Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Инфекциозни и паразитни болести Чревни инфекции Шигелоза Шигелоза, предизвикана от Shigella sonnei

Шигелоза, предизвикана от Shigella sonnei МКБ A03.3

от 13 ное 2014г., обновено на 08 дек 2022г.
Автор: д-р Ралица Руменова
Шигелоза, предизвикана от Shigella sonnei МКБ A03.3 - изображение
  • Инфо
  • Симптоми
  • Библиография
  • Коментари
Инфо
Инфо
Симптоми
Библиография
Коментари

Шигелозата, предизвикана от Shigella sonnei е остра стомашно-чревна инфекция с фекално-орален механизъм на предаване и характерна лятно-есенна сезонност. На нея се дължат две трети от случаите на шигелна дизентерия в индустриалните райони.

Причини

Причинителят - Shigella sonnei е представител на семейство Enterobacteriaceae, род Shigela и представлява високопатогенна Грам-отрицателна бактерия. Shigella sonnei е слабо устойчива във външната среда и не образува спори. Бактерията се нуждае от ниско pH, за да се размножава, но е доказано, че може да оцелее при поглъщането дори от някои едноклетъчни (амеби). Във водна среда издържа до 5 дни, но в замърсено бельо може да се запази до няколко седмици. Shigella sonnei (Шигела от група D) се различава от останалите серотипове на рода по експресията на орнитиндекарбоксилаза, докато серотипове A, B и C не могат да бъдат диференцирани с биохимичен маркер.

Разпространение

Шигелите са чревни патогени разпространени в целия свят. Оптимални за тяхното разпространение биват държавите с топъл климат и високи средни годишни температури. Риск от заразяване крият всички водоизточници неподлежащи на санитарен контрол, както и заведенията за обществено хранене, които не спазват нормите и правилата за приготвяне и съхранение на хранителни продукти.

food poisoning

Заразяването с Шигела от група D се осъществява по фекално-орален механизъм след консумацията на замърсена храна, вода или пряк контакт с фекално замърсени предмети. Заболяването е антропонза, което означава че източник на инфекцията биват болните, здравите заразоносители и хроничните заразоносители. Поради слабата устойчивост на причинителя във външната среда, основен резервоар на инфекцията са заразоносителите, които започват да отделят причинителя с фекалиите си 1 до 3 дни след заразяването.

Патофизиология

Клиничните признаци се дължат на проникването на причинителя в клетките на лигавицата в дисталния отдел на тънкото черво, което довежда да тяхното разрушаване. Настъпва възпалитено-деструктивен процес, който може да бъде катарален, фибринозен, гноен или хеморагичен. След като шигелите нахлуят а в епителните клетки, те активират ядрения фактор (капа B) в тях, причинявайки производството на интерлевкин 8 (IL-8), което стимулира нахлуването на неутрофили на мястото. Неутрофилите засилват възпалителният процес и допринасят за последващите увреждания на чревната лигавица.

Друг механизъм за увреждане на клетките е чрез производството на ентеротоксини 1 и 2, които играят роля в нарушената абсорбция на течности и хранителни вещества, причинявайки характерната за заболяване диария.

Симптоми

След инкубационен период от 1 до 3 дни, се проявяват началните симптоми на заболяването - висока температура, последвана от коремна болка, диария, която е примесена с кръв и слуз ( познато още като дизентерийна храчка), повръщане и тенезми (болезнени, непродуктивни позиви за дефекация). Заболяването може да продължи до 10 дни, при тежко протичане на инфекцията или неадекватна терапия е възможно развитието на дехидратация и хипотония. Заболяването в ранно детска възраст крие по-големи рискове от развитие на тежка дехидратация и усложнения.

Изследвания

Диагнозата се поставя чрез микробиологично изследване на фекални проби и направата на фекален тест за доказване на причинителя. Допълващи в диференциално-диагностичен план са както лабораторните, така и серологичните изследвания.

Лабораторни изследвания

  • Пълна кръвна картина;
  • Левкоцити.

Серологични изследвания

Серологично изследване на кръвни проби, взети 7 до 14 дни след заразяването, се провежда с цел доказване не антитела срещу причинителя.

  • Реакция аглутинация;
  • Елайза.

Диференциална диагноза

Диференциалната диагноза на шигелозата включва инфекция със следните организми поради припокриващи се симптоми на треска, гадене, повръщане и коремна болка:

  • Салмонелозен ентерит;
  • Ентерохеморагична инфекция, предизвикана от Ешерихия коли;
  • Кампилобактериоза;
  • Ентероколит, предизвикан от Clostridium difficile;
  • Коремен тиф.

Други заболявания, причиняващи хронична диария, които могат да бъдат разгледани в диференциално диагностичен план са:

  • Болест на Крон;
  • Цьолиакия;
  • Синдром на раздразненото черво.

Окончателната диагноза и конкретният причинител се потвърждава чрез микробиологично изследване на фекални и анални проби и доказване в тях на причинителя, както и серологично чрез откриване на антитела в кръвни проби 7 - 14 дни след заразяване.

Лечение

Поради риск от развитие на тежка степен на дехидратация (особено при новородените) и фекално-оралният механизъм нап редаване на заболяването хоспитализацията в отделение по инфекциозни болести е задължителна.

Pills

Лечението на шигелоза, предизвикана от Shigella sonnei бива патогенетично и етиологично. Етиологичното лечение се извършва с антибиотици - най-вече флуорхинолони, но те се прилагат само при по-тежки случаи, тъй като шигелите бързо изграждат резистентност. От изключителна важност е своевременното корегиране на електролитния дисбаланс и преодоляване на дехидратацията. Прилагането на антидиарични средства може силно да влоши състоянието на болния особено в първите дни от заболяването. При висока температура се прилагат антипиретици, а за коремната болка - спазмолитици. Антибиотичният режим, използван за лечението, може да бъде разделен на две групи според възрастта. Тестът за чувствителност към антибиотици е силно препоръчителен, тъй като резистентността към лекарствата е често срещана и може да варира в зависимост от региона.

При възрастните изборът на емпирични антибиотици се основава на демографията и регионалната резистентност. Флуорохинолони се препоръчват за пациенти без рискови фактори за резистентност, докато цефалоспорини от трето поколение се препоръчват при пациенти с висок риск болни от ХИВ-инфекция.

В педиатрията лекарството от първа линия е азитромицин, ако чувствителността към антибиотици е неизвестна. В рандомизирано проучване е установено, че азитромицин е клинично и бактериологично успешен при 82% до 94% от пациентите. Болните биват изписани след получаването на две последователни отрицателни фекални проби.

Профилактиката на шигелозата, предизвикана от Shigella sonnei се състои на първо място от добра лична хигиена, избягване пиенето на вода от съмнителни водоизточници и ограничаване на контакта с болни. Прогнозата зависи от своевременното лечение, чрез което обикновено се постига сравнително бързо оздравяване. В противен случай заболяването може да бъде смъртоносно, особено при деца.

3.9/5 8 оценки

Симптоми и признаци при Шигелоза, предизвикана от Shigella sonnei МКБ A03.3

  • Повръщане
  • Гадене
  • Диария
  • Повишена телесна температура
  • Кръв в изпражненията
  • Газове
Всички

Библиография

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK482337/
https://www.webmd.com/food-recipes/food-poisoning/what-is-shigella#1
https://www.healthline.com/health/shigellosis
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK482337/

Коментари към Шигелоза, предизвикана от Shigella sonnei МКБ A03.3

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Шигелоза, предизвикана от Shigella sonnei МКБ A03.3
    www.framar.bg 
    на 03 July 2025 в 19:48
    Коментирайте "Шигелоза, предизвикана от Shigella sonnei МКБ A03.3"
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 6 дни, 3 часа и 59 мин.

Безплатна консултация за деца с витилиго - Габрово, юли, 2025 година

преди 7 дни, 20 часа и 40 мин.

Прием в болница - какво заплаща НЗОК, какви документи са необходими и колко продължава болничният престой

преди 20 дни, 3 часа и 32 мин.

Психотест за оръжие в България: Какво представлява и формалност ли е?

преди 20 дни, 10 часа и 33 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Фармацевтични дни на кариерата - 21 юни, 2025 година - НДК

преди 24 дни, 2 часа и 50 мин.

Бедечка фест - На зелено 3 - 20-22 юни, 2025 година

преди 25 дни, 2 часа и 15 мин.

40 години от създаването на Excel ще отбележи международната конференция Bulgaria Excel Days 2025

преди 27 дни, 7 часа и 38 мин.

Парасейлинг - какво представлява? Опасен ли е?

преди 27 дни, 9 часа и 55 мин.
Всички

АНКЕТА

Какво би задържало младите лекари в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ДАРОВИТА КОНОПЕНО СЕМЕ БЕЛЕНО 200 г

ЛЮКСЕОЛ ЧАЙ Ф-Р РАСТЕЖ КОСА * 30 337925

ЛЮКСЕОЛ МАСЛО СУХО КОСА/ТЯЛО 100мл 335419

КОЛОР & СОЙН БОЯ ЗА КОСА № 6 G ЗЛАТИСТО ТЪМНО КЕСТЕНЯВО

БЕТИНА БАРТИ СВЕЖА МЕНТА ДУШ ГЕЛ 500 мл

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

СПРЕЙ ЗА ПОЧИСТВАНЕ НА КЛИМАТИЦИ - РЕФРЕШ ЕЪР - 500 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 03 юли 2025г. в 17:45:48

СПРЕЙ ЗА ПОЧИСТВАНЕ НА КЛИМАТИЦИ - РЕФРЕШ ЕЪР - 500 мл

Коментар на: Дамян Стоянов от 03 юли 2025г. в 17:15:49

Задължително ли е да купите подарък на лекуващия лекар/персонала след изписване от болницата?

Коментар на: Дафи от 03 юли 2025г. в 16:33:57

Ревматоиден артрит

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 03 юли 2025г. в 16:11:03

СОДА ЗА ПИЕНЕ таблетки * 30 НИКСЕН

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 03 юли 2025г. в 16:09:18
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival