Черешово-червено петно на макулата в окото
Черешово-червено петно на макулата в окото представлява място в окото, оцветено в червен цвят имащо форма на череша. Черешово-червено петно се получава в резултат на запушване на ретиналната артерия, обикновено до няколко часа след самото запушване.
Самата макула представлява малко поленце в центъра на ретината. При нейното увреждане се наблюдават нарушения в централното зрение, но при запазено такова. Наблюдават се размазано зрение, затруднения при писане, четене, рисуване, шиене.
Черешово-червено петно на макулата в окото е симптом, който се среща при синдрома на Голдберг (Godberg disease), болестта на Тай-Саш (Tay-Sachs disease), болест на Фарбър (Farber disease), дегенерация на макулата, дефицит на лизозомна хексозаминидаза А, муколипидоза.
Болеста на Фарбър (Farber disease) е изключително рядко автозомно-рецесивно заболяване, белязано от дефицит на ензима церамидаза, който причинява натрупване на липиди в различни части на тялото, водещо до нарушения в ставите, черния дроб, гърлото, тъканите и централната нервна система. При болеста на Фарбър гена, който е отговорен за този ензим е мутирал. В класическата форма на болестта симптомите са нарушена умствена способност, проблеми с преглъщането, повръщане, артрит, подути лимфни възли, подуване на ставите, ставни контрактури, поява на черешово-червено петно на макулата.
Коментари към Черешово-червено петно на макулата в окото