Усещане за пълнота в ухото
Усещане за пълнота в ухото: състояние, при което човек има усещане, че ушите му са запушени. Усещането се описва като натиск в ушите, наличие на чуждо тяло или течност. Подобни състояния се проявяват при движение с големи разлики в атмосферното налягане (пътуване със самолет, под вода).
Усещането за пълнота в ухото може да доведе до намаляване на слуха или чуване на пукащи шумове. Състоянието може да настъпи самостоятелно или да бъде свързано с други симптоми:
- болка в ушите;
- сърбеж;
- световъртеж;
- повишена температура;
- изтичане на секрет от ушите;
- зачервяване, затопляне, оток и други.
Прозявката, преглъщането или дъвченето на дъвка могат да облекчат налягането в ухото, като отворят за кратко евстахиевата тръба и позволяват налягането вътре в ухото да се изравни с външното.
Усещането за пълнота в ухото може да се дължи на:
- Болести на ухото и мастоидния израстък - натрупване на голямо количество ушна кал, хронична инфекция на ухото, катар на евстахиевата тръба, серозен отит, отит на външното ухо, отит на средното ухо, възпаление на вътрешното ухо, нарушена функция на евстахиевата тръба, нарушение на вестибуларната функция, оталгия, болест на Мениер (Meniere’s disease), мастоидит, акустична неврома.
- Болести на дихателната система - сенна хрема, остър синуит, хроничен синуит, хроничен тонзилит, грип, настинка.
- Травми, отравяния и някои други последици от въздействието на външни причини - баротравма, попадане на чуждо тяло в ухото, алергична реакция.
- Инфекциозни и паразитни болести - вирусни инфекции на горните дихателни пътища, кандидоза.
- Други - излагане на силни шумове, като пробиване, удари с чук, фойерверки или музика.
По-чести причини за усещане за пълнота в ухото
В повечето случаи пълнотата в ушите се причинява от нещо толкова просто като настинка или сенна хрема, лека инфекция или дори натрупване на ушна кал. Тези често срещани причини лесно се лекуват. Понякога обаче усещането за пълнота в ухото е показател, че човек трябва да търси медицинско лечение за по-сериозна основна причина.
Натрупване на ушна кал
Понякога усещането за пълнота се причинява от действителната пълнота в ушите. Причината за това е натрупването на ушна кал (церумен). Ушната кал е необходима за смазване на външния слухов канал и помага да се предотврати навлизането на прах, косми и други частици в него. Когато ушната кал се натрупа, това може да причини заглъхване на ушите – намален слух или частична загуба на слуха. Могат да се проявят още: болки в ушите, шум в ушите, неприятна миризма, сърбеж, пълнота в ухото и кашлица.
Когато причината за създалия се дискомфорт е натрупване на ушна кал е необходимо тя да бъде премахната. Памучните тампони не са добър вариант, тъй като през повечето време те просто вкарват още повече ушната кал навътре в слуховия канал. Вместо това опитайте с няколко капки разтвор на водороден прекис и вода, бебешко олио, зехтин или малко физиологичен разтвор. Накапете в ушния канал и се оставете за няколко минути (това ще помогне за размекване и изтичане на ушната кал), след което избършете с кърпа. Ако този метод не помогне е необходимо да потърсите лекар.
Външен отит
Външния отит, наричан още отомикоза в случай на гъбична инфекция, е инфекция на ушния канал. Симптомите включват сърбеж, болка, изтичане на секрет от ухото, усещане за пълнота, шум в ушите и намален слух.
Като предразполагащи фактори за появата на това състояние се смятат: липса на ушна кал, травма на ухото (и двете могат да бъдат причинени от неправилно почистване).
Дисфункция на евстахиевата тръба
Нарушената функция на евстахиевата тръба се свързва с това, че тя не се отваря по време на дъвчене, преглъщане или прозяване. Поради това налягането в ухото не успява да се изравни с налягането на външната среда. Това води до усещане за пълнота в ухото, шум в ушите, болка или замаяност. Състоянието е по-често срещано при деца, тъй като размерът и ъгълът на евстахиевата тръба са по-малки.
Болест на Мениер
Основната причина за симптомите на това заболяване не е известна. За да се потвърди диагнозата болест на Мениер, трябва да се проявяват повтарящи се епизоди на световъртеж, шум в ушите, усещане за пълнота в ухото и известна степен на загуба на слуха. Първият признак на започващ епизод на състоянието често е усещането за пълнота в ушите. То бива последвано от увеличаване на шум в ушите и световъртеж. Епизодите могат да продължат от 20 минути до два дни.
Лабиринтит
Лабринтитът е възпаление на вътрешното ухо, обикновено в резултат на вирусна инфекция. Засяга нервите, отговорни както за баланса, така и за слуха. Симптомите, с които се проявява, включват: световъртеж, който може да продължи от няколко часа до няколко дни и да бъде придружен с гадене, повръщане и дисбаланс.
Загуба на слуха често се настъпва едновременно със световъртежа или малко след това и може да бъде провокирана от силен шум в ушите, натиск или болка в ухото. Тези симптоми често се появяват след друго заболяване като инфекция на горните дихателни пътища, инфекция на ушите или грип.
Още информация за заболяването ще откриете в темата: "Лабиринтит МКБ H83.0".
Кога да потърсите лекар?
Ако усещането за пълнота в ухото продължава повече от няколко дни или се проявяват и други признаци, като: болка в ушите е необходимо да се консултирате със специалист отоларинголог (уши, нос, гърло).
Какви усложнения могат да настъпят?
Усещането за пълнота в ушите обикновено отшумява след няколко дни, но е важно да се определи основната причина и да се изключи сериозна инфекция. След като се постави диагноза е важно да следвате назначената от вашия лекар терапия, за да намалите риска от потенциални усложнения, като:
- холестеатом (тумор или киста най-често се среща в средното ухо);
- парализа на лицето;
- мастоидит (възпаление на костта зад ухото);
- менингит (инфекция или възпаление на торбичката около мозъка и гръбначния мозък);
- постоянна загуба на слуха;
- повтарящи се ушни инфекции;
- нарушения на речта или езика;
- разпространение на инфекцията.
Заболявания при симптом Усещане за пълнота в ухото
- Баротравма на ухото
- Болест на Meniere
- Възпаление и запушване на Евстахиевата тръба
- Възпаление на средното ухо, неуточнено
- Външен отит
- Кандидоза с други локализации
Библиография
https://www.tinnitusformula.com/library/10-causes-of-ear-fullness-what-you-should-know/
https://www.boystownhospital.org/knowledge-center/ear-fullness
https://www.healthgrades.com/right-care/ear-nose-and-throat/ear-fullness
Коментари към Усещане за пълнота в ухото