Шигелоза, предизвикана от Shigella boydii МКБ A03.2
Шигелозата, предизвикана от Shigella boydii е стомашно-чревна инфекция, разпространена предимно в Индийския субконтинент. Заболяването е познато още и като Шигелоза от група С, тъй като Shigella boydii принадлежи към серогрупа С на род Шигела.
Причини
Причинителят на заболяването е Shigella boydii, представител на род Shigella, семейство Enterobacteriaceae. Бактерия представлява Грам-отрицателен, неподвижен, факултативен анаероб с пръчковидна форма. Shigella boydii е високопатогенен микроорганизъм, устойчив във външната среда и най-вече във водната. Всички представители на рода притежават соматичен О-антиген и отделят ендотоксин при лизиране, който представлява термостабилен липополизахарид.
Разпространение
Шигелозата е антропонозно заболяване, като се сращат както болни, така и здрави заразоносители, които допринасят за разпространението на бактериите в популацията. Инфекцията с S.boydii е разпространена предимно в Азия и Индийския субконтинент. Заразяването се осъществява по фекално-орален механизъм - при прием на замърсени хранителни продукти, вода или при лоша хигиена и санитарни условия. Основни фактори на предаване са замърсени хранителни продукти, вода, ръце и предмети контаминирани с фекалии на болен или бактерионосител, а основен резервоар на инфекцията са заразоносителите, които започват да отделят причинителя с фекалиите си 1 до 3 дни след заразяването.
Патофизиология
Причинителят атакува епителните клетки, образуващи лигавицата в дисталния отдел на тънкото и дебело черво. Бактериите прилепват към епителните клетки на чревната мукоза, инвазират ги и се рамножават в тях като предизвикват възпалителен процес. В последствие се образуват плитки повърхностни язви, които не довеждат до чревна перфорация. Процесите на регенерация започват още от първите дни на инфекцията, но възтановителният период е продължителен. При масивна инфекция или неадекватна терапия е възможно развитието на дистрофия на чревния епител. Друг механизъм за увреждане на клетките е чрез производството на ентеротоксин 1 и 2, който играе роля в нарушената абсорбция на течности и хранителни вещества.
Симптоми
Болните започват да отделят причинителя с фекалиите си още на 1-2 ден от заразяването. Клиничните признаци се проявяват 12 часа до 3 дни след инфектирането.
Основните симптоми на шигелозата, предизвикана от Shigella boydii биват:
- Повръщане;
- Гадене;
- Коремна болка;
- Висока температура (В началото на Шигелоза група С телесната температура е повишена, като в последствие може да спадне под нормата, което е лош прогностичен белег.);
- Диария;
- Кръв в изпражненията;
- Тенезми - болезнени, непродуктивни позиви за дефекация.
Заболяването може да продължи до 9-10 дни, като децата боледуват по-тежко. При липса на адекватно лечение и затегнато протичане на заболяването изпражненията загубват фекулентния си характер, наблюдава се т.нар. дизентерийна храчка, съдържаща слуз, гной и кръв.
Изследвания
Диагнозата шигелоза, предизвикана от Shigella boydii се поставя чрез микробиологично изследване на фекални проби и направата на фекален тест за доказване на причинителя. Допълващи в диференциално-диагностичен план са както лабораторните, така и серологичните изследвания.
Лабораторни изследвания
Серологични изследвания
Серологично изследване на кръвни проби, взети 7 до 14 дни след заразяването, се провежда с цел доказване не антитела срещу причинителя.
Диференциална диагноза
Водещо значение за поставяне на диагнозата има диарийният синдром, придружен от тенезми и хемоколит. Поради сходното клинично протичане на дезинтерията с други бактериални инфекции, поразяващи храносмилателната система диференциална диагноза се прави със заболявания като:
Лечение
Лечението се състои най-вече в адакватна рехидратация и етиологично лечение с антибиотични средства. Хоспитализацията при крайните възрастови групи и имунокомпрометираните пациенти е задължителна. Средства на избор са антибиотици от хинолоновата и цефалоспориновата групи. Антимотилитетните (противодиарийни) средства са строго противопоказани. Прогнозата при своевременно лечение е добра. Пациентите се изписват след получаването на две последователни отрицателни проби от фекален тест.
Профилактиката на шигелозата, предизвикана от Shigella boydii се състои на първо място в добра лична хигиена, избягване пиенето на вода от съмнителни водоизточници и ограничаване на контакта с болни.
Симптоми и признаци при Шигелоза, предизвикана от Shigella boydii МКБ A03.2
ВсичкиБиблиография
https://pdfs.semanticscholar.org/c191/25b925ae83b7ee5e583a756c5a5d627e1aec.pdf
Коментари към Шигелоза, предизвикана от Shigella boydii МКБ A03.2