комбинации (combinations) | ATC J01CE30
combinations | J01CE30
Чувствителните на бета-лактамаза пеницилини са група антибиотици с тесен антибактериален спектър, които проявяват бактерициден ефект спрямо извънклетъчни бактерии: стрептококи, пневмококи, непродуциращи пеницилиназа стафилококи, дифтериен бактерий, листерии, бацилус антрацис, клостридии, актиномицети, менингококи, непродуциращи пеницилиназа гонококи, спирохети и други. Бета-лактамазочувствителните пеницилини нямат ефект върху микроорганизми, продуциращи ензима бета-лактамаза (пеницилиназа), тъй като настъпва разграждане на бета-лактамния пръстен на антибиотика от този бактериален ензим.
Показания за употреба
В различни комбинации, чувствителните на бета-лактамаза пеницилини могат да се използват за лечение на тежки и усложнени инфекции - сифилис, гонорея, урологични и гинекологични инфекции, скарлатина, еризипел, фарингити, тонзилити, перитонзиларен абсцес, пневмонии, за профилактика на усложненията на стрептококовите инфекции.
Противопоказания за употреба
Свръхчувствителност към пеницилини или цефалоспорини.
Предупреждения и предпазни мерки
При перорален прием (през устата) и парентерално приложени на пеницилини, особено, когато са в комбинации, е възможна появата на всички форми на свръхчувствителност (вкл. фатална анафилаксия). Те са по-чести при пациенти с анамнеза за алергия към пеницилини, цефалоспорини, бронхиална астма или други лекарствени алергии.
При пациенти с увредена бъбречна функция пеницилините увеличават риска от появата на невротоксини явления (главоболие, световъртеж, конвулсии), което налага корекция на дозата им.
Продължителният и чест прием на антибактериални лекарствени средства може да причини свръхрастеж на устойчиви микроорганизми (гъбички, клостридии), поради които се развиват вторични инфекции. Пеницилините могат да предизвикат появата на антибиотик-асоцииран псевдомембранозен колит (често изхождане на воднисти изпражнения, примесени с гной и слуз, болка в корема с коликообразен характер или тенезми, висока телесна температура, дехидратация). При подобно състояние антибиотиците се спират и се назначава етиологично и симптоматично лечение.
Нежелани лекарствени ефекти
При прилагането на пеницилини в комбинации е възможна появата на нежелани лекарствени ефекти като: реакции на свръхчувствителност (кожен обрив, уртикария, еритема мултиформе, ексфолиативен дерматит, ангионевротичен оток, лекарствена треска, болки в ставите, анафилаксия), глосит, стоматит, чувство за тежест в стомаха, гадене, повръщане, диария, преходна костномозъчна токсичност - анемия, левкопения (намален брой левкоцити в кръвта), тромбоцитопения (намален брой тромбоцити в кръвта), нарушение на кръвосъсирването, невротоксини реакции (главоболие, световъртеж, парестезия, гърчове), рядко антибиотик-асоцииран колит (псевдомембранозен или хеморагичен колит), развитие на гъбички (кожно-лигавична кандидоза), нефропатия.
Лекарствени взаимодействия
Пеницилините в комбинации не трябва да се прилагат едновременно с антибиотици, чието действие е бактериостатично (макролиди, тетрациклини и др.). Комбинирането им с пробеницид, индометацин, фенилбутазон и салицилати води до конкурентно потискане на елиминирането им от организма. Те надяват ефекта на пероралните контрацептиви и потенцират действието на антикоагулантите като повишават риска от възникване кръвоизливи и кръвонасядания.
Фармакологични характеристики
Фармакодинамика: чувствителните на бета-лактамаза пеницилини нарушават синтеза на мукопептида муреин (пептидогликан) в бактериалната клетъчна стена. Това води до бактериостаза и в последващ етап до осмотично обусловена бактериолиза (бактерициден ефект).
Дозировка и начин на употреба
Отпускат се с рецепта. Дозата на комбинациите от пеницилини се определя индивидуално и в зависимост от използваните антибиотици, естеството на инфекцията и нейната тежест.
Коментари към комбинации (combinations) | ATC J01CE30