Хистологично устройство на носната кухина
Носната кухина има обонятелна и въздухопроводна функция. При преминаването си през тази част на дихателната система, въздухът се пречиства, затопля, овлажнява.
Носната кухина се разделя на три области:
- предверие - началната част на носната кухина, която е покрита с кутанна лигавица. Епителът на тази част е многослоен, плосък, невроговен. Проприята е изградена от хлабава съединителна тъкан. В нея са разположени косми, мастни и потни жлези, много кръвоносни съдове.
- дихателна област - епителът й е еднослоен, многореден, призматичен, ресничест. Лигавичната повърхност е покрита със слузест слой. Повърхностно в проприята са разположени ретикуларни, а по-дълбоко и еластични влакна. Срещат се и жлези.
- обонятелна област - епителът на лигавицата е еднослоен, многореден, призматичен и е съставен от три вида клетки:
а) ниски основни клетки - разположени до базалната мембрана. Тези клетки са зародишев резерв за останалите видове.
б) високи опорни клетки - това са най-многобройните клетки. Образуват повърхностните части на лигавицата.
в) обонятелни клетки - разполагат се между опорните и са по-високи от тях. На горният си край образуват обонятелни бухалчици. По повърхността на всяка бухалчица са разположени 6 до 12 обонятелни космици. В цитоплазмата на тези клетки има добре развити митохондрии, ендоплазмен ретикулум и апарат на Голджи. В проприята на обонятелния орган се разполагат тубуло-алвеоларни жлези, означавани като Бауманови.
Коментари към Хистологично устройство на носната кухина