Учестено дишане
Учестено дишане: състояние, което се означава с медицинския термин тахипнея. Характеризира с повече на брой, от приетите за нормално, вдишвания за минута. При тахипнея дишането обикновено е бързо и плитко.
Бързото и дълбоко дишане се означава като хиперпнея.
Нормалната честота на дишане при здрав възрастен човек в състояние на покой е 16-20 вдишвания за 1 минута.
Симптоми
Учестеното дишане често може да бъде придружено от невъзможност за поемане на достатъчно въздух и посиняване на пръсти, устни и видими лигавици.
Нерядко тахипнеята възниква и без очевидни симптоми, особено ако е породена от метаболитен дисбаланс или състояния на централната нервна система.
Учестеното дишане може да се дължи на:
- Болести на дихателната система - астма, хронична обструктивна белодробна болест (ХОББ), пневмония, дихателна недостатъчност, белодробен емфизем, пневмоторакс, хроничен бронхит, белодробен оток, пневмоторакс, астматичен статус, ларингоспазъм, ателектаза, синдром на респираторен дистрес, остър бронхиолит.
- Болести на органите на кръвообращението - белодробна емболия, сърдечна недостатъчност, хипотония, сърдечна тампонада, сърдечна аритмия, инфаркт на миокарда.
- Болести на кръвта, кръвотворните органи и отделни нарушения, включващи имунния механизъм - анемия.
- Болести на ендокринната система, разстройства на храненето и на обмяната на веществата - затлъстяване, дехидратация, метаболитна ацидоза, диабетна кетоацидоза.
- Психични и поведенчески разстройства - стрес, паническа атака, паническо разстройство, тревожно разстройство, безпокойство.
- Болести на нервната система - менингит.
- Симптоми, признаци и отклонения от нормата - хипервентилация, треска.
- Инфекциозни и паразитни болести – туберкулоза.
- Бременност, раждане и послеродов период - раждане.
- Болести на пикочо-половата система - бъбречна недостатъчност.
- Болести на храносмилателната система - чернодробна недостатъчност, перитонит.
- Травми, отравяния и някои други последици от въздействието на външни причини – алергия, анафилактичен шок, топлинен удар, травма.
- Външни причини за заболеваемост и смъртност – задавяне/задушаване.
- Други - след физическо натоварване, след нахранване.
По-чести причини за учестено дишане
Физическо натоварване
Сериозното физическо натоварване може да доведе до учестено дишане и ускорен пулс. Дори по-леки физически упражнения могат да доведат до подобни признаци, при хора, които не спортуват редовно. Ако учестеното дишане премине в задух и продължава повече от 10 минути потърсете медицинска помощ.
Астма
Астмата е хронично възпалително състояние на белите дробове, което се характеризира с астматични пристъпи – бързо и плитко дишане, влошаващо се особено през нощта, при физическо натоварване или алергени.
Изображение: Jefferey PK. License: CC BY 2.0
Допълнителна информация за заболяването може да откриете в темата: "Астма".
Задавяне
При задавяне частично или напълно се блокира въздушния поток, което възпрепятства дишането. В случаи на задушаване е необходима бърза намеса, тъй като състоянието е животозастрашаващо.
Изображение: freepik.com
Тревожност
Безпокойството също може да причини проблеми с дишането. А дишането може да се влоши и допълнително от притеснението, което поражда самото учестено дишане. Това води до панически симптоми свързани със задух. Други признаци, които могат да се проявят наред с учестеното дишане са: ускорен пулс, виене на свят, припадък.
Инфекции
Инфекциите, които засягат белите дробове, като пневмония или бронхит, могат да причинят затруднено дишане, а това да доведе до по-плитки и по-бързи вдишвания.
Ако тези инфекции се влошат, белите дробове могат да се напълнят с течност. Това затруднява дълбоките вдишвания. В редки случаи нелекуваните инфекции могат да бъдат фатални.
Алергии
Алергиите също са сред честите причини за проблеми с дишането. Те могат да предизвикат задух, хрипове, сърбеж по кожата и в областта на очите, сълзене на очите и други.
При лека алергична реакция опитайте да смените мястото, на което се намирате, за да се избегне алергена. Ако симптомите не се подобрят или ако се влошат, трябва да потърси лекарска помощ. В случай че дишането все повече се учестява и затруднява или е съпроводено от стягане в гърдите е необходимо да се потърси незабавно медицинска помощ.
Хронична обструктивна белодробна болест
ХОББ е често срещано заболяване, което се характеризира със стесняване на въздухоносните пътища, оказващо влияние върху дишането. Хроничната обструктивна белодробна болест обикновено възниква в резултат на хроничен бронхит, емфизем или едновременна поява и на двете заболявания. Бронхитът е възпаление на дихателните пътища. Емфиземът се характеризира с увреждане на въздушни торбички (алвеолите) в белите дробове.
ХОББ се проявява с признаци, като:
- задух;
- свирене в гърдите;
- усещане на тежест или болка в гърдите;
- влажна кашлица.
Изображение: menafn.com
Още информация за заболяването в темата: "Хронична обструктивна белодробна болест, неуточнена МКБ J44.9".
Сърдечно-съдови проблеми
Сърдечно-съдовите заболявания често са сред водещите причини за учестено дишане. Когато сърцето не може да изпомпва достатъчно богата на кислород кръв към мускулите и органите, тялото реагира с учестено дишане, за да поема повече кислород.
Сърдечна недостатъчност възниква, когато сърцето не може да отговори на кислородните нужди на останалата част от тялото.
Кога да потърсите лекарска помощ?
Когато става въпрос за проблеми с дишането е необходимо веднага да потърсите лекар.
Спешна помощ потърсете, ако:
- забележите синьо-сив оттенък на кожа, нокти, усти;
- усещате замаяност;
- изпитвате болка в гърдите;
- имате треска.
Учестеното дишане може да бъде резултат от много различни състояния. Важно е да се определи точната причина, затова е необходимо да потърсите колкото е възможно по-скоро лекарска помощ.
Диагноза и лечение
За поставянето на точна диагноза е от значение:
- възрастта на човек;
- наличието на други медицински проблеми;
- прием на лекарства и други.
Изследванията, които могат да подпомогнат откриването на причините за учестено дишане, включват:
- рентгенография;
- компютърна томография на гърди;
- кръвни изследвания – глюкоза, електролити, хемоглобин;
- ЕКГ.
Лечението при учестено дишане зависи от основната причина, предизвикала появата му.
Заглавно изображение: freepik.com
Заболявания при симптом Учестено дишане
- Адреномедуларна хиперфункция
- Алвеолaрни и парието-алвеолaрни нарушения
- Анафилактичен шок, предизвикан от патологична реакция към храна
- Анемии, свързани с храненето
- Анемия на недоносеността
- Аномалия на коронарните съдове
Библиография
https://www.healthline.com/health/rapid-shallow-breathing
https://www.verywellhealth.com/tachypnea-causes-and-symptoms-2249201
https://www.medicalnewstoday.com/articles/318210
Коментари към Учестено дишане