Ентеропатогенна инфекция, предизвикана от Escherichia coli МКБ A04.0
Колиентеритите са остри чревни инфекциозни заболявания, предизвикани от патогенни видове Eshcerihia coli и протичащи с диария, подчертана интоксикация и нарушения във водно-електролитния баланс на организма.
Причини
За пръв път бактериални видове E.coli са разпознати като причинители на ентерит от В.Адам през 1927г. Въпреки че са нормални обитатели на стомашно-чревния тракт, някои представители на рода са патогенни за човека и причиняват заболявания означени под общото название ешерихиози.
Коли бактериите принадлежат към семейство Enterobacteriaceae, род Escherichia, те са Грам-отрицателни подвижни пръчици, притежават пили и голяма част от представителите образуват капсули. Антигенната им структура включва:
- Соматичен О-антиген - част от клетъчната стена и индентичен с бактериалния ендотоксин;
- Н-антиген с белтъчна природа;
- F-антиген, свързан с адхезивните пили на бактериите;
- К-антиген - капсулен антиген.
Патогенните Ешерихия коли продуцират ендотоксин, освобождаващ се при лизиране на бактериалните клетки и ентеротоксини, а E.Coli 0157:H7 продуцира т.нар. Shiga-подобен токсин, подобен на този продуциран от Sh.dysenteriae.
Според механизма на действие и токсинобразуването коли бактериите се разделят в следните групи:
- Ентеропатогенни - предизвикват диариен синдром в кърмаческа възраст;
- Ентеротоксигенни - причиняващи т.нар. туристическа диария;
- Ентероинвазивни - предизвикващи заболявания, клинично неразличими от Шигелоза;
- Ентерохеморагични - предизвикват хемоколит и Хемолитико-уремичен синдром;
- Ентероагрегативни - предизвикват рецидивиращи диарии при кърмачета.
В зависимост от О-антигена, познатите причинители на ентеропатогенен коли ентерит са E.coli О26, О56, О86, О111 и О125.
Разпространение
Възприемчивостта на човека спрямо патогенните Ешерихия коли е значителна и техният контагиозен индекс е висок. Основната рискова група за заболяването са деца до 3 годишна възраст, особено недоносените и хипотрофични деца. Характерна особеност на ентеропатогенната инфекция, предизвикана от Ешерихия коли е появата на вътреболнични инфекции в кърмаческите отделения.
Механизма на предаване е фекално-орален, а източник на заразата е човека - болен или здрав заразоносител. Основните пътища на попадане на инфекцията в организма са фекално-орален, алиментарен (при консумация на контаминирани хранителни продукти и по изключение вода), замърсени ръце или предмети.
Патофизиология
Бактериите, преодолели стомашния ацидитет достигат до тънките черва, плътно прилепват към тяхната лигавица и образуват бактериални колонии. По изключение е възможно бактериите да преодолеят бариерата на чревната мукоза и да достигнат до мезентериалните лимфни възли и кръвта. Ентеропатогенните E.Coli предизвикват деструкция и антрофия на чревните микровили, което довежда до нарушения в ензимната и бариерна фукция на чревната мукоза. Чревната лигавица е възпалена, в зависимост от тежестта на инфекциозния процес възпалителните промени могат да бъдат с характерни катарални, фибринозни или фибринозно-гнойни характеристики.
Симптоми
Инкубационният период на заболяването варира от 3 до 6 дни, средно 5-8 дни. Ентеропатогенната коли инфекция засяга най-вече кърмаческата и ранна детска възраст. Заболяването започва остро с повишение на температурата, загуба на апетит, отпадналост и изразен диариен синдром с множество кашави до воднисти жълтеникави на цвят изпражнения без примеси на кръв. В разгара на заболяването температурата достига 38-39 °C и се появава повръщането, което представлява един от характерните симптоми. Общото състояние на децата е увредено, поради диарийния синдром и упоритото повръщане, които довеждат до дехидратация на организма.
В зависимост от тежестта на клиничните симптоми се различават леки, средно тежки и тежки клинични форми.
Леката форма на заболяването протича със субфебрилна температура, единични повръщания и слабо изразен диариен синдром. Тази клинична форма поразява деца на възраст от 1 до 2 години и е с благоприятна прогноза.
Средно тежката клинична форма започва с повишение на температурата до 38 °C, изразен диариен синдром, достигащ до 10 дефекации за 24 часа и чести повръщания. Дехидратацията на организма е средно тежка - кожата на болните е бледа, с намален тургур и еластичност, лигавиците са сухи.
Тежката клинична форма може да възникне при всички чревни инфекции, протичащи с диариен синдром, но най-често се наблюдава при ентеропатогенния коли ентерит. Началото е остро, температурата достига 39-40 °C. Повръщането и диарийният синдром са интензивни, като броя на дефекациите надминава 10 за 24 часа. Дехидратацията на организма бързо прогресира, развива се хиповолемия, придружена от отклонения в алкално-киселинното равновесия на организма - развива се метаболитна ацидоза. Коремът на болните е балониран и с вяла перисталтика, която може да прерасне до паралитичен илеус. В хода на задълбочаващата се токсикоза е възможно настъпването на ДИК синдром с кървене от местата но убождане и появата по големи кръвоизливи по кожата или кървене от гастроинтестиналния тракт.
Усложнения
Усложненията при колиентерит са чести, особено в кърмаческа възраст, като най-често се наблюдават невротоксикоза, илеус, пиелонефрит, отит и вторични вирусни и бактериални инфекции.
Изследвания
При съмнение за коли ентерит е необходимо провеждането на щателно физикално изследване, снемането на точна анамнеза и стус на пациента. Провеждането на лабораторни, микробиологични и при нужда серологични изследвания са неизменен компонент при поставянето на точна диагноза.
Лабораторни изследвания
При провеждането на ПКК и изследване на левкоцити се наблюдават:
- левкоцитоза;
- ускорено СУЕ;
- повишен хемоглобин и хематокрит.
Чести са хипокалиемията, хипонатриемията и метаболитната ацидоза.
Микробиологични изследвания
Диагнозата се потвърждава чрез микробиологичните изследвания - изолиране на причинителя от фекална култура и по-рядко от повърнати материи, кръв, урина и ликвор. Провежда се фекален тест.
Серологични изследвания
Диференциална диагноза
Поради сходното клнично протичане на някои бактериални чревни инфекции, диференциална диагноза се прави с:
- Шигелоза;
- Салмонелозен ентерит;
- Стафилококово хранително отравяне;
- Количествени или качествени грешки в храненето на кърмачето.
Лечение
Хоспитализацията на болните е задължителна, особено в кърмаческа и ранна детска възраст. Необходимо е етиологичното лечение да бъде съобразено с антибиограмата на изолата и да продължи 7 до 10 дни. Подходящи препарати са:
Патогенетичното лечение е насочено спрямо провеждането на правилна рехидратация и дезинтоксикация на организма.
Симптоми и признаци при Ентеропатогенна инфекция, предизвикана от Escherichia coli МКБ A04.0
ВсичкиПродукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО
БИСЕПТОЛ таблетки 120 мг * 20
БИСЕПТОЛ суспензия 240 мг/5 мл * 80 мг
Библиография
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2732489/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5754338/
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/e-coli/diagnosis-treatment/drc-20372064
Коментари към Ентеропатогенна инфекция, предизвикана от Escherichia coli МКБ A04.0