Фиброаденом на гърдата
› Видове фиброаденоми на гърдата
› Диагноза
› Лечение
› Прогноза
Въведение
Фиброаденомите са доброкачествени тумори на гърдата, съставени от стромална и епителна тъкан, които най-често се наблюдават при по-млади жени, но могат да се развият във всяка възраст.
Гърдите са изградени от 15 до 20 лобули (дялове), които са отделени един от друг посредством стромата на жлезата. Всеки от тези дялове притежава собствен млечен канал (дуктус), който пренася млякото към зърното.
Повече за анатомичното устройство на млечната може да се намери в статията:
» Млечна жлеза (Glandula mammae)
Фиброаденомите се развиват от лобулите.
Съществуват изключително редки случаи на фиброаденоми на гърдата при мъже, като тези случаи обаче могат да бъдат свързани с антиандрогенно лечение.
Терминът фиброаденом съчетава думите „фибром“, което означава тумор, изграден от фиброзна тъкан, и „аденом“ - тумор от жлезиста тъкан.
Епидемиология
Фиброаденомите са най-често срещаните типове доброкачествени тумори на гърдата, съставляващи около 50% от тези новообразувания, като този процент нараства до 75% при жени под 20-годишна възраст.
Те могат да се развият на всяка възраст, но са най-чести на възраст между 15 и 35 години.
Честотата на фиброаденомите намалява с възрастта и е значително по-ниска при жени след менопауза.
Фиброаденомите са по-чести сред жените в по-високите социално-икономически класове и хората с по-тъмна кожа. Няма известни генетични фактори, които да влияят на честотата на фиброаденоми.
Смята се, че между 7% и 13% от женското население на света страда от фиброаденом веднъж в живота си.
Фамилната анамнеза за рак на гърдата също е от голямо значение. Жените, които имат роднини от първа степен с рак на гърдата, трябва да бъдат проследявани и наблюдавани по-внимателно за злокачествени признаци, отколкото пациенти без тази фамилна анамнеза.
Повече информация за рака на гърдата можете да прочетете в:
Етиология
Точната причина за развитие на фиброаденомите е неизвестна (идиопатични). Предполага се, че има връзка между развитието на туморите и женския репродуктивен хормон естроген, което може да обясни защо се появяват по време на репродуктивните години от живота на жената, увеличават размера си по време на пубертета и бременност и регресират след менопаузата.
По-високият прием на плодове и зеленчуци, по-големият брой бременности, завършили с нормално раждане, по-ниската употреба на орални контрацептиви и умереното физическо натоварване са свързани с по-ниската честота на фиброаденоми. Жените, които приемат орални контрацептиви преди 20-годишна възраст, са склонни да развиват фиброаденоми в по-високи нива от общото население.
Видове фиброаденоми на гърдата
Различават се няколко вида на този тумор:
Прости фиброаденоми
Те изглеждат еднакви навсякъде, когато се разглеждат под микроскоп.
Сложни (коплексни) фиброаденоми
Те са по-големи и се развиват по-често при по-възрастните жени. Този тип може да има клетки, които нарастват бързо.
Ювенилни (юношески) фиброаденоми
Това са най-често срещаният тип туморни формации на гърдата, срещани при момичета на възраст между 10 и 18 години. Те могат да станат големи, но повечето намаляват на размери с времето, а някои изчезват.
Гигантски фиброаденоми
Могат да нараснат до над 5 см в диаметър.
Патофизиология
Хормонални причини
Фиброаденомът възниква от стромални и епителни клетки на съединителната тъкан, намиращи се в гърдата, като тези тъкани съдържат рецептори за естроген и прогестерон. Поради тази причина фиброаденомите са склонни да пролиферират (разрастват) по време на бременност поради прекомерното производство на женски репродуктивни хормони.
Генетика
Генът на субединица 12 на медиаторния комплекс (MED12) също е важен в патофизиологията на фиброаденомите.
Хистопатология
Този вид тумори имат минимален злокачествен потенциал, тоест е налице нисък риск да прогресират до злокачествено заболяване.
По-висок риск се наблюдава при сложните фиброаденоми, като относителният риск от рак на гърдата при пациенти с такива фиброаденоми е приблизително два пъти по-голям от този на пациенти на същата възраст без фиброаденоми.
Микроскопски характеристики
Фиброаденомът е добре ограничена, некапсулирана туморна маса с ясни граници, която не инфилтрира съседния паренхим на гърдата. Характеризира се с клетъчна пролиферация на строма и жлези, като съотношението между стромата и жлезите е относително постоянно в цялата лезия.
Стромата е еднородна, хиповаскуларна (слабо кръвоснабдена) и се състои от вретеновидни клетки с бледи овални до удължени ядра. Няма плеоморфизъм на стромалните клетки. При по-възрастните жени стромата може да бъде хиалинизирана.
Пенести клетки и апокринни клетки също могат да се видят, въпреки че това са по-малко диагностични характеристики.
Има два хистологични модела на растеж на фиброаденомите - интраканаликуларен модел и периканаликуларен модел.
Макроскопски и микроскопски изглед на фиброаденом: journals.sagepub.com
Макроскопски характеристики
Приблизително 90% от фиброаденомите са с диаметър под 3 см, като тези тумори имат потенциал да нараснат до големи размери, особено при млади индивиди. Туморът е кръгъл или овален, с гладка повърхност. На срез туморната маса обикновено изглежда хомогенна и твърда и е сиво-бяла или кафява на цвят.
Клинична картина
Фиброаденомите могат да варират по размер и най-често се развиват в горния външен квадрант на гърдата.
При физикално изследване туморът има следните характеристики:
За разлика от рака на гърдата, фиброаденомът не причинява секреция от зърното, подуване, зачервяване или дразнене на кожата около гърдите.
Диагноза
Фиброаденомът обикновено се диагностицира чрез клиничен преглед, ултразвук или мамография, а често и чрез биопсия на тумора.
Възрастта на пациента определя предпочитания образен метод.
По принцип ултразвуковото изследване (ехография) се предпочита, ако се открие палпируема (опипваща се) маса в гърдата, ако пациентката е на възраст под 30 години или ако е налице бременност.
Мамография е полезна, ако пациентката има палпируема маса, ако е на възраст над 30 години и не е бременна.
При пациенти под 30 години най-подходяща е ехографията, тъй като на пациентката се спестява излагането на радиация и защото вероятността от фиброаденом е висока. Мамографията не е показана като основно образно изследване при жени под 30 години, освен ако не са налице високорискови фактори.
Изображение: www.freepik.com
Компютърната томография (КТ) не е показана за оценка на туморна формация при жени под 30 години поради излагане на радиация, неспособността на КТ да визуализира микрокалцификации и малката специфичност на метода в този случай.
Ядрено-магнитен резонанс (ЯМР) не е показан за оценка на туморна маса при жени под 30 години, главно поради високата вероятност от фалшиво положителни резултати.
Позитронно-емисионната томография (PET) не е универсално достъпна.
Подозрителните находки при образна диагностика могат да доведат до нужда от биопсия, за да се постави окончателна диагноза.
Методът на биопсия, който ще се разбере, зависи от вида, размера и местоположението на туморната маса.
Лечение
В повечето случаи фиброаденомите не се нуждаят от лечение, като само се проследява тяхното развитие във времето.
Мониторингът на фиброаденомите включва редовни контролни физикални прегледи на всеки 3-6 месеца и евентуално образна диагностика на всеки 6-12 месеца в продължение на 1-2 години.
Туморите обикновено намаляват на размери и изчезват с течение на времето (най-често след менопауза), но ако размерът им е голям и притискат други гръдни тъкани, трябва да се отстранят.
Много жени се отказват от операцията, ако няма конкретни индикации, тъй като рискът от злокачествена трансформация е изключително нисък и варира около 0,01-0,3%. Хирургичната интервенция също така води до козметични промени на гърдите.
Хирургична интервенция
Индикациите за хирургична интервенция включват бърз растеж, размер над 2 см, нетипични находки при образно изследване, поява на симптоми като болка и желание от страна на пациента.
Операцията се означава като лумпектомия или ексцизионна биопсия - при тази процедура хирургът премахва фиброаденома и го изпраща в лабораторията за допълнителен анализ.
Няма данни фиброаденомите да рецидивират след хирургична интервенция.
Оперативно отстраняване на голям фиброаденом: www.cureus.com
Неинвазивни интервенции
Криоаблация
Криоаблацията е ефективна и минимално инвазивна алтернатива на отворената хирургична операция.
Използва се криосонда, насочвана чрез ултразвук, за да се замрази и разруши клетъчната структура на фиброаденома. Преди криоаблация трябва да се направи биопсия на туморната маса.
Предимството на този метод е неговият минимално инвазивен характер - извършва се под местна анестезия, оставя значително по-малко белези от отворените хирургични процедури и няма деформация на гръдната тъкан.
Високоинтензивен фокусиран ултразвук (HIFU)
Това е по-нова техника за лечение на злокачествени и доброкачествени тумори на гърдата.
При високоинтензивен фокусиран ултразвук (HIFU) се използва високочестотен ултразвуков лъч за унищожаване на фиброаденома, без да се разрушават околните тъкани.
Прогноза
Прогнозата при фиброаденом е благоприятна, тъй като това е доброкачествено образувание, което в повечето случаи намалява по размер с времето.
Усложнения
Рискът от рак на гърдата може леко да се увеличи при пациенти със сложен (комплексен) фиброаденом. Този тип лезия може да съдържа калцифицирана гръдна тъкан.
Заглавно изображение: www.freepik.com
Често задавани въпроси
Каква е разликата между киста и фиброаденом?
Кистите представляват изпълнени с течно или кашаво съдържание кухини, докато фиброаденомите са плътни, солидни образувания (тумори, бучки) без течност в тях.
Може ли фиброаденом да изчезне?
Фиброаденомите обикновено намаляват на размери и изчезват с течение на времето (най-често след менопауза), но ако размерът им е голям и притискат други гръдни тъкани, трябва да се отстранят.
Коментари към Фиброаденом на гърдата