Тежко протичащи симптоми
Тежко протичащи симптоми представляват появата на тази симптоматика, която може да бъде причина за застрашаване на живота на човек ако не се предприемат нужните мерки. Към тежките симптоми може да отнесем тези на тежка дехидратация, припадъци, гърчове, парализи, промени в съзнанието, кома, кръвоизливи и др.
Тежко протичащи симптоми могат да се развият при една голяма част от заболяванията, като конкретно можем да посочим едно сериозно заболяване, като детският паралич.
Полиомиелитът (Poliomyelitis) известен още като детски паралич е остро инфекциозно заболяване, причинено от полиомиелитни вируси от род Enterovirus на сем. Picornaviridae. Заболяването причинява възпалителни изменения на сивото вещество на гръбначния мозък. От детски паралич заболяват деца на възраст от 1 до 5 години, които нямат приложена имунизация. При липса на имунизация заболяването има голяма смъртност. Вирусър на полиомиелита се разпространява по фекално-орален и въздушно-капков път. Инкубационният период на заболяването е между 3 и 35 дни, като обикновено са 7-14 дни. Проявява се в многобройни форми, разделени на две големи групи: апаралитична и паралитична. В апаралитичната форма симптомите са общи и протичат по-леко докато в паралитичната - симптомите са по-тежки: наблюдава се силно влошаване на общите симптоми, появяват се признаците на менингит, наблюдават се фасцикуларни потрепвания на мускулите, появяват се вяли парализи, атрофия на кожата, остеопороза, дихателни затруднения поради парализа на мекото небце, фаринкса, ларинкса, цианоза, едностранна парализа на лицевия нерв и др. В България имунизация срещу детски паралич се прилага от 1959 г., като последните регистрирани случаи са биле през 1991 г. и 2001 г. при деца от малцинствените групи, които са неваксинирани или ненапълно имунизирани.
Коментари към Тежко протичащи симптоми