТНИ КИСЕЛИНИ 10 мл

ДЕРМАКОД СЕРУМ С ХИАЛУРОНОВА КИСЕЛИНА 1.5 % 10 мл

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

РОДОЖИЛ таблетки * 20 САНОФИ

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 09 май 2025г. в 18:04:29

ЕСЦИТИЛ таблетки 10 мг * 28 ЕГИС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 09 май 2025г. в 18:01:29

РОДОЖИЛ таблетки * 20 САНОФИ

Коментар на: Яни от 09 май 2025г. в 17:42:32

БЕТЪР МИ БЛЕНД 250 г

Коментар на: Velina от 09 май 2025г. в 17:22:35

ЕСЦИТИЛ таблетки 10 мг * 28 ЕГИС

Коментар на: Красимира от 09 май 2025г. в 17:03:23
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival