Чувство на непълно изхождане
› По-чести причини за възникване
› Симптоми
› Диагноза
› Лечение
Въведение
Чувство на непълно изхождане представлява субективно усещане, че червата не са напълно изпразнени след изхождане. Това усещане обикновено е придружено от продължителни напъни за дефекация, още познати като “ректални тенезми”. Те представляват болезнени и неефективни позиви за изхождане, въпреки че вече ректумът е празен. Чувството на непълно изхождане обикновено е свързано с различни стомашно-чревни разстройства и често е придружено от други симптоми, произхождащи от храносмилателния тракт като запек, диария, подуване, коремни болки, загуба на тегло и други.
Чувство на непълно изхождане може да се дължи на:
- Болести на храносмилателната система - хроничен запек, улцерозен колит, болест на Крон (Crohn's disease), дивертикулна болест, солитарна язва на ректума, аноректален абсцес, пролапс на ректума, исхемичен колит, радиационен ентерит, анални фисури, синдром на раздразненото черво, цьолиакия, радиационен проктит, полипи на ректума.
- Болести на органите на кръвообращението - хемороиди.
- Инфекциозни и паразитни болести - дизентерия, хламидийна инфекция, инфекция с цитомегаловирус, гонорея (трипер), шигелоза, амебиаза.
- Болести на пикочо-половата система - ендометриоза, дисфункция на тазовото дъно, бъбречно-каменна болест.
- Болести на нервната система - множествена склероза, периферна невропатия.
- Симптоми, признаци и отклонения от нормата - безпокойство, тревожност.
- Психични и поведенчески разстройства - анорексия нервоза, депресия.
- Новообразувания - колоректален карцином, аденом на ректума, аденокарцином на ректума.
- Травми, отравяния и някои други последици от въздействието на външни причини - хронично отравяне с арсен.
По-чести причини за възникване
Хроничен запек
Запекът, наричан още констипация, представлява състояние, характеризиращо се със затруднена дефекация и втвърдяване на изпражненията. Освен това се наблюдава и намаление в честотата на изхожданията като обикновено те биват по-малко от три пъти за една седмица. Причините за развитие на запек могат да са най-различни, но най често той възниква поради недостатъчен прием на фибри и течности, заседнал начин на живот, прием на някои медикаменти или развитие на заболяване, засягащо гастро-интестиналния тракт. Чувството за непълно изхождане е един от главните симптоми на хроничния запек, който възниква поради по-продължителното застояване на фекалите в дебелото черво. По този начин нервните окончания разположени в зоната не ректума се стимулират активно и подават сигнали за дефекация, въпреки че ректумът е вече празен.
» Повече информация по темата: Запек
Хемороиди
Хемороидите са често срещан проблем, който може да засегне хора от всички възрасти, но предимно се наблюдава във възрастта между 45 и 65 години и при хора, водещи по-заседнал начин на живот. Хемороидите представляват възпалени и подути вени в областта на ануса и ректума, които възникват поради повишение във венозното налягане в тазовата област. В зависимост от локализацията си, хемороидите се разделят на вътрешни ( разположени в ректума) и външни (разположени в ануса). Повишеното налягане обикновено е вследствие от продължително стоене в седнало положение, повишено телесно тегло, бременност или данни за хроничен запек. Хемороидите причиняват раздразнение и подуване в областта на ануса, което води до чувство за непълно изхождане. При по-тежки случаи, отокът и възпалението на хемороидите могат да се явят като механично препятствие за изпражненията и да попречат изпразването на червата.
» Повече информация по темата: Хемороиди
Синдром на раздразненото черво
Синдромът на раздразненото черво (IBS) е хронично функционално нарушение засягащо храносмилателната система и по-специфично дебелото черво. Състоянието се характеризира с повтарящи се коремни болки и нарушения в чревния мотилитет. При синдромът на раздразненото черво се наблюдава характерно нарушение в дефекацията - редуване на диария със запек. Това се дължи на промените в чревната перисталтика, които водят до продължителни позиви за дефекация и чувство за непълно изхождане. В много случаи симптомите при синдрома на раздразненото черво повлияват негативно ежедневието на човек и могат се наблюдават различни въздейства върху психиката като тревожност, безпокойство и дори депресия.
» Повече информация по темата: Синдром на раздразненото черво
Възпалителни заболявания на червата
Възпалителните заболявания на червата включват група от хронични разстройства на стомашно-чревния тракт, които имат общ механизъм на развитие. Те се характеризират с възпалителни промени в чревната стена, възникващи поради генетична предразположеност и нарушение в имунната система на организма. Най-често срещаните форми на възпалителни заболявания на червата са:
Улцерозен колит: той засяга само областта на дебелото черво, без да се разпространява в другите части на храносмилателната система. Възпалението е локализирано само в лигавицата на чревната стена. За улцерозният колит е характерно образуването на повърхности язви в зоната на възпаление.
Болест на Крон: за болестта е характерно, че може да засегне всеки от един от отделите на храносмилателния тракт - от устата до ануса. Възпалението се разпространява дълбоко и може да обхване всички части на чревната стена, за разлика от улцерозния колит, при който възпалителният процес се ограничава само повърхностно.
При възпалителните заболявания на червата често се наблюдават коремни болки, промени в изхождането, отслабване на тегло, хронична умора, висока температура и др.
Симптоми
Чувството за непълно изхождане често е придружено от други промени, свързани с процеса на дефекация и оплаквания от страна на стомашно-чревния тракт. Най-често придружаващите симптоми включват:
- Коремни болки и спазми
- Чести позиви за дефекация
- Тежест в областта на корема
- Подуване
- Метеоризъм (газове)
- Диария
- Запек
- Болка при изхождане
Кога да потърсите лекар?
При продължително чувство на непълно изхождане и чести позиви за дефекация е препоръчително да се консултирате с лекар, за да се уточни подлежащата причина.
Чувството на непълно изхождане и честите позиви за дефекация могат да бъдат симптом на различни състояния и затова е препоръчително да се консултирате с медицински специалист. Потърсете лекарска помощ, в случай че чувството за непълно изхождане продължава повече от няколко дни или възникнат някои от следните симптоми:
- Кръв в изпражненията
- Слуз в изпражненията
- Повишение в телесната температура
- Редуване на запек с диария
- Отслабване на теглото
- Загуба на апетит
Диагноза
Поставянето на диагноза при чувство на непълно изхождане включва обстоен преглед от лекар гастроентеролог, който допълнително може да назначи различни по вид изследвания за установяване на причините и подлежащото заболяване. Диагностицирането включва уточняване на клиничната симптоматика - налични оплаквания, придружаващи заболявания, рискови фактори и фамилна обремененост. Важно е да се изясни от кога продължава чувството на непълно изхождане и има ли промяна в дефекацията - каква е честотата и видът на изпражненията. Обективното изследване включва палпация на корема за установяване на повишена чувствителност, коремни болки, спазми или дискомфорт в коремната област. По преценка може да бъде направено ректално изследване, включващо оглед на ректалната област и ректално туше. Допълнително могат да бъдат назначени лабораторни и образни изследвания.
Лечение
Чувството на непълно изхождане може да е признак на различно разстройство или заболяване на стомашно-чревния тракт и по тази причина лечението трябва да бъде съобразено спрямо подлежащата причина. То може да включва:
Диета: промяната в начина на хранене е една от първите стъпки за повлияване на чувството за непълно изхождане. Препоръчително е да се увеличи приемът на фибри чрез консумация на повече зеленчуци, плодове и пълнозърнести изделия.
Хидратация: пиенето на достатъчно количество вода е изключително важно за поддържане на чревната моторика. Добрата хидратация може да повлияе състояния като хроничен запек, които могат да са причина за възникване на чувство за непълно изхождане.
Медикаменти: поставянето на диагноза от лекар е важно, за да бъде изготвен индивидуален и съобразен с диагнозата медикаментозен план. Той може да включва различни лекарства в зависимост от подлежащата причина - пробиотици, антиспазмолитици, антибиотици, кортикостероиди, лаксативи, болкоуспокояващи и др.
Хирургическо лечение: в случаи, че чувстото на непълно изхождане се дължи на по-тежки състояния, които не могат да се лекуват с конвенционални методи, се пристъпва към хирургическа намеса.
Изображения: freepik.com
Заболявания при симптом Чувство на непълно изхождане
- Болест на Crohn [регионарен ентерит]
- Запек
- Злокачествено новообразувание на дебелото черво (колон)
- Злокачествено новообразувание на правото черво (ректум)
- Злокачествено новообразувание на ректосигмоидалната област
- Пролапс на женските полови органи
Библиография
https://www.healthline.com/health/ibs-c/dealing-with-incomplete-bowel-movements
https://www.verywellhealth.com/what-to-do-for-incomplete-evacuation-1945278
https://www.webmd.com/digestive-disorders/what-to-know-tenesmus
https://my.clevelandclinic.org/health/symptoms/24107-tenesmus
https://www.healthline.com/health/tenesmus
Коментари към Чувство на непълно изхождане