Удължено време на съсирване на кръвта
Удълженото време на съсирване на кръвта означава удължаване на времето, необходимо на кръвта да се съсири. Това състояние се установява чрез кръвна проба, която се поставя в специални епруветки и се засича времето необходимо за образуване на кръвен съсирек, което при здрави хора е около 11-13 секунди. Времето на съсирване е показател, който се използва за диагностика на нарушения в системата на кръвосъсирване. Този показател се изследва най-често при състояния, характеризиращи се с необяснимо продължително кървене след нараняване или с продължително кървене от носа и лесно образуване на синини. Времето на съсирването е необходимо да се изследва и при терапия с антикоагуланти.
На какво може да се дължи удълженото време на съсирване на кръвта?
-
Болести на кръвта и кръвоносната система – апластична анемия, остра левкемия, дефицит на антитромбин 2, автоимунна тромбоцитопения, хемофилия, васкулити, болест на Бехчет, панцитопения, дефицит на фактор XII.
- Инфекциозни заболявания – вродена цитомегаловирусна инфекция, вродена заушка, жълта треска, ХИВ/СПИН.
- Болести на храносмилателната система – чернодробна цироза, рак на стомаха, спленомегалия, некротизиращ ентероколит, Ценкеров дивертикул.
- Болести на сърдечно-съдовата система – бактериален ендокардит.
- Автоимунни заболявания – системен лупус еритематодес, грануломатоза на Вегенер.
- Външни фактори – химическо отравяне с талий или селен, прием на медикаменти (антикоагуланти).
По-чести причини за удължено време на съсирване на кръвта
Автоимунна тромбоцитопения
Автоимунната тромбоцитопения е състояние, което се характеризира с намален брой на тромбоцитите. Причината за развитието му е намален имунен толеранс срещу собствените тромбоцити. Заболяването се среща най-често в детската възраст след прекарана вирусна инфекция. Наличието на антитела срещу тромбоцититте води и до тромбастения (нарушена тромбоцитна функция). В детската възраст заболяването започва остро, а при възрастните постепенно. Симптомите са петехиално-петнист обрив, кървене от венците и кървене от носа и кръв в урината. Удълженото време на съсирване на кръвта при автоимунната тромбоцитопения се дължи на намаления брой тробомбоцити, които са ключов фактор за процеса на кръвосъсирване. Лабораторните изследвания показват понижен брой на тромбоцитите. Лечението се състои в приложение на кортикостероиди и имуносупресори. Спленектомията (хирургично премахване на слезката) е средство на избор при неуспех от другите методи на лечение.
Хемофилия
Хемофилията е по-често наследствено заболяване и по-рядко придобито, което се характеризира с дефицит на фактор на кръвосъсирването. Тя е два типа – хемофилия А, при която липсва фактор VIII и хемофилия В, при която липсва фактор IX. Основните симптоми на заболяването са удължено време на съсирване на кръвта, лесна поява на синини, кървене от венците и от носа. Лечението се състои в заместване на липсващия фактор.
Прочетете повече за заболяването тук:
» Вроден дефицит на фактор VIII МКБ D66
» Вроден дефицит на фактор IX МКБ D67
Изображение: freepik.com
Панцитопения
Панцитопенията е състояние, което се характеризира с намаляване на броя на всички видове периферни кръвни клетки (еритроцити, левкоцити и тромбоцити). Заболяването протича с три основни синдрома инфекциозен (вследствие намаляване на броя на левкоцитите), анемичен (вследствие намаляване на броя на еритроцитите) и хеморагичен (вследствие намаляване на броя на тромбоцитите). Хеморагичният синдром се характеризира и с удължено време на съсирване на кръвта. Причините за панцитопенията са неясни. Лечението се извършва в болнична среда.
Жълта треска
Жълтата треска е вирусно заболяване, което се пренася от заразен комар. Заболяването се среща в Африка и Южна Америка. Инкубационният период е между 3 и 6 седмици. Заболяването протича в няколко етапа. Първият етап започва с главоболие, болки в мускулите, треска, загуба на апетит. Вторият етап в критичен момент за заболяването. Някои хора се възстановяват, а други се влошават и навлизат в третия етап на заболяването, който се характеризира с удължено време на съсирване на кръвта, вътрешни кръвоизливи и кървене, чернодробна и бъбречна недостатъчност. При пътуване в ендемичен район е необходимо да се направи имунизация за жълта треска две седмици преди пътуването.
Прочетете повече за заболяването тук:
Кога да потърсите лекар?
При наличие на симптоми като лесна поява на синини, кървене от носа, наличие на хеморагичен обрив задължително трябва да се обърнете към лекар за изясняване на причината.
Заглавно изображение: freepik.com
Заболявания при симптом Удължено време на съсирване на кръвта
Библиография
https://rarediseases.org/rare-diseases/immune-thrombocytopenia/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK13374/
https://www.cdc.gov/ncbddd/hemophilia/facts.html#:~:text=Hemophilia%20is%20usually%20an%20inherited,can%20help%20to%20stop%20bleeding.
https://www.cdc.gov/yellowfever/index.html#:~:text=Yellow%20fever%20is%20a%20very,person's%20symptoms%2C%20and%20travel%20history
Коментари към Удължено време на съсирване на кръвта